لووتیروکسین / آشنایی با لووتیروکسین داروی کاربردی برای تیروئید

لووتیروکسین به عنوان یک هورمون تیروئیدی در مواردی که غده تیروئید مقادیر کافی هورمون تولید نمی کند، تجویز می شود. از این دارو همچنین در کاهش اندازه یک تیروئید بزرگ یا گواتر یا درمان سرطان غده تیروئید استفاده می شود.

 

دارو لووتیروکسین

 

 • لووتیروکسین (به انگلیسی:Levothyroxine
 • مصرف در بارداری:A
 • طبقه بندی فارماکولوژیک:محصول تیروئید
 • اشکال دارویی:قرص های ۵۰و۱۰۰ میکروگرم

موارد مصرف:

 • هیپوتیروئیدیسم

مکانیسم اثر:

لووتیروکسین (T4)فرم صناعی تیروکسین است که هورمون اِندوژن آن توسط غده تیروئید ترشح می شود. T4 به متابولیت فعال آن، L-triiodothyronine (T3) تبدیل می شود. هورمون های تیروئید (T4 و T3) سپس به پروتئین گیرنده در هسته سلولی متصل می شوند و اثرات متابولیکی را از طریق کنترل رونویسی DNA و سنتز پروتئین اعمال می کنند؛ که شامل:افزایش رشد و ترمیم،افزایش گلوکونئوژنز، افزایش بهره برداری و سازماندهی ذخایر گلیکوژن،تحریک سنتز پروتئین، افزایش میزان متابولیسم پایه می شود.

 

عوارض جانبی:

 • قلب و عروق: آنژین پکتوریس،ایست قلبی، آریتمی قلبی، نارسایی احتقانی قلب،برافروختگی،افزایش فشار خون، افزایش ضربان قلب، انفارکتوس میوکارد،تپش قلب
 • سیستم عصبی مرکزی: اضطراب، احساس خفگی (Levoxyl)، خستگی، سردرد، عدم تحمل گرما، بیش فعالی، بی خوابی، تشنج (نادر)
 • درماتولوژی: آلوپسی
 • غدد درون ریز و متابولیک: بیماری قاعدگی، کاهش وزن
 • دستگاه گوارش: گرفتگی شکم، اسهال، اشکال در بلع (Levoxyl)، افزایش اشتها، استفراغ
 • ادراری تناسلی: ناباروری
 • کبد: افزایش آنزیم های کبدی
 • حساسیت بالا (برای مواد غیر فعال، علائم شامل:خارش، بثورات جلدی، آنژیوادم، تب، آرترالژیا، بیماری سرم، خس خس سینه)
 • اسکلتی عضلانی:کاهش تراکم معدنی استخوانی، لرزش
 • دستگاه تنفس: تنگی نفس
 • متفرقه: تب

تداخل دارویی:

آلومینیم هیدروکسید: می تواند غلظت سرمی لووتیروکسین را کاهش دهد. مدیریت: بین مصرف لووتیروکسین خوراکی و آلومینیوم هیدروکسید حداقل ۴ ساعت فاصله باشد.
آمیودارون: ممکن است اثر درمانی محصولات تیروئید را کاهش دهد.
کلسیم: ممکن است اثر درمانی محصولات تیروئید کاهش یابد.
کاربامازپین: می تواند غلظت سرمی محصولات تیروئید را کاهش دهد.
سیپروفلوکساسین (سیستمیک): می تواند غلظت سرمی محصولات تیروئید را کاهش دهد.
مشتقات استروژن: ممکن است اثر درمانی محصولات تیروئید را کاهش دهد.
مولتی ویتامین ها / مواد معدنی( فولات، آهن): می تواند غلظت سرمی لووتیروکسین را کاهش دهد.
اُرلیستات: ممکن است غلظت سرمی لووتیروکسین را کاهش دهد.
فنی توئین:کاهش غلظت سرمی لووتیروکسین همچنین فنی توئین ممکن است سبب جابجایی هورمون های تیروئید از محل پروتئین های گیرنده شود.

ارسال شده در تاریخ 19 ژوئن 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع داروها , درمان , سلامتی | 959 بازدید

لووتیروکسین / آشنایی با لووتیروکسین داروی کاربردی برای تیروئید
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است