علل و علائم بیماری اپی گلوتیت چیست و چگونه آن را درمان کنیم؟

-بیماری اپی گلوتیت چیست؟
-بیماری اپی گلوتیت چرا ایجاد میشود و علائم این بیماری چیست؟
-کدام عوامل خطر ابتلا به بیماری اپی گلوتیت را افزایش میدهند؟
-عوارض جانبی اپی گلوتیت چیست؟
-چگونه از بیماری اپی گلوتیت جلوگیری کنیم؟
-بیماری اپی گلوتیت چگونه تشخیص داده میشود و چگونه اپی گلوتیت درمان میشود؟

بیماری اپی گلوتیت چیست؟

اپی گلوتیت التهاب و تورم اپی گلوت است و اغلب به علت عفونت ایجاد میشود اما گاهی اوقات ممکن است به علت آسیب رسیدن به گلو ایجاد شود. Epiglottitis به عنوان یک وضعیت اورژانسی در نظر گرفته شده است و میتواند عرضه اکسیژن را به ریه ها محدود کند.

در صورتی که فکر میکنید شما یا فرزندتان دچار بیماری اپی گلوتیت شده است باید سریع تر به پزشک مراجعه کنید و نباید خودتان سعی کنید که گلو را بررسی کنید زیرا خود درمانی میتواند وضعیت را بدتر کند و مهم است که آرامش خود را حفظ کنید و سعی نمایید باعث ناراحتی و وحشت شخص مبتلا به اپی گلوتیت نشوید. این بیماری میتواند مشکلات تنفسی شدید ایجاد کند و اگر راه های هوایی مسدود شوند میتواند در موارد نادر مرگ را به همراه داشته باشد. ( مرگ و میر ناشی از بیماری اپی گلوتیت نادر است و تقریبا ۱مورد در هر ۱۰۰ مورد را تحت تاثیر قرار میدهد).

 

بیماری اپی گلوتیت

 

علائم اپی گلوتیت چیست؟

علائم اپی گلوتیت معمولا به سرعت رشد میکنند. شایعترین علائم اپی گلوتیت عبارتند از:

  • گلودرد شدید
  • درد هنگام بلعیدن
  • دشواری در تنفس
  • تب
  • سیانوز ( آبی شدن رنگ پوست)

بیماری اپی گلوتیت

علت بیماری اپی گلوتیت چیست؟

بیماری اپی گلوتیت معمولا با باکتریHaemophilus influenzae type b Hib ایجاد میشود و حتی میتواند باعث بروز عفونت های جدی مانند پنومونی و مننژیت شود.

 

دیگر علل رایج اپی گلوتیت عبارتند از:

▪️عفونت های باکتریایی مانند استرپتوکوک پنومونیه (علل شایع پنومونی)

▪️عفونت های قارچی (افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف بیشتر در معرض این گونه عفونت هستند).

▪️عفونت های ویروسی مانند ویروس هرپس سیمپلکس

▪️تروما گلو مانند ضربه به گلو و یا سوختن گلو به وسیله نوشیدن مایعات داغ

▪️مصرف کنندگان کوکائین و کراک ممکن است مبتلا به اپی گلوتیت شوند و مشکلات تنفسی را تجربه کنند.

 

بیماری اپی گلوتیت

 

عوارض بیماری اپی گلوتیت چیست؟

خطرناکترین عارضه ی بیماری اپی گلوتیت این است که شخص قادر به نفس کشیدن نیست و این عامل تهدید جدی برای سلامتی محسوب میشود. در صورتی که عفونت داشته باشید ممکن است که گسترش یابد و عفونت گوش داخلی , پنومونی , مننژیت و پریکاردیت را به همراه داشته باشد.

چگونه از بیماری اپی گلوتیت جلوگیری کنیم؟

با توجه به مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها CDC به طور متوسط ۲۵۶۲ عفونت سالانه از هر گروه سنی گزارش میشود. اپی گلوتیت ناشی از باکتری Hib میتواند با واکسن پیشگیری شود و پس از واکسیناسیون فرزند شما شانس کمتری برای ابتلا به بیماری اپی گلوتیت را دارد. کودکان زیر ۱۲سال که هنوز سه واکسن برای Hib را تکمیل نکرده اند نسبت به این بیماری آسیب پذیر تر هستند.

بیماری اپی گلوتیت

اپی گلوتیت چگونه تشخیص داده میشود؟

آزمایشاتی که ممکن است برای تشخیص اپی گلوتیت انجام شوند عبارتند از:

لارنگوسکوپی: یک لوله انعطاف پذیر به همراه یک دوربین که به آن متصل است(لارنگوسکوپ) برای بررسی گلو مورد استفاده قرار میگیرد.

سواب گلو: از این روش برای تشخیص هر گونه باکتری یا ویروس استفاده میشود.

آزمایش خون: برای بررسی تعداد گلبول های سفید خون آزمایش خون ممکن است انجام شود زیرا در صورتی که گلبول های سفید در خون کاهش یابند ممکن است نشان دهنده وجود عفونت باشند.

اشعه ایکس یاCTاسکن: از این روش برای بررسی سطح تورم استفاده میشود.

توجه داشته باشید که نتیجه ای که از آزمایش های بالا به دست می آید نوع درمان را تعیین میکند.

 

بیماری اپی گلوتیت چگونه درمان میشود؟

مهم است که هنگامی که اولین علائم اختلال در تنفس را مشاهده کردید بلافاصله با اورژانس تماس بگیرید به خصوص اگر این علائم همراه با گلودرد و تب باشند.

 

بیماری اپی گلوتیت

 

اپی گلوتیت در بیمارستان تحت درمان قرار میگیرد و اولین کاری که تیم پزشکی انجام میدهد بررسی راه های هوایی است تا مطمئن شوند که بیمار میتواند به درستی نفس بکشد. گاهی اوقات یک ماسک اکسیژن به بیمار داده میشود و اگر کافی نباشد لوله هایی را در دهان شخص بیمار قرار میدهند که این لوله ها به منبع اکسیژن متصل است. در موارد شدید ممکن است برش هایی درون نای ایجاد شوند تا لوله ها بتوانند وارد شوند که به این روش تراکئوستومی میگویند که اجازه میدهد تا اکسیژن وارد ریه ها شود.

آنتی بیوتیک ها نیز برای درمان اپی گلوتیت تجویز میشوند و ممکن است داوهای اضافی برای کنترل تب و درد تجویز شوند. اکثر افرادی که به بیماری اپی گلوتیت مبتلا هستند شروع به بهبود در عرض ۲۴ تا ۴۸ ساعت میکنند.

منبع:
mayoclinic.org

drugs.com

nhs.uk

ارسال شده در تاریخ 10 نوامبر 2018 توسط آلما میر با موضوع داروها , درمان | 2,022 بازدید

علل و علائم بیماری اپی گلوتیت چیست و چگونه آن را درمان کنیم؟
5 از 100 رای

مطالب مرتبط

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است