غده تیروئید / مواد غذایی مفید و مضر برای تیروئید را بشناسید.

برخی مواد غذایی به طور مستقیم می توانند روی عملکرد غده تیروئید تاثیر داشته باشند. برخی از مواد غذایی حاوی ترکیباتی هستند که منجر به کاهش عملکرد تیروئید می‌شوند. ولی خوشبختانه خوردن مواد‌ غذایی خاص می‌تواند به افزایش کارایی تیروئید شما کمک کند .مواد غذایی مفید و مضر برای تیروئید را بشناسید.

 

مواد غذایی مفید و مضر برای غده تیروئید :

 

غده تیروئید

نمک :

تیروئید شما نیاز به ید دارد تا به خوبی کار کند.  اطمینان حاصل کنید که از نمک یددار در خانه استفاده می کنید.

 

سبزیجات :

اسفناج، کاهو و دیگر سبزیجات برگدار منبع خوبی از منیزیم، یک ماده معدنی ستاره ای هستند که در فرآیندهای بدن شما نقش مهمی ایفا می کند. خستگی، گرفتگی عضلات و تغییرات ضربان قلب شما می تواند نشانه از کمبود منیزیم در بدن باشد.

 

آجیل :

دانه های بادام و کدو تنبل منبع عالی آهن هستند. آجیل به تیروئید کمک می کند. نه تنها منبع خوبی از آهن هستند، بلکه دارای سلنیوم  می باشند که از تیروئید حمایت می کند.

غذای دریایی :

ماهی، میگو و جلبک دریایی منابع عالی ید هستند. شما به ید برای داشتن یک تیروئید سالم نیاز دارید.

کلم بروکلی :

کلم، کلم بروکلی، گل کلم و بوته بروکسل برای کارکرد درست غده تیروئید بسیار مهم هستند.

 

سویا :

در موارد نادر، برخی از مواد شیمیایی موجود در محصولات سویا مانند شیر سویا یا ادمام می توانند به توانایی تیروئید شما را برای ساخت هورمون ها، صدمه بزنند. اما  لازم نیست که در مورد مصرف سویا نگران باشید.

 

گوشت :

اگر میزان زیادی گوشت مصرف کنید. مقدار زیادی اسید لیپوئیک را دریافت کنید. این یک اسید چرب است که در این و برخی غذاها یافت می شود. اسید لیپوئیک می تواند بر تمام داروهای که برای کم کاری یا پر کاری تیروئید  استفاده می کنید تاثیر بگذارد. و عملکرد اصلی این داروها را مختل کند.

 

 

بیشتر بخوانید تا سالم بمانید :

کم کاری تیروئید در بدو تولد کودکان

 سردی دست و پا یکی از علائم کم کاری تیروئید

ارسال شده در تاریخ 10 آگوست 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع تغذیه , درمان , سلامتی | 777 بازدید

غده تیروئید / مواد غذایی مفید و مضر برای تیروئید را بشناسید.
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است