مفنامیک اسید / هر آنچه که درباره مفنامیک اسید باید بدانید

این روزها خود درمانی و مصرف خود سرانه داروها رواج یافته است. اکثر افراد با بروز دردهای شدیدی مثل دندان درد به سراغ مسکن‌های قوی و ضد درد می‌روند. مفنامیک اسید یکی از داروهای مسکنی است که شاید بسیاری از ما تجربه مصرف آن را داشته باشیم. شاید بد نیست بدانید که مصرف خودسرانه این داروها عوارض بسیار جدی بر سلامت و ایمنی بدن دارد. در این مطلب  به نکاتی درباره مفنامیک اسید می پردازیم.

 

 • نام های تجاری :  Dysman ،  Ponstan
 • دسته دارویی : داروی ضد التهاب
 • میزان خطر مصرف بیش از دوز مجاز دارو : نسبتا زیاد
 • میزان وابستگی و اعتیاد به دارو : کم
 • احتیاج به نسخه پزشک : بلی
 • قابل استفاده برای عموم : بلی
 • اشکال دارو : قرص ، کپسول، محلول

 

کاربرد مفنامیک اسید

 

 

موارد استعمال مفنامیک اسید :

 • این دارو برای درمان درد و التهاب بکار می رود. ضمنآ در درمان سردرد، دندان درد و دردهای دوران قاعدگی زنان، نیز موثر است.همچنین موجب کاهش خونریزی زیاد در دوران قاعدگی می شود.
 •  علاوه بر این در درمان طولانی مدت بیماری های رماتیسمی و استخوانی نیز کاربرد دارد.

 

نکات احتیاطی مهم در مصرف دارو :

اگر به امراض و دردهای زیر مبتلا می باشید. حتمآ قبل از مصرف این دارو پزشک معالج خود را در جریان بگذارید.

 • اگر بیماری کبدی یا کلیوی دارید. یا دچار بیماری آسم می باشید.
 • اگر قبلآ به بیماری زخم گوارشی، درد گلو و حلق و سوء هاضمه مبتلا بوده اید.
 • اگر میزان فشار خونتان بالاست. یا التهاب و سوزش روده دارید.
 • اگر دچار سنگ مثانه می باشید. یا نسبت به آسپرین ، حساسیت دارید.

 

نکاتی که باید به هنگام مصرف این دارو رعایت کنید:

 • مفنامیک اسید بهتر است همراه با غذا یا شیر مصرف شود تا تحریک گوارشی کاهش یابد.
 • این دارو در برخی موارد موجب خواب‌آلودگی یا بی‌حالی می‌شود، توصیه می‌شود پس از مصرف دارو از رانندگی خودداری شود.
 • برای تسکین دردهای عادت ماهانه مدت زمان مصرف نباید بیش از دو تا سه روز باشد.
 • دارو را در هوای محیط دور‌ از نور و رطوبت و خارج از دسترس کودکان نگهداری کنید.
 • به عنوان ضد درد برای درمان قاعدگی دردناک، ابتدا ۵۰۰ میلی‌گرم و سپس ۲۵۰ میلی‌گرم، هر ۶ ساعت بر حسب نیاز مصرف می‌شود.
 • این دارو نباید بیش از مقدار توصیه شده مصرف شود. مصرف بیش از ۷ روز نیز توصیه نمی‌شود. مگر اینکه مطابق دستور پزشک باشد.

 

 

 

 

ارسال شده در تاریخ 28 ژوئن 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع داروها , درمان , زنان و زایمان | 925 بازدید

مفنامیک اسید / هر آنچه که درباره مفنامیک اسید باید بدانید
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است