نفخ |با خوردن چه خوراکی هایی از بروز نفخ جلوگیری کنیم؟

تجمع بیش از اندازه ی گاز در مجرای روده- یا نفخ – یک عارضه ی قدیمی همگانی است که باعث تولید داروهای طبیعی بسیاری به نام نفخ شکن شده است که باعث میشوند گاز از گلو خارج شود. در بدن همه ی افراد گاز تولید میشود. اگر در بدن شما گاز تولید نشود —در حالی که یک فرد سالم و طبیعی این گاز را حدودا ۱۴بار در روز دفع میکند—سالم نیستید.

 

نفخ .

برای اینکه کمتر دچار نفخ شوید به موارد زیر توجه کنید:

پرهیز از خوردن فراورده های لبنی گاوی:

مواد لبنی مسئول شماره یک نفخ هستند نه لوبیاها. علت آن ساده است , درجات متفاوت عدم تحمل لاکتوز . البته باید توجه داشته باشید که ماست از این دسته مجزاست .

مصرف زنجبیل و سیر :

به ظرف لوبیا , یا سبزیجات نفخ آور دیگر خود کمی سیر و یا زنجبیل بیفزایید. هر دوی اینها از داروهای عامیانه ضدنفخ هستند.

خوردن قرص نعنا:

قرص نعنا اثر ضدنفخ و ضد تهوع خوبی دارد و به هضم سریع غذا کمک میکند.اما برای سالمندانی که از سوزش سردل شاکی هستند یا سیستم گوارشی ضعیف دارند محدودیت مصرف دارد.

نفخ .
نکته: چگونه تولید نفخ را در لوبیا از بین ببریم؟

با خیساندن لوبیا ” عامل تولیدنفخ ” را از آن جدا کنید.

لوبیا را بشورید. آب را جوش بیاورید و لوبیاها را به آن اضافه کنید و بگذارید سه دقیقه بجوشد. زیر آن را خاموش کنید و دو ساعت به همان حال بگذارید. آب آن را خالی کنید و این بار تا جایی که روی لوبیاها پوشیده شود آبی را که دمای اتاق را دارد به آن اضافه کنید. پس از دو ساعت این آب را نیز خالی کنید. دوباره روی آن آب بریزید و بگذارید که شب در آب خیس شود. فردا این آب را خالی کنید و لوبیاها را دوباره با آبی که دمای اتاق را دارد بشویید. سپس دوباره آب روی آن بریزید و به مدت۷۵ تا۹۰دقیقه بپزید.
اگر لوبیا را به این روش بپزید.

نفخ .
حال به چند خوراکی اشاره میکنیم و شما را با میزان نفخی که به وجود می آورند آشنا میسازیم:

بسیار نفخ آور:

کلم بروکلی , کلم بروکسل , گل کلم , نخود و لوبیا , شیر و مواد لبنی(به جز ماست) , پیاز , سویا , شلغم

نفخ آور ملایم:

سیب , موز , نان و فراورده های نانی(از جمله نان شیرینی) , هویج , کرفس , بادمجان

نه چندان نفخ آور:

تخم مرغ , ماهی , گوشت , برنج

ارسال شده در تاریخ 4 آگوست 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع تغذیه , درمان , سلامتی , طب سنتی , گیاهان دارویی | 764 بازدید

نفخ |با خوردن چه خوراکی هایی از بروز نفخ جلوگیری کنیم؟
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است