ماساژ در دوران بارداری / آیا این مفید است؟ مزایای آن چیست؟

در طول قرن ها، ماساژ درمانی برای بهبود وضعیت کلی،استرس و تنش عضلانی استفاده می شود.نگرش نسبت به ماساژ در دوران بارداری مبهم است و نظرات کارشناسان در این زمینه اغلب متفاوت است. پژوهش های مدرن ثابت می کند که ماساژ زایمان می تواند بسیار مفید باشد، اما در زنان باردار باید با احتیاط مورد استفاده قرار گیرد.

 

ماساژ در دوران بارداری .

 

امروزه بسیاری از متخصصان خدمات ماساژ را ارائه می دهند، اما برای مادران آینده بهتر است فردی را انتخاب کنند که ماساژ مخصوص زنان باردار را آموزش دیده باشد. پس از همه، ویژگی های حالت فیزیکی زنان در این دوره نیاز به رویکرد صحیح دارد.

 

ماساژ جنسی قبل از زایمان چیست؟

ماساژ قبل از زایمان ماساژی است که قبل از تولد یک کودک انجام می شود. در دوره طبیعی بارداری، ماساژ می تواند از ۱۰ تا ۶۰ دقیقه طول بکشد. تعداد مطلوب روش برای ماساژ عمومی ۱-۲ بار در هفته است.

زنان باردار به علت استرس ( بی خوابی ، اضطراب، تغییرات هورمونی) از درد، تنش عضلانی و تورم و همچنین بار روحی رنج می برند .

علاوه بر این، در طول بارداری، مرکز جاذبه در زنان تغییر می کند. این می تواند منجر به ایجاد انحنای پشت و شانه های پایین (لوردوز) شود. به علاوه، بزرگ شدن شکم منجر به درد در ناحیه کمر و تنش عضلانی می شود.

ماساژ در دوران بارداری کمک می کند تا ماهیچه ها را آرام کنید، گردش خون را بهبود بخشیده، درد را از بین ببرید و به شما کمک می کند تا احساس خوبی داشته باشید.

اگر به طور مرتب انجام  شود ماساژ به زنان باردار برای مقابله با افسردگی ، بی خوابی و تحریک پذیری کمک می کند . برای ماساژ مؤثرتر ، روغن های طبیعی و اسانس مورد استفاده قرار می گیرند. کشش پوست افزایش می یابد، سلول ها اکسیژن بیشتری را دریافت می کنند  و خطر ابتلا به واریس را کاهش می دهند.

فواید ماساژ در دوران بارداری :

ماساژ در دوران بارداری می تواند اضطراب را کاهش داده و علائم افسردگی را از بین ببرد، به ویژه در سه ماهه اول بارداری . ماساژ مناسب همچنین درد در مفاصل را کاهش می دهد.

علاوه بر این، ترکیب ماساژ در روش معمول مراقبتهای قبل از زایمان می تواند سلامت جسمی و روحی مادر و نوزاد را در هنگام تولد بهبود بخشد.

ماساژ تاثیر مثبتی در پس زمینه هورمونی دارد که در طول زایمان مهم است.

مطالعات انجام شده در ایالات متحده نشان داده است که با ماساژ، سطح هورمون هایی مانند کورتیزول در غلظت خون تغییر کرده است.که به نوبه خود،  منجر به بهبود خلق و خوی می شود.

در زنان که ۲ بار در هفته به مدت ۵ هفته ماساژ دریافت کردند ، سطح هورمون هایی مانند نوراپی نفرین و کورتیزول (هورمون استرس) کاهش می یابد. و سطح هورمون های دوپامین و سروتونین (هورمون های خلق و خوی خوب، با فقدان افسردگی آنها توسعه می یابد) افزایش یافته است.

تغییر در سطوح این هورمون  منجر به کاهش عوارض زایمان می شود. میزان بروز چنین عوارضی همچون کاهش وزن هنگام تولد نیز کاهش می یابد.

 

مزایای بالقوه ماساژ :

 • کاهش درد
  کاهش درد در مفاصل
  بهبود گردش خون
  ادم کاهش یافته
  کاهش تنش عضلانی و سردرد
  کاهش استرس و اضطراب
  بهبود خواب

 

موارد منع مصرف ماساژ قبل از زایمان :

 • التهاب حاد عروق خونی و گره های لنفاوی، ترومبوز وریدی و ترومبوفلبیت، واریس؛
  دیابت بارداری ؛
  تب؛
  استفراغ؛
  پره اکلامپسی یا اکلامپسی؛
  اختلال روده؛
  تهدید سقط جنین ؛
  اختلال در جفت.
  بیماری های عفونی؛
  بیماری های مو، ناخن، پوست؛
  تومورها و غیره.

 

 

زمان انجام ماساژ در بارداری:

زنان می توانند جلسات ماساژ را در هر زمان بارداری – در سه ماهه اول، دوم یا سوم شروع کنند . اما بسیاری از کارشناسان در طول سه ماهه اول، به دلیل آمار بالای سقط جنین در دوازده هفته اول بارداری، ماساژ دادن زنان را توصیه نمی کنند.

 

 

منبع :motherhow.com

مطالب پیشنهادی یک دکتر برای شما :

روغن های معطر / ماساژ درمانی با روغن های دارویی

ماساژ صورت باید چگونه باشد و چه نکاتی قبل از آن رعایت شود؟

فواید ماساژ پاها قبل از خواب

 

ارسال شده در تاریخ 5 سپتامبر 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع بارداری , زنان و زایمان | 1,225 بازدید

ماساژ در دوران بارداری / آیا این مفید است؟ مزایای آن چیست؟
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است