نشانه های رایج نارسایی قلبی و تشخیص آن

علائم نارسایی قلبی می تواند از فردی در فرد دیگر متفاوت باشد مطالب زیر را بخوانید تا با این علائم آشنا شوید.تقریبا یک چهارم افراد مبتلا به حمله قلبی در طول یک سال دچار نارسایی قلب میشوند.

 

نارسایی قلبی

 

نشانه های رایج نارسایی قلبی :

افراد ممکن است نشانه های مختلف نارسایی قلبی را  بسته به اینکه چقدر از پمپاژ قلب آسیب دیده است تجربه کنند،.

موارد شایع نارسایی قلبی عبارتند از:

ضعف تنفس در طی استراحت یا ورزش
افزایش وزن بسیار سریع
تورم قابل مشاهده  پاها، مچ پا و بعضی اوقات شکم به علت افزایش مایع
خستگی و ضعف
کاهش توانایی در ورزش
تهوع، درد شکمی، یا از دست دادن اشتها
دشواری تمرکز یا کاهش هوشیاری
ضربان قلب سریع یا نامنظم
درد قفسه سینه اگر نارسایی قلبی ناشی از حمله قلبی باشد
سرفه مداوم که می تواند خلط خون سفید یا صورتی ایجاد شود
نیاز به ادرار کردن در شب

از آنجا که علائم نارسایی قلبی، همچنین به عنوان نارسایی احتقانی قلب شناخته شده است، ممکن است شرایط دیگری را نشان دهد، بلافاصله اگر دچار علائم شدید شدید، با پزشک خود تماس بگیرید.

 

نارسایی قلبی

 

تشخیص نارسایی قلبی :

برای تعیین اینکه آیا نارسایی قلبی دارید، پزشک تاریخچه کامل بیماری شما را انجام می دهد و یک معاینه فیزیکی انجام می دهد.

شما همچنین ممکن است به برخی از روش های تشخیص زیر نیاز داشته باشید:

آزمایش خون  با اخذ نمونه خون  :

پزشک شما می تواند کلیه، کبد و عملکرد تیروئید شما را برای شاخص های بیماری های دیگر که بر قلب تاثیر می گذارند یا تحت تاثیر عملکرد قلب قرار می گیرد، بررسی کند. پزشک شما ممکن است یک آزمایش خون انجام دهد که برای بررسی شیمیایی به نام N-terminal pro-B نوع پپتید سدیم (NT-proBNP) برای تشخیص نارسایی قلبی انجام می شود.

 

نارسایی قلبی

 

عکس برداری از قفسه سینه برای تشخیص نارسایی قلبی :

عکس برداری از قفسه سینه تصاویری از بافت ها، استخوان ها و اندام های داخلی شما را تولید می کند به طوری که پزشک شما می تواند شرایط غیر از نارسایی قلبی را رد کند که ممکن است نشانه های شما را تشریح کند. اگر نارسایی قلبی دارید، نتایج اشعه ایکس ممکن است افزایش قلب و افزایش مایع در ریه ها را نشان دهد.

اکوکاردیوگرام  :

اکوکاردیوگرام از امواج صوتی برای ایجاد تصاویر قلب استفاده می کند. این آزمایش به پزشک شما کمک می کند تا شکل قلب شما را ببینید و این که چگونه پمپاژ می شود. اندازه و عملکرد  قلب و همچنین ساختار قلب می تواند توسط اکوکاردیوگرام تشخیص داده شود.

اکوکاردیوگرام همچنین می تواند نارسایی قلبی سیتولی را از نارسایی قلبی دیاستولی تشخیص دهد. پزشک شما می تواند مشکلات دریچه، شواهدی از حملات  قبلی و سایر ناراحتی های قلبی که ممکن است باعث نارسایی قلبی می شود، نگاه کند.

الکتروکاردیوگرام (ECG یا EKG)   ردیابی ریتم الکتریکی قلب شما را انجام میدهد.

 

نارسایی قلبی

 

تست استرس  :

این تست برای اندازه گیری میزان رضایت قلب و عروق خونی مورد استفاده قرار می گیرد. این می تواند پزشکان را تشخیص دهد .

 

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) برای تشخیص نارسایی قلبی :

در طی یک MRI قلبی، شما روی میز قرار می گیرید که در یک دستگاه طولانی مدت قرار می گیرد. این دستگاه یک میدان مغناطیسی قوی در اطراف شما ایجاد می کند. امواج رادیویی در ناحیه بدن ایجاد میشود. یک MRI میتواند ساختار قلب شما را به دکتر شما نشان دهد،

 

نارسایی قلبی

 

آنژیوگرام کرونری برای تشخیص نارسایی قلبی :

همچنین به نام کاتتریزاسیون قلب نامیده می شود، این آزمایش شامل قرار دادن یک لوله کوچک، به نام یک کاتتر، در یک رگ خون در ران یا بازو است. کاتتر از طریق آئورت و به داخل شریان های عروق کرونر هدایت می شود. یک رنگ برای تزریق آرترال تزریق می شود و پزشکان می توانند هر گونه انسداد را ببیند.

Ventriculography رادیونوکلئید یا آنژیوگرافی رادیونوکلئید (MUGA Scan)  :

در طی این آزمایش، مواد رادیواکتیو به نام رادیونوکلئید ها به داخل جریان خون شما با یک ضربه یا از طریق IV تزریق می شود. سپس شما زیر یک دوربین گاما قرار می گیرید، که تصاویری از قلب شما را ضبط می کند.

 

مترجم یک دکتر

everydayhealth.com

 

ارسال شده در تاریخ ۳۰ آبان ۱۳۹۷ توسط نرجس ردایی با موضوع درمان , سلامتی , قلب و عروق | 190 بازدید

نشانه های رایج نارسایی قلبی و تشخیص آن
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است