علت ادرار دردناک چیست و چگونه میتوان آن را درمان کرد

ادرار دردناک یک واژه گسترده است که ناراحتی را در هنگام ادرار نشان می دهد. این درد ممکن است در مثانه، مجرای ادرار یا پروینوم رخ دهد. مجرای لوله ای است که ادرار را خارج از بدن شما حمل می کند.در مردان، ناحیه شکمچه و مقعدی به نام پروینوم شناخته شده است. در زنان، پروینوم کنار مهبل (واژن) است.

ادرار دردناک بسیار رایج است. درد، سوزش یا خارش می تواند تعدادی از شرایط پزشکی را نشان دهد.

 

ادرار دردناک

 

چه چیزی باعث ادرار دردناک می شود؟

ادرار دردناک ناشی از عفونت ادراری (UTI) است. یک UTI می تواند یک عفونت باکتریایی باشد. همچنین می تواند به علت التهاب دستگاه ادراری باشد.

مجرای ادرار، مثانه، قلب و کلیه ها دستگاه ادراری را تشکیل می دهند.التهاب در هر یک از این اندام ها می تواند باعث درد در هنگام ادرار شود.

عفونت های دستگاه ادراری در زنان بیشتر از مردان است.  به این دلیل است که مجرای ادرار در زنان کمتر از مردان است. یک مجرای کوتاهتر به معنای آن است که باکتری ها برای رسیدن به مثانه فاصله کوتاهتری دارند. زنان حامله یا یائسگی نیز خطر ابتلا به عفونت های دستگاه ادراری را افزایش می دهند.

سایر شرایط پزشکی می تواند باعث اسهال دردناک در مردان و زنان شود.

مردان به علت پروستات ممکن است ادرار دردناک داشته باشند . این وضعیت التهاب غده پروستات است. این یک علت اصلی سوزش ادرار، خارش و ناراحتی است.

اگر شما یک عفونت جنسی (STI) دارید، ممکن است هنگام ادرار نیز درد ایجاد شود. برخی از STI هایی که ممکن است باعث ادرار دردناک شوند عبارتند از تبخال تناسلی ، گنوره و کلامیدیا . بعضی از رفتارهای جنسی شما را در معرض خطر ابتلا به STI قرار می دهد، مانند داشتن رابطه جنسی بدون کاندوم و یا رابطه جنسی با چندین شریک. هر کسی که از نظر جنسی فعال باشد باید برای STI آزمایش شود.

 

ادرار دردناک

 

یکی دیگر از علل ادرار دردناک، عبارتست از  :

سیستیت، یا التهاب مثانه. سیستیت بینی (IC) نیز به عنوان سندرم درد مثانه شناخته شده است. این شایعترین نوع سیستیت است.

نشانه های IC عبارتند از درد و حساسیت به لمس در ناحیه مثانه و لگن. با توجه به موسسه ملی دیابت و بیماری های گوارشی و کلیه  (NIDDK)، پزشکان نمی دانند که علت IC چیست.

در برخی موارد، پرتودرمانی می تواند درد مثانه و ادراری را ایجاد کند. این وضعیت به عنوان کیستیتوریاسیون شناخته شده است.

اگر سنگ کلیه دارید، ممکن است دچار ادرار نشوید . سنگ کلیه توده مواد سخت شده در کلیه ها است.

گاهی اوقات ادرار دردناک به علت عفونت نیست. این نیز می تواند به دلیل محصولاتی است که شما در مناطق تناسلی استفاده می کنید. صابون ها، لوسیون ها و حمام های حباب می توانند بافت واژن را تحریک کنند. رنگ در مواد شوینده و دیگر مواد آرایشی نیز می تواند باعث تحریک و منجر به اسهال دردناک شود.

 

گزینه های درمان برای ادرار دردناک چیست؟

پزشک شما ممکن است دارو برای درمان ادرار دردناک تجویز کند.

آنتی بیوتیک ها می توانند UTI ها، پروستاتیت باکتریایی و برخی از عفونت های منتسب به جنس را درمان کنند. پزشک شما همچنین می تواند داروهای خود را برای آرام شدن مثانه تحریک کند. داروهای مورد استفاده برای درمان IC عبارتند از داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای ، پنتوسان پلی سولفات سدیم و استامینوفن کدئین .

ادرار دردناک ناشی از عفونت باکتریال معمولا پس از شروع مصرف دارو به سرعت بهبود می یابد.

درد در ارتباط با کیستیت بینابینی ممکن است درمان طولانی تری داشته باشد.

 

ادرار دردناک

 

چگونه می توان ادرار دردناک را جلوگیری کرد؟

تغییراتی که می توانید به شیوه زندگی خود بیاورید برای کمک به تسکین علائم شما وجود دارد. پاک کردن مواد شوینده و لوازم آرایشی با رایحه ای خنک برای کاهش خطر سوزش. در طول فعالیت جنسی از کاندوم استفاده کنید تا خود را از ابتلا به STI ها حفظ کنید. رژیم غذایی خود را برای از بین بردن مواد غذایی و نوشیدنی که مثانه را تحریک می کند، تغییر دهید.

برخی از شواهد نشان می دهد غذاهای خاص هستند احتمال بیشتری برای تحریک مثانه شما وجود دارد. برخی از عوامل تحریک کننده شامل الکل، کافئین، غذاهای تند، میوه های مرکبات و آبمیوه ها، محصولات گوجه فرنگی و شیرینی های مصنوعی هستند.

 

healthline.com

ارسال شده در تاریخ 24 اکتبر 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع درمان , سلامتی | 681 بازدید

علت ادرار دردناک چیست و چگونه میتوان آن را درمان کرد
5 از 100 رای

مطالب مرتبط

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است