میخچه پا چرا به وجود می آید؟ راهکار مناسب برای پیشگیری از به وجود آمدن آن چیست؟

میخچه پا

میخچه پا چیست؟

میخچه پا یک بیماری دردناک پوستی است که شامل ضخیم شدن پوست در مناطقی است که تحت فشار مکرر است. میخچه دردناک شدن و ضخیم شدن قسمتی از پوست در مناطقی که فشار بیش از حدی روی پوست بوده است می باشد. این ناحیه معمولا دارای شکل مخروطی یا دایره ای است و گاهی اوقات ظاهر خشک، مومی و یا شفاف دارد. میخچه معمولا در قسمت هایی از کف پاها و بین انگشتان پا به وجود می آید و حتی زمان هایی که بسیار کوچک است، اغلب دردناک است.

علائم میخچه عبارتند از :

-یک تکه ضخیم و سخت روی پوست

-ایجاد برآمدگی روی پوست

-آن ناحیه از پوست؛ پوسته پوسته و خشک می شود

-دردناک بودن ناحیه ی آسیب دیده

میخچه یک مشکل مربوط به پا است که با بسیاری از محصولات دارویی درمان می شود تا پوست ضخیم و مرده را شکننده کند. اسید سالیسیلیک جزو ترکیب اکثر داروهای میخچه ی پا است. با کاهش یا حذف شرایطی که باعث افزایش فشار در نقاط خاصی از دست یا پا می شوند می توان از به وجود آمدن میخچه ها جلوگیری کرد. افرادی که پوست شکننده یا نازک دارند و افرادی که گردش خون ضعیف در پاهایشان دارند( از جمله افراد مبتلا به دیابت ) باید به محض این که متوجه رشد میخچه در پای خود شدند، حتما با پزشک خود مشورت نمایند.

قسمت هایی که میخچه به وجود می آید:

  • در کف پا
  • در کنار انگشت کوچک پا( جایی که در تماس با کفش قرار می گیرد)
  • بین انگشتهای چهارم و پنجم

عوامل به وجود آورنده‌ی میخچه پا 

اختلال در راه رفتن یا حرکت کردن که منجر به فشار به قسمتی از پا شود می تواند علت به وجود آمدن میخچه باشد.

پوشیدن کفش نامناسب، مخصوصا کفش های پاشنه بلند. آنها روی انگشتان پا فشار می آورند و باعث می شود زنان ۴ برابر بیشتر از مردان مشکلات مربوط به پا را داشته باشند. پوشیدن کفش یا صندل بدون جوراب نیز که منجر به ایجاد اصطکاک روی پاها می شود، یکی از عوامل تاثیرگذار می باشد.

سایش یا فشار نیز یکی از دلایل ایجاد میخچه است. اگر شما یا فرزندتان در قسمتی از پا دچار میخچه شدید که اصلا دارای این شرایط نیست، با پزشک موضوع را مطرح کنید. زیرا می تواند یک زگیل خارج از بدن باشد که زیر یک لایه پوستی قرار گرفته شده باشد. بیشتر اوقات پاها در محیط بسته و مرطوب قرار دارند که ایده آل برای پرورش عفونتهای قارچی و باکتریایی است. عفونت های باکتریایی زمانی شروع می شود که باکتری ها از طریق شکاف در پوست وارد میخچه شوند و پوست را آلوده به عفونت کنند.

راه های جلوگیری از ایجاد میخچه

برای این کار بهتر است کفش هایی بپوشید که در قسمت پنجه ی پا پهن باشد و جای کافی برای انگشتان داشته باشد. اگر نمی توانید انگشتان پایتان را در کفش تکان دهید کفش شما تنگ و نامناسب است. استفاده از پوشش های محافظتی و کفی مناسب برای پاهایتان و برای نقاطی که در معرض سایش با کفش قرار می گیرد، گزینه خوبی است و استفاده از تقسیم کننده بین انگشتان پا نیز توصیه می گردد.

منبع: medicinenetm

webmd

mayoclinic

ارسال شده در تاریخ 7 فوریه 2018 توسط ریحانه هاشمی با موضوع زیبایی , سلامتی | 3,506 بازدید

میخچه پا چرا به وجود می آید؟ راهکار مناسب برای پیشگیری از به وجود آمدن آن چیست؟
5 از 100 رای

مطالب مرتبط

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است