علت و علائم بیماری اسکیزوفرنی چیست و چگونه بیماری اسکیزوفرنی را درمان کنیم؟

-بیماری اسکیزوفرنی چیست؟

اسکیزوفرنی چرا به وجود می آید و دارای چه علائمی است؟

-کدام عوامل خطر ابتلا به اسکیزوفرنی را افزایش میدهند؟

-چگونه بیماری اسکیزوفرنی تشخیص داده میشود؟

-چگونه  اسکیزوفرنی را درمان کنیم؟

در این مجله قصد داریم به پرسش های فوق , پاسخ دهیم.

بیماری اسکیزوفرنی

بیماری اسکیزوفرنی چیست؟

اسکیزوفرنی وضعیتی میباشد که باعث میشود طیف وسیعی از علائم روانی در فرد ایجاد شود و در این بیماری فرد نمی تواند افکار خود را از واقعیت متمایز کند‌. بهتر است بدانید که هیچ تست واحدی برای تشخیص بیماری اسکیزوفرنی وجود ندارد و معمولا پس از ارزیابی توسط یک متخصص بهداشت روان مانند روانپزشک تشخیص داده میشود که فرد مبتلا به بیماری اسکیزوفرنی است.

علائم اسکیزوفرنی چیست؟

توهم: شنیدن یا دیدن چیزهایی که وجود ندارند.

باورهای غیرمعمول: باورهایی که با واقعیت هم خوانی ندارند.

تغییر در رفتار

برخی افراد گمان میکنند که بیماری اسکیزوفرنی موجب رفتار خشونت آمیز میشود اما این درست نیست زیرا رفتار خشونت آمیز به علت استفاده از مواد مخدر و الکل است که برخی از افراد مبتلا به این بیماری از این موارد استفاده میکنند اما برخی دیگر از افراد مبتلا به اسکیزوفرنی که از موادمخدر و الکل استفاده نمی کنند خشونت قابل توجهی را از خود نشان نمی دهند.

علت بیماری اسکیزوفرنی چیست؟

علت دقیق بیماری اسکیزوفرنی ناشناخته است اما تحقیقات نشان میدهند که ترکیبی از عوامل فیزیکی , ژنتیکی , روانشناختی و محیطی میتوانند در ابتلا به این بیماری موثر باشند.

بیماری اسکیزوفرنی

 

مواردی وجود دارند که خطر ابتلا به بیماری اسکیزوفرنی را افزایش میدهند که عبارتند از:

ژنتیک: ژنتیک در ابتلا به بیماری اسکیزوفرنی موثر است اما در همه ی موارد تاثیر خود را نشان نمی دهد و حدود ۱ نفر در هر ۱۰۰ نفری که مبتلا به بیماری اسکیزوفرنی هستند به علت ژنتیک به این بیماری مبتلا شده اند و این عامل نشان میدهد که ژن ها تنها عامل تاثیر گذار بر شیوع اسکیزوفرنی نمی باشند.

انتقال دهنده های عصبی: انتقال دهنده های عصبی مواد شیمیایی هستند که پیام هایی را بین سلول های مغزی حمل میکنند. بین انتقال دهنده های عصبی و اسکیزوفرنی ارتباط وجود دارد زیرا ‌تحقیقات نشان میدهند اسکیزوفرنی ممکن است ناشی از تغییر در سطح دو انتقال دهنده عصبی به نام دوپامین و سروتونین باشد همچنین عدم تعادل بین این دو انتقال دهنده میتواند در ابتلا به بیماری اسکیزوفرنی موثر باشد.

عوارض بارداری و زایمان: تحقیقات نشان داده است که افرادی که مبتلا به اسکیزوفرنی هستند بیشتر احتمال دارد که عوارض قبل و بعد از تولد را تجربه کرده باشند از قبیل:

وزن کم هنگام تولد

زایمان زودرسِ مادر

کمبود اکسیژن در هنگام تولد( آسیفیکسی)

زندگی پر استرس: اصلی ترین عوامل روانشناختی که باعث عود علائم در بیماری اسکیزوفرنی میشوند زندگی پر استرس میباشد که عوامل زیر در ایجاد آن نقش میتوانند داشته باشند:

-مرگ یکی از عزیزان

-از دست دادن شغل یا خانه

-طلاق

-پایان رابطه های عاطفی

-سو استفاده جنسی یا عاطفی

این نوع تجربیات اگرچه استرس زا هستند اما به طور مستقیم باعث بیماری اسکیزوفرنی نمی شوند اما میتوانند در توسعه ی بیماری اسکیزوفرنی موثر باشند.

استفاده از موادمخدر و الکل: کوکائین , LSD یا آمفتامین ممکن است علائم اسکیزوفرنی را در افرادی که حساس هستند ایجاد کنند.

 

بیماری اسکیزوفرنی

 

بیماری اسکیزوفرنی چگونه تشخیص داده میشود؟

تشخیص بیماری اسکیزوفرنی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

معاینه فیزیکی

تصویربرداری MRI یا سی تی اسکن

ارزیابی روانپزشک (وضعیت روحی از جمله توهمات , احتمال خودکشی و… مورد بررسی قرار میگیرند.

 

بیماری اسکیزوفرنی چگونه درمان میشود؟

‌بیماری اسکیزوفرنی نیاز به درمان طولانی مدت دارد حتی زمانی که نشانه های این بیماری فروکش کرده باشند. درمان با دارو و درمان روانی اجتماعی میتواند به کنترل این بیماری کمک کند.

داروها سنگ بنای درمان اسکیزوفرنی هستند و داروهای ضد روان پریشی داروهای تجویز شده برای درمان اسکیزوفرنی میباشند که میتوانند انتقال دهنده های مغز را تحت تاثیر قرار دهند.

همچنین داروهایی دیگر وجود دارند که میتوانند برای رسیدن به نتیجه مطلوب , توسط پزشک تجویز شوند مانند: داروهای ضدافسردگی و ضد اضطراب. دقت داشته باشید که چندین هفته طول میکشد تا بهبود علائم را متوجه شوید.

 

بیماری اسکیزوفرنی

 

درمان با شوک الکتریکی:

برخی بزرگسالان مبتلا به اسکیزوفرنی به داروها پاسخ مثبت نمیدهند. برای بزرگسالان مبتلا به اسکیزوفرنی که به درمان دارویی پاسخ نمی دهند , درمان با شوک الکتریکی(ECT) ممکن است در نظر گرفته شود. ECT ممکن است برای کسانی که مبتلا به افسردگی هستند نیز مفید باشد.

همچنین , برخی از افرادی که علائم شدیدی از این بیماری را از خود نشان میدهند نیاز به بستری شدن دارند.

منبع:
mayoclinic.org

nhs.uk

ارسال شده در تاریخ 13 نوامبر 2018 توسط آلما میر با موضوع داروها , درمان , روانشناسی | 765 بازدید

علت و علائم بیماری اسکیزوفرنی چیست و چگونه بیماری اسکیزوفرنی را درمان کنیم؟
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است