قرص ژلوفن | آیا عوارض مصرف قرص ژلوفن را میدانید؟

در میان داروها , ژلوفن , پروفن و استامینوفن جز پرمصرف ترین داروها میباشند. در ادامه شما را با عوارض قرص ژلوفن آشنا خواهیم کرد , تا شاید میزان مصرف قرص ژلوفن کاهش پیدا کند.  بیشتر افراد هنگامی که درد دارند , خیلی سریع به سوی مسکن ها میروند تا درد خود را کاهش دهند. قرص ژلوفن یک نمونه از این مسکن ها میباشد و به صورت کپسول یا قرص ژلوفن ۴۰۰یا۲۰۰گرمی در دسترس میباشد.

 

قرص ژلوفن

 

از  ژلوفن برای کاهش درد قاعدگی ,و دردی که بعد از کشیدن دندان به وجود می آید استفاده میشود همچنین برای بیماری هایی مانند آرتریت , نقرس مورد استفاده قرار میگیرد. عده ای نیز برای کاهش التهاباتی که ناشی از روماتیسم مفاصل و پوکی استخوان میباشد , تب , درد کم , سرماخوردگی و … از قرص ژلوفن استفاده میکنند.

داروهای شیمیایی هر چند باعث کاهش درد میشوند و دردتان را آرام میکنند , اما به یاد داشته باشید دارای عوارض جانبی میباشند , قرص ژلوفن هم از این گردونه مجزا نیست و خطراتی را به دنبال دارد.

عوارض مصرف قرص ژلوفن چیست؟

حالت تهوع و استفراغ , اسهال , سوءهاضمه و ایجاد درد در ناحیه ی معده یا روده از آسیب هایی میباشد که قرص ژلوفن به همراه دارد.
همچنین قرص ژلوفن , تپش قلب , کاهش فشار خون , خواب آلودگی , سردرد , خونریزی گوارشی , خارش و بی اشتهایی را ممکن است برای بعضی افراد به وجود آورد.
بیشتر داروها با معده ی خالی باید مصرف شوند , اما ژلوفن به علت مشکلاتی که برای گوارشتان به وجود می آورد , بهتر است بعد از غذا با یک لیوان آب استفاده شود و تا چند دقیقه بعد از مصرف این قرص , دراز نکشید.

اگر بیش از حد از ژلوفن استفاده کنید , بر کلیه هایتان تأثیر منفی میگذارد.
افرادی که ناراحتی معده دارند , ممکن است با مصرف قرص ژلوفن , دچار خونریزی های معده شوند.

قرص ژلوفن  .

کدام افراد در مصرف ژلوفن باید احتیاط کنند؟

✔️افرادی که دچار آسم هستند.
✔️افرادی که مبتلا به ناراحتی های خونی هستند. مانتد بیماری هموفیلی یا مشکلات انعقادی
✔️افرادی که ناراحتی های شدید کلیه دارند
✔️افرادی که مبتلا به زخم معده یا کولیت هستند.
✔️افرادی که مبتلا به فشار خون هستند.
✔️اشخاصی که بیماری قلبی دارند.
✔️اشخاصی که سابقه ی سکته دارند.

دقت داشته باشید ژلوفن را با داروهایی مانند استامینوفن و داروهای ضد انعقادی مصرف نکنید.
همچنین اگر ژلوفن با داروهای ادرار آور استفاده شود , اثر دارو کاهش پیدا میکند.
اشخاصی که داروهای آنتی دیابتیک میخورند نباید ژلوفن مصرف کنند , زیرا مصرف کردن ژلوفن باعث افزایش ضد قند داروهایشان میشود و افت ناگهانی قند را برای این افراد به دنبال دارد.

ارسال شده در تاریخ 15 آگوست 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع داروها , درمان , سلامتی | 889 بازدید

قرص ژلوفن | آیا عوارض مصرف قرص ژلوفن را میدانید؟
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است