پولیپ روده چیست ؟ آنچه باید درباره علائم و درمان پولیپ روده بدانید.

پولیپ روده رشد اندک بافت در قسمت داخلی روده بزرگ (کولون) یا راست روده است. پولیپ های روده بسیار رایج هستند.در مردان نسبت به زنان اندکی شایع تر است و در افراد بالای ۶۰ سال رایج هستند.

بعضی افراد تنها یک پولیپ دارند، در حالی که دیگران ممکن است چند پولیپ داشته باشند.

 

پولیپ روده

 

علائم پولیپ روده :

پولیپ های روده معمولا نشانه ای ندارند، بنابراین اکثر افراد مبتلا به پولیپ نمی دانند که مبتلا به پولیپ هستند. آنها اغلب در هنگام غربالگری سرطان روده برداشته می شوند .

با این حال، برخی از پولیپ های بزرگتر می توانند باعث علایم زیر شوند:

 

پولیپ روده

تشخیص پولیپ روده :

  • پولیپ های روده معمولا  هنگام غربالگری سرطان روده است، پیدا می شود .
  • اگر پولیپ یافت  شود، کلونوسکوپی یا کلونوگرافی CT برای مشاهده کل روده بزرگ مورد نیاز است .

 

پولیپ روده

علل پولیپ روده :

پزشکان علت دقیق پولیپ روده را نمی دانند. تصور می شود که آنها توسط تولید سلول های بیشماری در پوشش روده ایجاد می شود. این سلول های اضافی سپس به پولیپ تبدیل میشوند.

  • یک عضو خانواده شما دارای پولیپ روده یا سرطان روده است.
    شما شرایطی دارید که روی روده شما تاثیر می گذارد، مانند کولیت یا بیماری کرون.
    شما اضافه وزن دارید یا سیگار میکشید.

 

پولیپ روده

درمان پولیپ روده :

چندین روش برای درمان پولیپ وجود دارد، اما شایع ترین روش شامل حذف پولیپ  است. که با کولونوسکوپی انجام میشود.

کولونوسکوپی شامل انتقال یک لوله انعطاف پذیر به نام کولونوسکوپ از طریق پایین و بالا به روده شما است.

در موارد نادر، ممکن است نیاز به درمان پولیپ ها با جراحی بخشی از روده باشد. این روش معمولا زمانی انجام می شود که پولیپ تغییراتی در سلول خود داشته باشد، به خصوص اگر بزرگ باشد یا پولیپ های زیادی وجود داشته باشد.

اگر تغییرات سرطانی در پولیپ وجود داشته باشد، ممکن است به درمان بیشتری نیاز داشته باشید .

 

 

مترجم یک دکتر

منبع : nhs.uk

ارسال شده در تاریخ 15 سپتامبر 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع درمان , سلامتی | 843 بازدید

پولیپ روده چیست ؟ آنچه باید درباره علائم و درمان پولیپ روده بدانید.
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است