علل و علائم بیماری مننژیت چیست و چگونه این بیماری را درمان کنیم؟

بیماری مننژیت , التهاب غشاء اطراف مغز و نخاع است و در صورتی که این بیماری درمان نشود میتواند بسیار جدی باشد و موجب آسیب دائمی به مغز و یا اعصاب شود. تعدادی از واکسن ها وجود دارند میتوانند از شما در برابر مننژیت محافظت کنند.

بیماری مننژیت.
علت بیماری مننژیت چیست؟

بیماری مننژیت معمولا توسط عفونت های باکتریایی و یا ویروسی ایجاد میشود. مننژیت باکتریایی نادر است اما جدی تر از مننژیت ویروسی است.
بهتر است بدانید بیماری مننژیت میتواند از طریق عطسه کردن , سرفه , بوسیدن , به اشتراک گذاشتن ظروف و مسواک و وسایل شخصی منتقل شود.

 

چندین باکتری وجود دارند که میتوانند مننژیت باکتریایی را به وجود آورند که عبارتند از:

▪️استرپتوکوک پنومونیه( پنوموکوک) :

این باکتری شایع ترین علت بیماری مننژیت باکتریایی در افراد میباشد و یک واکسن میتواند به جلوگیری از آن کمک کند.

▪️مننژیکوکوس:

این باکتری یکی دیگر از علل بیماری مننژیت باکتریایی است و معمولا عفونت تنفسی را ایجاد میکند.

بیماری مننژیت

عوامل خطر برای ابتلا به مننژیت عبارتند از:

عدم واکسیناسیون:

افرادی که برنامه واکسیناسیون کودکی و یا توصیه شده خود را به پایان نرسانده اند بیشتر در برابر مننژیت آسیب پذیر هستند.

سن:

بیشتر موارد مننژیت ویروسی در کودکان زیر۵ سال رخ میدهد و مننژیت باکتریایی در افراد زیر ۲۰سال رایج است.

زندگی در محیط های اجتماعی:

افرادی که در خوابگاه های دانشجویی , پایگاه های نظامی و… زندگی میکنند ببشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری مننژیت قرار دارند و این احتمالا به این دلیل است که باکتری ها در این مکان ها به سرعت گسترش می یابند.

سیستم ایمنی ضعیف:

استفاده از داروهای فشارخون , الکل , دیابت و عوامل دیگر که سیستم ایمنی را تحت تاثیر قرار میدهند میوانند باعث افزایش حساسیت به مننژیت شوند. داشتن طحال نیز یکی دیگر از عوامل خطر برای ابتلا به مننژیت میباشد.

 

بیماری مننژیت

 

علائم بیماری مننژیت چیست؟

علائم اولیه بیماری مننژیت ممکن است شبیه به علائم آنفولانزا باشد و همچنین این نشانه ها ممکن است بیش از چند ساعت و یا چند روز طول بکشند. ‌علائم مننژیت به طور ناگهانی ایجاد میشود و میتواند شامل موارد زیر باشند:

▪️تب بالای۳۸درجه سانتیگراد به طور ناگهانی

▪️گرفتگی گردن

▪️سردردهای شدید که متفاوت از حالت طبیعی است و به همراه تهوع و یا استفراغ میباشد.

▪️اختلال در تمرکز

▪️حساسیت به نور

▪️تشنج

به طور کلی برآورد شده است که از هر ۱۰ نفری که مبتلا به بیماری مننژیت ناشی از عفونت باکتریایی میشوند ۱ نفر عوارض جدی را تجربه خواهد کرد. در صورتی که مننژیت ناشی از عفونت باکتریایی باشد و درمان نشود ممکن است منجر به برخی مشکلات جدی و دراز مدت شود.

 

 

این عوارض و مشکلات عبارتند از:

▪️کاهش شنوایی

▪️اختلال در بینایی

▪️مشکل در حافظه و عدم توانایی در یادگیری

▪️نارسایی کلیه

▪️تشنج های مکرر

▪️اختلال در حرکت و تعادل

” گاهی نیز قطع عضو اندام آسیب دیده لازم است ” .

بیماری مننژیت

 

چگونه از بیماری مننژیت جلوگیری کنیم؟

▪️دست هایتان را بشوئید:

شستن دست ها میتواند از گسترش این بیماری جلوگیری کند. از کودکان بخواهید قبل از غذا خوردن , بعد از توالت و بعد از دست زدن به حیوانات دست های خود را شست و شو دهند.

▪️وسایل شخصی خود را به اشتراک نگذارید:

نی های نوشیدنی و مرطوب کننده های لب را با شخص دیگری به اشتراک نگذارید.

▪️سیستم ایمنی خود را قوی کنید:

سیستم ایمنی خود را با استراحت کافی , ورزش منظم و رژیم غذایی مناسب سالم نگه دارید.

▪️از دستمال استفاده کنید:

هنگام سرفه و عطسه با دستمال جلو دهان و بینی خود را پوشش دهید.

بیماری مننژیت

چگونه بیماری مننژیت را درمان کنیم؟

مننژیت در صورتی که ناشی از عفونت ویروسی باشد بین ۷ تا ۱۰ روز بهبود می یابد و اغلب در خانه با استراحت و مصرف داروهای ضددرد درمان میشود.
مننژیت ناشی از عفونت باکتریایی معمولا در بیمارستان در حداقل از یک هفته درمان میشود. درمان شامل موارد زیر است:

  • آنتی بیوتیک ها
  • کورتیکواستروئیدها
  • استامینوفن یا پاراستامول
  • درمان با اکسیژن

منبع:
nhs.uk

mayoclinic.org

medicalnewstoday.com

ارسال شده در تاریخ 13 اکتبر 2018 توسط آلما میر با موضوع درمان , مغز و اعصاب | 978 بازدید

علل و علائم بیماری مننژیت چیست و چگونه این بیماری را درمان کنیم؟
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است