پوسیدگی دندان ؛ برای رفع پوسیدگی دندان هایمان چه کاری انجام دهیم

پوسیدگی دندان و سوراخ شدن دندان یکی از رایج ترین مشکلات بهداشت دهان در جهان است. این مشکلات اغلب در کودکان، نوجوانان و بزرگسالان دیده می شود.

حفره های دندانی، همچنین به عنوان پوسیدگی نامیده می شوند، ناشی از پوسیدگی دندان هستند. فساد معمولا به علت عفونت باکتریایی رخ می دهد که موجب تخریب بافت های سخت در دندان می شود .

بعضی عوامل  مانند مواد غذایی که به مدت طولانی به دندان ها می چسبد، دود سیگار یا نوشیدن مکرر، بهداشت دهان و دندان ضعیف، فلوئورید کافی، دهان خشک، پرکننده های پوشیده شده یا دستگاه های دندانپزشکی می توانند خطر پوسیدگی را افزایش دهند.

علائم و نشانه های حفره ها بسته به نوع و شدت مشکل متفاوت است. بعضی از علائم رایج عبارتند از درد دندان، حساسیت دندان، درد شدید یا شدید هنگام خوردن یا نوشیدن، سوراخهای قابل مشاهده یا حفره های دندانی آلوده و لکه های سیاه، قهوه ای یا سفید روی سطح دندان .

اگر حفره ها درمان نشوند، می توانند باعث درد شدید دندان، عفونت و حتی از دست رفتن دندان شوند. بعضی از روش های درمان پوسیدگی دندان و حفره ها عبارتند از پر کردن، تاج و کانال های ریشه.

اولین گام در جهت جلوگیری از حفره ها ، مراقبت از دندان هایتان است. دندانهایتان را حداقل دوبار در روز، صبح و قبل از خواب بشویید.

همچنین برخی از داروهای طبیعی وجود دارد که می تواند برای حفظ سلامتی دهان و دندان مناسب باشد.

 

پوسیدگی دندان ؛ برای رفع پوسیدگی دندان هایمان چه کاری انجام دهیم

پوسیدگی دندان ؛ برای رفع پوسیدگی دندان هایمان چه کاری انجام دهیم

۱٫ گل میخک

میخک یکی از مهمترین مواد تشکیل دهنده برای درمان هر نوع مشکل  دندان، از جمله حفره است. با توجه به خواص ضد التهابی، ضد درد و ضد باکتری، گل میخک می تواند به کاهش درد و جلوگیری از گسترش حفره کمک کند .

۲ تا ۳ قطره روغن گل میخک با ۱/۴ قاشق چای خوری روغن دانه کنجد را ترکیب کنید. چند قطره از این محلول را روی یک پنبه قرار دهید و محلول را روی دندان آسیب دیده قرار دهید. هر شب قبل از رفتن به تخت، تکرار کنید.

 

۲٫نمک

نمک را نیز می توان برای درمان حفره ها با توجه به خواص آنتی سپتیک و ضد باکتری مورد استفاده قرار داد.  می تواند التهاب و درد را کاهش دهد، عفونت را از بین ببرد و از رشد باکتری ها را در دهان جلوگیری کند.

۱ قاشق چای خوری نمک را دریک لیوان آب گرم بریزید. یک مقداراز این محلول را در دهان خود به مدت ۱ دقیقه نگه دارید، این درمان را ۳ بار در روز انجام دهید.

 

۳٫ سیر

سیر خاصیت  آنتی بیوتیکی دارد و برای پوسیدگی دندان و حفره ها توصیه می شود.

شما می توانید روغن سیر را بر روی دندان آسیب دیده بریزید تا از درد خلاص شوید.

خوردن سیر خام به طور مرتب می تواند نتایج موثری نیز داشته باشد.

 

۴٫ شیرین بیان

بر اساس یک مطالعه منتشر شده در مجله علمی محصولات شیمیایی آمریکا، ریشه شیرین بیان ممکن است به حفظ سلامت دندان کمک کند. دو ترکیب موثر آنتی باکتریال در ریشه شیرین بیان خشک وجود دارد که می تواند از رشد باکتری های ایجاد کننده حفره جلوگیری کند. به علاوه، این گیاه همچنین می تواند پلاک را کاهش دهد .

ز پودر ریشه شیرین بیان استفاده کنید و دندان هایتان را به صورت مرتب با آن بشویید.

 

۵٫ زردچوبه

زردچوبه اغلب برای تسکین درد استفاده می شود. زردچوبه دارای خواص ضد باکتریایی و همچنین ضد التهابی است  که باعث حفظ سلامتی لثه ها و جلوگیری از پوسیدگی دندان می شود.

پودر زردچوبه را روی دندانهای آسیب دیده خود بریزید چند دقیقه صبر کنید و سپس با آب گرم بشویید.

۱/۲ قاشق چای خوری پودر زردچوبه را با کمی روغن خردل مخلوط کنید و آن را برای ماساژ دندان ها و لثه ها استفاده کنید.

 

بیشتر بخوانید :

برای بهبود سلامت دندان چه مواد غذایی مصرف کنیم

ارسال شده در تاریخ 23 آوریل 2018 توسط نسرین ولی خانی با موضوع درمان , زیبایی | 1,009 بازدید

پوسیدگی دندان ؛ برای رفع پوسیدگی دندان هایمان چه کاری انجام دهیم
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است