علل و علائم سندروم مثانه دردناک و چگونگی درمان سندروم مثانه دردناک

سندروم مثانه دردناک چیست؟ علل و علائم سندرم مثانه دردناک کدامند؟ از چه داروهایی برای درمان سندروم مثانه دردناک استفاده کنیم؟

در این مجله به پرسش های بالا پاسخ خواهیم داد.

 

سندروم مثانه دردناک

 

سندروم مثانه دردناک که به عنوان سیستیت بینابینی شناخته میشود یک بیماری مزمن است که باعث درد مثانه و درد لگن میشود. درد ناشی از سندروم مثانه دردناک میتواند خفیف تا شدید باشد و معمولا در محدوده سنی ۳۰ تا ۴۰ سالگی به وجود می آید و زنان را بیشتر از مردان تحت تأثیر قرار میدهد. کاهش علائم‌ ناشی از سندروم مثانه دردناک مهم میباشد زیرا در غیر این صورت میتواند تأثیرات منفی در شیوه زندگی , کار , سلامت روان و روابط شما داشته باشد خوشبختانه درمانهایی وجود دارند که میتوانند به کاهش علائم سندرم مثانه دردناک کمک کنند.

 

علت سندروم مثانه دردناک چیست؟

علت دقیق سندروم مثانه دردناک (سیستیت بینابینی) مشخص نیست. نظریه های متعددی در رابطه با علت احتمالی این بیماری وجود دارد که عبارتند از:

▪️حمله سیستم ایمنی بدن به مثانه

▪️آسیب به مثانه

▪️به وجود آمدن مشکل در عضلات کف لگن

همچنین عده ای میگویند که سندروم مثانه دردناک (سیستیت بینابینی) ممکن است نشانه یک بیماری گسترده تر باشد زیرا با فیبرومیالژیا , سندرم خستگی مزمن(CFS) , سندروم روده تحریک پذیر (IBS) و لوپوس ارتباط دارد.

علائم سندروم مثانه دردناک چیست؟

علائم و نشانه های سندرم مثانه دردناک (سیستیت بینابینی) از فردی به فرد دیگر متفاوت میباشند. اگر در معرض سندروم مثانه دردناک قرار دارید علائم شما ممکن است در طول زمان تغییر کنند. علائم شایع عبارتند از:

  • درد بین واژن و مقعد در زنان و یا بین آلت تناسلی و مقعد در مردان( پرینیوم)
  • درد مزمن لگن
  • نیاز مداوم و فوری به ادرار کردن
  • ادرار مکرر (گاهی به ۶۰ بار در روز میرسد)
  • درد در طی رابطه جنسی

دقت داشته باشید که درد ناشی از سندروم مثانه دردناک (سیستیت بینابینی) هنگامی که مثانه شما پُر باشد شدیدتر میشود و در صورت رفتن به توالت و تخلیه مثانه این درد موقتا از بین میرود همچنین ممکن است این درد در هنگام دوره های قاعدگی یا استفاده از موادغذایی خاص بدتر شود.

 

سندروم مثانه دردناک

چه هنگام به پزشک مراجعه کنیم؟

در صورتی که درد لگن پایدار دارید و متوجه تغییراتی در الگوی ادرار خود شده اید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

 

چگونه سندروم مثانه دردناک را درمان کنیم؟

متاسفانه در حال حاضر هیچ درمانی برای سندروم مثانه دردناک (سیستیت بینابینی) وجود ندارد اما روش هایی وجود دارند که میتوانند در کاهش علائم سندروم مثانه دردناک بسیار مفید باشند.

تغییراتی که در سبک زندگی میتوانند به بهبود علائم شما کمک کنند عبارتند از:

استرس را کاهش دهید: تکنیک هایی که باعث کاهش استرس میشوند را فرا گیرید این تکنیک ها عبارتند از یوگا , مدیتیشن و رفتن به طبیعت از غذاها و نوشیدنی های خاص اجتناب کنید: گوجه فرنگی و الکل باعث تشدید علائم سندروم مثانه دردناک میشوند به همین علت مهم است که از مصرف آنها اجتناب کنید.

 

سندروم مثانه دردناک

سیگار نکشید: مواد شیمیایی که در هنگام سیگار کشیدن در هوا منتشر میشوند میتوانند مثانه شما را تحریک کند.

قبل از خواب آب ننوشید: سعی کنید ساعاتی قبل از رفتن به رختخواب آب ننوشید تا برخی از علائم ناشی از سندروم مثانه دردناک در شب کاهش یابند.

لباس های مناسب بپوشید: از لباس های شل استفاده کنید و از پوشیدن لباس هایی که دارای کمربند هستند و یا به شکم فشار وارد میکنند اجتناب کنید.

همچنین قرص ها یا کپسول هایی وجود دارند که میتوانند برای افراد مبتلا به سندرم مثانه دردناک (سیستیت بینابینی) مفید باشند.

▪️داروهای ضد افسردگی مانند پاراستامول و ایبوپروفن

▪️داروهای تزریقی مانند لیگنوکائین (یک بی حس کننده موضعی که مثانه را خالی میکند) و سولفات کندرویتین (داروهایی که ممکن است به بهبود سندرم مثانه دردناک کمک کنند).

سندروم مثانه دردناک

علاوه بر موارد بالا پیشنهاد میشود از روش های زیر استفاده کنید:

فیزیوتراپی : ماساژ عضلات کف لگن ممکن است به کاهش هر گونه فشار کمک کند.

آموزش های لازم: آموزش ببینید که چگونه ادرار خود را در مثانه نگه دارید تا زمانی که به توالت برسید.

هنگامی که به پزشک مراجعه میکنید ممکن است پزشک از شما سوالاتی در رابطه با الگوی ادرارتان و نوع مایعاتی که مینوشید بپرسد.
برای آزمایش بیشتر ممکن است شما به یک متخصص در اختلالات ادراری(اورولوژیست) معرفی شوید که میتوانید سوالات زیر را در رابطه با بیماری خود از او بپرسید:

چه نوع آزمایشاتی باید انجام دهم؟

کدام مواد غذایی باعث تشدید علائم ناشی از سندروم دردناک مثانه میشوند؟

کدام مواد غذایی باعث بهبود علائم ناشی از سندروم دردناک مثانه میشوند؟

کدام داروها به کاهش علائم ناشی از سندروم مثانه دردناک کمک میکنند؟

آیا من نیاز به عمل جراحی دارم؟

منبع:
mayoclinic.org

nhs.uk

ارسال شده در تاریخ 20 اکتبر 2018 توسط آلما میر با موضوع درمان , سلامتی | 930 بازدید

علل و علائم سندروم مثانه دردناک و چگونگی درمان سندروم مثانه دردناک
5 از 100 رای

مطالب مرتبط

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است