قرص‌های خواب ، عوارض ناشی از آن ها و پیامدهای ناگوار مصرف بی رویه

قرص‌های خواب مثل تمامی داروها دارای عوارض جانبی هستند. اما  تا زمانی که قرص خوابی را امتحان نکنید، نمی‌توانید بفهمید که آیا عوارض جانبی برای شما دارد یا نه. در صورتی که آسم یا مشکلات دیگری دارید،شاید پزشک‌تان بتواند احتمال عوارض جانبی آن را برای شما پیشبینی کند. در این مقاله به عوارض متداول این قرص ها می پردازیم.

قرص‌های خواب

قرص‌های خواب می‌توانند در تنفس معمولی، اختلال ایجاد کنند و در افراد مبتلا به مشکلات مزمن ریه مانند آسم، آمفیزم یا اَشکال بیماری مزمن انسدادی ریوی خطرناک باشند. عوارض جانبی رایج قرص‌های خواب نسخه‌ای مانند لونستا، سوناتا، امبین، روزرم و هالیسون ممکن است شامل موارد زیر باشد:

مورمور شدن دست‌ها، بازوها، پاها یا ساق پا

مشکل و اختلال در اشتها

یبوست

اسهال

عدم تعادل

سرگیجه

خواب‌آلودگی در روز

خشکی دهان

خشکی گلو

گاز معده

سردرد

سوزش معده

ناتوانی

مشکلات ذهنی

مشکلات حافظه

درد معده

لرزش  قسمتی از بدن

خواب‌های غیرعادی

ضعف

ضروری است که از عوارض جانبی قرص‌های خواب آگاه باشید تا بتوانید برای جلوگیری از یک مشکل سلامتی جدی‌تر قرص را قطع کنید و با پزشک‌تان سریعا تماس بگیرید.

خواب پریشی، عوارض جانبی شدیدتر قرص های خواب

بعضی از قرص‌های خواب ، عوارض جانبی واقعا مضری دارند، از جمله:خواب‌پریشی.

خواب‌پریشی‌ها، حرکات،رفتارها و اعمالی است که ما کنترلی روی آنها نداریم، مانند راه رفتن در خواب.

در طول یک خواب‌پریشی، شما خواب هستید و از آنچه اتفاق می‌افتد، آگاهی ندارید.

خواب‌پریشی‌هایی که به دلیل استفاده از قرص‌های خواب به وجود می آید ، عملکردهای پیچیده‌ای هستند و ممکن است شامل غذا خوردن در خواب، برقراری تماس تلفنی یا داشتن رابطه‌ی جنسی در حالت خواب باشند. رانندگی در خواب، که رانندگی در حین عدم هوشیاری کامل است، یک عارضه‌ی جانبیِ جدی دیگر قرص‌های خواب است. خواب‌پریشی‌ها اگرچه نادر هستند اما تشخیص آنها در هنگامی که دارو اثر می‌کند، کار دشواری است.

برچسب محصولات برای داروهای خواب‌آور-‌ آرامش‌بخش، شامل توضیحاتی درباره‌ی خطرات بالقوه‌ی مصرف یک قرص خواب هستند. از آنجا که احتمال بروز رفتارهای خواب پیچیده در صورت افزایش میزان مصرف یک قرص خواب، بیشتر است، تنها همان مقداری را که پزشک‌تان تجویز می‌کند، مصرف کنید.

آلرژیبه قرص‌های خواب

افراد ممکن است به هر دارویی، یک واکنش آلرژیک نشان بدهند. این واکنش ممکن است به مواد تشکیل‌دهنده‌ی فعال خود دارو ارتباط داشته باشد یا به هریک از مواد تشکیل‌دهنده‌ی غیرفعال آن مانند رنگ‌ها، پیوند‌دهنده‌ها یا روکش‌ها.

در صورتی که به یک قرص خواب خاص، واکنش آلرژیک دارید، باید از آن اجتناب کنید. مهم است که با بروز اولین نشانه‌ی این عوارض جانبی جدی با پزشک‌تان صحبت کنید، از جمله:

تاری دید

مشکلات بینایی

درد قفسه‌ی سینه

دشواری در تنفس

مشکل بلع

احساس بسته شدن گلو

کهیر

گرفتگی صدا

خارش

حالت تهوع

تپش قلب

راش

تنگی نفس

تورم چشم‌ها

تورم صورت، لب‌ها، زبان یا گلو

استفراغ

آنافیلاسکی و آنژیوادم

اثر جانبی جدی و شاید مرگبار هر نوع دارو برای فردی که به آن آلرژی دارد، آنافیلاسکی است. آنافیلاسکی، یک واکنش آلرژیک حاد است. عارضه‌ی جانبی محتمل دیگر، آنژیوادم است، یعنی تورم شدید صورت. تأکید می‌کنیم که اگر در معرض خطر واکنش‌های آلرژیک هستید، در مورد این احتمالات با پزشک‌تان صحبت کنید.

بیشتر بخوانید:

معرفی دارو: سیمواستاتین ؛ دارویی برای کاهش چربی خون

معرفی دارو: ریتودرین ، داروی جلوگیری از زایمان زودرس

معرفی دارو: گاباپنتین ؛ آیا گاباپنتین تنها برای اعصاب به کار برده می شود؟

 

منبع :  webmd

ارسال شده در تاریخ 5 آوریل 2018 توسط آلما میر با موضوع داروها , سلامت روان | 1,073 بازدید

قرص‌های خواب ، عوارض ناشی از آن ها و پیامدهای ناگوار مصرف بی رویه
5 از 100 رای

مطالب مرتبط

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است