علت و علائم بیماری اپی گلوتیت چیست و چگونه اپی گلوتیت را درمان کنیم؟

بیماری اپی گلوتیت چیست؟ علل و علائم بیماری اپی گلوتیت کدام اند؟ کدام عوامل خطر ابتلا به بیماری اپی گلوتیت را افزایش میدهند؟ چگونه از بیماری اپی گلوتیت جلوگیری کنیم؟ چگونه اپی گلوتیت تشخیص داده میشود و چگونه اپی گلوتیت را درمان کنیم؟

در این مجله به پرسش های بالا پاسخ خواهیم داد.

اپی گلوتیت یک وضعیت بالقوه تهدید کننده است که انتقال جریان هوا به ریه ها را متوقف میکند و منجر به انسداد راه های تنفسی میشود و یا حتی مرگ میشود. تعدادی از عوامل میتوانند باعث ایجاد اپی گلوتیت شوند.

مانند: نوشیدن مایعات داغ , صدمه مستقیم به گلو و عفونت های مختلف.

 

بیماری اپی گلوتیت

 

بیماری اپی گلوتیت میتواند در هر سنی رخ دهد و بر افراد تاثیر بگذارد و شما در صورتی که احساس کردید فرزندتان دارای اپی گلوتیت است بلافاصله به پزشک مراجعه کنید زیرا درمان سریع و به موقع میتواند از عوارض تهدیدکننده . ناشی از این بیماری جلوگیری کند. بهتر است بدانید که اپی گلوتیت در گذشته بیشتر کودکان را تحت تاثیر قرار می داده است اما در حال حاضر به علت گستردگی واکسیناسیون , میتوان گفت که بیشتر کودکان از این بیماری در امان هستند.

علائم بیماری اپی گلوتیت چیست؟

در کودکان ممکن است علائم و نشانه های اپی گلوتیت ظرف چند ساعت ایجاد شوند که عبارتند از:

 • تب
 • گلو درد شدید
 • صدای غیرطبیعی هنگام تنفس
 • بلع سخت و دردناک

 

بیماری اپی گلوتیت

 

علائم بیماری اپی گلوتیت در افراد بزرگسال ممکن است بیش از چند روز طول بکشند تا ظهور یابند. این علائم عبارتند از:

 • گلو‌ درد شدید
 • تب
 • صداهای غیرطبیعی هنگام تنفس
 • تنفس دشوار
 • مشکل در بلعیدن
 • احساس سوزش در منطقه آسیب دیده

 

چه هنگام به پرشک مراجعه کنیم؟

در صورتی که متوجه مشکل در بلعیدن و یا اختلال در تنفس شُدید بلافاصله به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه کنید و از خود درمانی بپرهیزید زیرا ممکن است وضعیتتان بدتر شود.

علت بیماری اپی گلوتیت چیست؟

۱/عفونت:

علت اصلی اپی گلوتیت عفونت با باکتری  Heamophilus influenzae type b(Hib) است.‌ در بزرگسالان باکتری ها و ویروس های دیگری میتوانند باعث بیماری اپی گلوتیت شوند از جمله:

استرپتوکوک پنومونیه(پنوموکوک) : یک باکتری دیگر است که میتواند علاوه بر ایجاد بیماری اپی گلوتیت باعث مننژیت , پنومونی , عفونت گوش و عفونت خون شود.

استافیلوکوک اورئوس : یک باکتری است که باعث عفونت های پوستی و سایر بیماری ها از جمله: پنومونی و سندرم شوک شمی میشود.

۲/ صدمه:

آسیب فیزیکی مانند ضربه مستقیم به گلو میتواند باعث بروز اپی گلوتیت شود.‌

۳/ نوشیدن مایعات داغ :

نوشیدن مایعات داغ یکی دیگر از علل ایجاد اپی گلوتیت میباشند.

 

بیماری اپی گلوتیت

 

عوامل خطر برای ابتلا به بیماری اپی گلوتیت چیست؟

جنسیت: اپی گلوتیت مردان را بیشتر از زنان تحت تاثیر قرار میدهد.

سیستم ایمنی ضعیف: اگر سیستم ایمنی شما به علت مصرف دارو یا بیماری ضعیف شده است شما بیشتر به عفونت های باکتریایی مبتلا میشوید که ممکن است باعث بیماری اپی گلوتیت شود.

عدم واکسیناسیون: افرادی که فرایند واکسیناسیون را طی نکرده اند و یا با تاخیر واکسیناسیون شده اند در برابر بیماری اپی گلوتیت آسیب پذیر تر هستند.

عوارض جانبی بیماری اپی گلوتیت عبارتند از:

نارسایی تنفسی:

بیماری اپی گلوتیت میتواند منجر به نارسایی تنفسی شود که یک وضعیت تهدیدکننده محسوب میشود و باعث میشود سطح اکسیژن خون کاهش یابد و میزان دی اکسید کربن بیش از حد مجاز شود.

گسترش عفونت:

گاهی باکتری هایی که اپی گلوتیت را ایجاد میکنند میتوانند باعث ایجاد عفونت در دیگر قسمت های بدن شوند و بیماری هایی مانند پنومونی , مننژیت و یا عفونت خون را به وجود آورند.

 

چگونه از بیماری اپی گلوتیت جلوگیری کنیم؟

 • فرایند واکسیناسیون فرزندتان را به تاخیر نیندازید.
 • وسایل شخصی خود را به اشتراک نگذارید.
 • دست های خود را به طور مرتب بشوئید و اگر صابون و آب در دسترس نبود از ضدعفونی کننده ها استفاده کنید.

 

بیماری اپی گلوتیت

 

بیماری اپی گلوتیت چگونه تشخیص داده میشود؟

هنگامی که تنفس کودک دچار اختلال میشود ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی به راه های هوایی کودک نگاه میکند و در بعضی موارد لازم است نیاز به لارنگوسکوپی یا اشعه ایکس برای تشخیص باشد.

توجه: هیچگاه هنگامی که احساس کردید کودک دچار اپی گلوتیت شده است به گلو او نگاه نکنید زیرا میتواند موجب تورم بیشتر شود.

بیماری اپی گلوتیت

بیماری اپی گلوتیت چگونه درمان میشود؟

درمان اپی گلوتیت باید توسط پزشک صورت گیرد و به این معنا میباشد که از خوددرمانی در منزل بپرهیزید . کودک شما ممکن است نیاز به دستگاه تهویه برای تنفس داشته باشد.

 • درمان ممکن است شامل موارد زیر باشد:
 • درمان با آنتی بیوتیک ها در صورتی که علت , عفونت باکتریایی است.
 • داروهای استروئیدی برای تسکین تورم
 • نوشیدن مایعات تا زمانی که اختلال در بلعیدن از بین برود.

منبع:
msdmanuals.com

mayoclinic.org

ارسال شده در تاریخ 21 اکتبر 2018 توسط آلما میر با موضوع درمان | 1,056 بازدید

علت و علائم بیماری اپی گلوتیت چیست و چگونه اپی گلوتیت را درمان کنیم؟
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است