مسمومیت های غذایی /نکاتی برای جلوگیری از مسمومیت

مسمومیت غذایی یکی از مشکلاتی است که توسط غذاهای آلوده ایجاد می شود.

مسمومیت غذایی نتیجه وجود سم در غذا است. این سم ممکن است توسط میکروب ها ایجاد شده باشد. میکروب هایی که وارد مواد غذایی می شوند ، در اثر ماندن غذا در بیرون از یخچال ، و یا در شرایط نامناسب ، فرصت پیدا می کنند و به تولید سم می پردازند.

ممکن است انسان چنین غذایی را دوباره حرارت بدهد،تا جایی که آن میکروب ها از بین بروند،اما سم آنها در غذا باقی می ماند و خوردن چنین غذایی سبب مسمومیت می شود.

معمولآ در مسمومیت های غذایی پس از چند ساعت حالت تهوع،دل پیچه، گاهی استفراغ،گاهی اسهال،ضعف عمومی و سردرد دیده می شود.حتی گاهی ممکن است مسمومیت های غذایی سبب مرگ انسان شوند.

پیشگیری از مسمومیت غذایی

برای پیشگیری از مسمومیت های غذایی باید:

از مواد اولیه استفاده کرد.

آنها را در شرایط مناسب نگهداری کرد.مثلا مواد فاسد شدنی حتمآ باید دریخچال یا در حالت انجماد نگهداری شوند.

محیط آشپزخانه و محل نگهداری و توزیع غذا کاملا پاکیزه و از دسترس حشرات و سوسک و موش در امان باشد.

کسانی که در تهیه غذا نقش دارند، حتمآ باید سالم باشند و دست خود را به خوبی با آب و صابون بشویند و لباس پاکیزه بر تن داشته باشند.

اگر در دست و پوست آنها زخم یا جوش باشد، به غذا نباید دست بزنند.زیرا از محل جوش و زخم میکروب ها می توانند وارد مواد غذایی شوند.

گاهی مواد غذایی را می پزیم، اما غذای پخته را دوباره با ظروفی که قبلآ غذای نپخته درآن قرار داشت،آلوده میکنیم.بنابراین باید کاری کنیم که غذای پخته شده به هیچ وجه با وسایل وظروفی که غذای خام درآن بوده است،تماس پیدا نکند.

غذای پخته را اگر بلافاصله مصرف نمی کنیم،باید آن را تا زمان مصرف در یخچال بگذاریم.

غذاهای پخته به خصوص غذاهای گوشتی را که در یخچال نگهداری کرده ایم،باید قبل از مصرف دوباره به خوبی حرارت بدهیم.

در آشپزخانه فقط از آب پاکیزه و ظروف سالم و تمیزاستفاده کنیم و بالاخره توصیه می کنیم تا حد امکان غذا را خودتان در خانه تهیه کنید و برای جلوگیری از مسمومیت از غذای بیرون استفاده نکنید.

 

ارسال شده در تاریخ 7 ژوئن 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع تغذیه , درمان , سلامتی | 1,145 بازدید

مسمومیت های غذایی /نکاتی برای جلوگیری از مسمومیت
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است