پروستاتیت چیست و چه چیزی باعث پروستاتیت می شود؟

پروستات یک غده کوچک زیر مثانه در مردان است. مایعی تولید می کند که ۵۰ تا ۷۵ درصد منی دارد. پروستاتیت التهاب غده پروستات است. التهاب ممکن است به ناحیه اطراف پروستات شما گسترش یابد.

 

پروستاتیت

 

انواع پروستاتیت عبارتند از:

پروستاتیت مزمن شایع ترین نوع است .
باکتریایی حاد با یک عفونت باکتریایی ناگهان با علائم شدید. ایجاد می شود.
عفونت باکتریایی همچنین باعث پروستاتیت باکتری های مزمن می شود.
پروستاتیت التهابی بدون علامت نشانه های قابل توجهی را ایجاد نمی کند.

 

علائم :

علائم بسته به اینکه آیا حاد یا مزمن است، متفاوت است.

اگر پروستاتیت باکتریال حاد دارید، ممکن است:

درد در شکم کمر، کمر یا رکتوم
مشکل ادرار کردن
درد با ادرار کردن
لرز
تب

 

پروستاتیت

 

شما همچنین ممکن است ادرار ناخوشایند، درد در بیضه ها و انزال دردناک داشته باشید.

اگر پروستاتیت مزمن  دارید، ممکن است نشانه های مشابهی داشته باشید، اما آنها کمتر شدید خواهند بود.

اگر پروستاتیت التهابی بدون علامت دارید، هیچ نشانه ای را متوجه نمی شوید. دکتر شما ممکن است این شرایط را در یک معاینه فیزیکی معمول پیدا کند.

 

علل :

انواع باکتری ها می توانند پروستاتیت باکتریایی را ایجاد کنند. این باکتری ها همچنین می توانند عفونت مثانه را ایجاد کنند. یک علت شایع در میان مردان بالای ۳۵ سال، اشریشیا کولای است . عفونت های منتقله از راه جنسی (STIs)، از جمله گنوره و کلامیدیا، همچنین می تواند باعث پروستاتیت باکتریایی شود.

آسیب به غدد پروستات شما می تواند این بیماری را ایجاد کند. اختلال سیستم عصبی یا سیستم ایمنی بدن نیز می تواند باعث ایجاد آن شود. در بسیاری از موارد، علت دقیق ناشناخته است.

 

چه کسی در معرض خطر قرار دارد؟

اگر چه مردان در هر سنی می توانند دچار پروستاتیت شوند، مردان مسن بیشتر از مردان جوان تر تجربه می کنند. اگر بیش از ۵۰ سال دارید و پروستات بزرگ دارید ، احتمال ابتلا به این بیماری افزایش می یابد.

عوامل دیگر نیز می توانند خطر ابتلا شما را افزایش دهند، از جمله داشتن:

کاتتر ادراری
عفونت مثانه
تروما لگن

داشتن رابطه جنسی بدون محافظت و داشتن مثبت بودن HIV نیز شانس را برای رشد بیماری افزایش می دهد.

 

پروستاتیت

 

تشخیص :

اگر مشکوک به پروستاتیت هستید، با پزشک خود ملاقات کنید. آنها باید سایر علایم احتمالی علائم را رد کنند. به عنوان مثال، یک پروستات بزرگ، سیستیت، و بعضی از شرایط دیگر می تواند علایم مشابهی ایجاد کند.

پزشک شما یک معاینه فیزیکی را انجام می دهد، از جمله یک معاینه پروستات.

در طی یک آزمایش دیجیتال رکتال، دکتر شما پروستات را احساس خواهد کرد و  بزرگ شدن آنرا چک کنید. در برخی موارد ممکن است سیستوسکوپی را توصیه کنند.

پزشک شما همچنین باید نوع آن را تعیین کند. آنها ممکن است آزمایش خون و تجزیه ادرار را سفارش دهند.

 

 

درمان :

اگر با پروستاتیت باکتریایی تشخیص داده شود، پزشک شما آنتی بیوتیک را تجویز می کند. نوع آنتی بیوتیک و طول درمان متفاوت است، بسته به نوع باکتری هایی که باعث علائم شما می شوند.

پزشک شما همچنین ممکن است داروهای ضد درد و یا آلفا-مسدود کننده ها را تجویز کند. آلفا-مسدود کننده ها اسپاسم عضلانی اسفنکتر مجرای ادراری را کاهش می دهد که عضله ای است که به شما کمک می کند تا جریان ادرار را کنترل کنید.

پزشک شما ممکن است گرما را تجویز کند تا درد را کاهش دهد.

 

پروستاتیت .

 

 

جلوگیری :

بسیاری از موارد قابل پیشگیری نیستند زیرا علت اغلب ناشناخته است. STI ها می توانند منجر به پروستاتیت شوند. تمرین سلامت جنسی می تواند به کاهش خطر ابتلا به این بیماری کمک کند.

 

 

منبع : healthline.com

ارسال شده در تاریخ 24 اکتبر 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع درمان , سلامتی , مسائل جنسی | 776 بازدید

پروستاتیت چیست و چه چیزی باعث پروستاتیت می شود؟
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است