لک های صورت ؛ راه های درمان و راهکارهای طبیعی برای از بین بردن آن ها

لک های صورت و بینی و یا همان کک و مک های صورت و بینی نقاط برنزه و یا قهوه ای روشن روی پوست شما هستند. آنها از دسته هایی از سلول های پوستی که حاوی ملانین رنگدانه هستند تشکیل می شوند. بر خلاف خال ها، که رشد می کنند و برجسته هستند، لک ها مسطح هستند. لک ها دردناک و مضر نیستند. هیچ کس با این لک ها به دنیا نمی آید، اگر چه که آن ها می توانند ژنتیکی نیز باشند. آن ها بر اثر قرار گرفتن در معرض آفتاب بوجود می آیند. اگر شما روی صورت و یا بینی خود لک دارید، و می خواهید آن ها را از بین ببرید، در این جا راه هایی را برای از بین بردن آن ها ارائه می دهیم:

لک های صورت ؛ راه های درمان و راهکارهای طبیعی برای از بین بردن آن ها

کرم ضد آفتاب:

کرم ضد آفتاب از شر لک های صورت موجود خلاص نخواهد شد، اما از بروز لک های صورت جدید جلوگیری می کند. شما باید کرم ضد آفتاب را در تمام روز های سال استفاده کنید، حتی زمانی که هوا ابری می باشد.

آکادمی پوست آمریکا به این نکات اشاره می کند:

کرم ضد آفتاب باید از spf 30 و یا بالاتر از آن برخوردار باشد.

حداقل ۱۵ دقیقه قبل از این که به خاج از منزل بروید، کرم را به پوستتان بزنید.

کرم ضد آفتاب را هر ۲ ساعت و هم چنین بلافاصله بعد از شنا یا تعریق بیش از حد تجدید کنید.

درمان با لیزر:

درمان لیزر با استفاده از پالس های متمرکز و شدید نور برای هدف قرار دادن مناطق آسیب دیده پوست می باشد.با توجه به مطالعات انجام شده در سال ۲۰۱۵،لیزر۱۰۶۴ Q-switched Nd برای درمان لک ها موثر است.

درمان با لیزر به طور کلی ایمن است.خطر ایجاد زخم کم است. اما عوارض جانبی دیگری ممکن است رخ دهد، همچون:

-خارش

-ورم

-قرمزی

-خشکی

-پوست انداختن یا لایه برداری شدن پوست

-عفونت

-تغییر رنگ پوست

اگر سابقه تبخال دهانی دارید، ممکن است نیاز داشته باشید قبل از انجام لیزر از دارو های ضد ویروس استفاده کنید.پزشک شما ممکن است قبل از این روش دارو ها یا کرم هایی را تجویز کند، هم چنین ممکن است استفاده از برخی دارو ها را نیز منع کنند. پس پطشکتان را درباره هر کرم و یا دارویی که از آن استفاده می کنید مطلع کنید.

کرم محو کننده موضعی:

کرم مرطوب کننده که کرم سفید کننده یا روشن کننده نیز نامیده می شود، هم به صورت آزاد و هم به صورت نسخه ای ارائه می شود. بسیاری از کرم های روشن کننده حاوی هیدروکینون، ماده ای برای جلوگیری از تولید ملانین و روشن شدن مناطق تیره پوست، می باشند.

کرم هیدروکینون موضعی ممکن است باعث موارد زیر شود:

 • التهاب
 • خشکی
 • سوزش
 • تاول
 • تغییر رنگ پوست

کرم های رتینوئیدی موضعی:

کرم رتینوئید یک ترکیب ویتامین A می باشد که برای بهبود پوست آسیب دیده و لک های روشن استفاده می شود.

کرم های رتینوئیدی با نسخه و بدون نسخه در دسترس هستند. عوارض جانبی رایج عبارتند از:

 • قرمزی
 • خشکی
 • سوزش و آزردگی پوست
 • لایه برداری پوست
 • حساسیت

 درمان های طبیعی لک های صورت

چند راه حل درمانی طبیعی وجود دارد که مردم برای خلاص شدن از این لک ها استفاده می کنند. هیچ کدام از نظر علمی ثابت نشده اند. با این وجود اگر با اعتدال استفاده شوند به نظر نمی رسد آسیبی داشته باشند.

این دارو های طبیعی عبارتند از:

 • آب لیمو : آب لیمو را به طور مستقیم به پوست خود بمالید و سپس آن را بشویید. آب لیمو ممکن است پوست را روشن کند.
 • عسل : عسل را با نمک یا شکر ترکیب کنید تا اسکراب ایجاد شود و عسل می تواند به روشن شدن پوست کمک کند.
 • ماست : ماست را به طور مستقیم روی پستتان بمالید و بگذارید چند دقیقه بماند. ماست حاوی اسید لاکتیک است.
 • پیاز : پیاز را روی پوستتان بمالید و سپس پوست خود را با آب گرم بشویید. پیاز می تواند به عنوان لایه بردار عمل کند و می تواند به لک های خفیف کمک کند.

اگر هر گونه آزاردگی حس کردید،استفاده را متوقف کنید.

ارسال شده در تاریخ 6 فوریه 2018 توسط نسرین ولی خانی با موضوع درمان , زیبایی , سلامتی | 4,459 بازدید

لک های صورت ؛ راه های درمان و راهکارهای طبیعی برای از بین بردن آن ها
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است