نعنا / عرق نعنا، نعنای خشک، جویدن نعنا کدام یک بهتر است؟

نعنا تقویت کننده دستگاه گوارش، برطرف کننده ناراحتی معده ، اشتها آور ، ضددرد ، ضد اسهال ، ضد نفخ و رفع کننده دل درد و دل پیچه است.

 

عرق نعنا

 

عرق نعنا، نعنای خشک، جویدن نعنا کدام یک بهتر است:

  • هر ۱۰۰ گرم نعناتازه ۴۳ کیلو کالری انرژی ، ۴/۸۶ گرم آب ، ۸/۳ گرم پروتیین، ۳/۵ کربوهیدرات و ۵/۹ گرم آهن از نوع غیر هم و ۲۱۰ میلی گرم کلسیم دارد.
  •  مقوی معده ، ضد اسپاسم و گرفتگی عضلات ، ضد نفخ، تقویت کننده معده و بدن است.
  • برای هضم و سنگینی معده می تواند مفید باشد.به دلیل داشتن ویتامین B1,B2 , B3 اشتها آور و سرشار از فولات است.
  • فولات موجود در آن برای کسانی که فقر آهن دارند می تواند مفید باشد.  دارای پتاسیم است و برای فشار خون مفید است.
  • خیلی از افرادی که مشکل گوارشی مانند سنگینی معده دارند. می توانند از عرق نعنا استفاده کنند.

 

  • ولی افرادی که سوزش معده دارند. بهتر است که از عرق آن استفاده نکنند. به این دلیل که خاصیت اسپاسم دارد. سوزش معده به دلیل شل شدن عضلات سر معده و بازگشت اسید به مری می شود. بنابراین با مصرف عرق آن شلی عضله سرمعده بیشتر شده و باعث برگشت بیشتر اسید به مری می شود.

 

  • نعنا دارای اسانس منتول است. منتول تسکین دهنده و برای دردهای موضعی مفید و ضدعفونی کننده است. از نعنا اسانس ، روغن گرفته می شود. اسانس  دارای خواص ضد درد، ضد میکروب ، ضد اسپاسم، ضد احتقان بینی و محرک هضم غذا است.

 

  • ویتامینA  بالایی دارد. در کنار ویتامین C می تواند آنتی اکسیدان قوی در برابر رادیکال های آزاد باشد. جویدن آن موجب خوشبویی دهان می شود.
  • نعنا خشک نسبت به  تازه تفاوت دارد. اسید فولیک و ویتامین C ویتامین B1,B2 , B3 درنعنا خشک از دست می رود.
  • ولی ۱۰۰ گرم نعنا خشک نسبت به تازه حجم بیشترو سدیم، پتاسیم، گوگرد، منگنز و کلسیم بیشتری  دارد.

 

 

ارسال شده در تاریخ 12 ژوئن 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع تغذیه , درمان , سلامتی | 1,098 بازدید

نعنا / عرق نعنا، نعنای خشک، جویدن نعنا کدام یک بهتر است؟
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است