علایم نارسایی کبد را بشناسید تا زود این بیماری را تشخیص دهید

مهم است که در مورد علایم نارسایی کبد یاد بگیریم، زیرا  می تواند در تشخیص این مشکل در مراحل اولیه و درمان آن کمک می کند. اغلب موارد آسیب کبدی علائم خاصی در مراحل اولیه نشان نداده و تنها پس از آنکه کبد به طور قابل ملاحظه ای آسیب دیده است، برجسته می شود.

 

علایم نارسایی کبد

 

نارسایی کبد یک وضعیت پیشرفته پزشکی است که در آن کبد به درستی عمل نمی کند . یک کبد می تواند کارهای متعددی مانند هضم غذا، حذف مواد شیمیایی سمی از جریان خون و تولید پروتئین در بدن انجام دهد.

با شکست این ارگان چند وظیفه، فرد مبتلا به این بیماری می تواند با ناراحتی زیادی روبرو شود . نارسایی کبدی ممکن است چند ماه یا چند سال طول بکشد تا بتواند عملکرد کلی کبد را در زندگی روزمره به وجود آورد.

برخی از علائم نارسایی کبدی شامل اختلالات خوردن، کاهش وزن، تشنگی بیش از حد، تغییر رنگ پوست، سوء هاضمه، درد در شکم و  خارش پوست است. در موارد شدید، زردی، کم خونی و اختلال روانی می تواند نشانه های قابل توجهی از نارسایی کبدی باشد.

 

علایم نارسایی کبد :

تغییر رنگ پوست :

تغییر رنگ پوست یکی از علائم نارسایی کبدی است. شما ممکن است تغییرات رنگ پوست غیر طبیعی را در این وضعیت پزشکی تجربه کنید. در مراحل اولیه نارسایی کبد، رنگ پوست شما به زرد تبدیل می شود. به طور عمده به علت اضافه شدن بیلی روبین، یک رنگدانه رنگ زرد رنگ است. کبد به پردازش بیلی روبین در بدن کمک می کند. هنگامی که کبد توانایی خود را برای پردازش این رنگدانه را از دست می دهد، سطح آن شروع به افزایش در خون می کند و در زیر پوست ایجاد می شود و رنگ پوست شما کمی زرد می شود.

 

علایم نارسایی کبد

 

پوست خارش دار :

خارش پوست نشانه ای شایع است که می تواند در شرایط مختلف پزشکی یافت شود. اما، این علایم نارسایی کبد نیز می باشد. هنگامی که کبد نتواند عملکرد مناسب خود را انجام دهد، پوست نیز کمی ناسالم می شود. وقتی که کبد شروع به آسیب می کند، ممکن استپوست خارش را بدون بثورات پوست تجربه کنید.

 

علایم نارسایی کبد

 

درد شکم :

درد شکمی یکی دیگر از نشانه های مهم نارسایی کبدی است. معمولا یکی از اولین علایم نارسایی کبد است. که ممکن است به دلیل افزایش غیر طبیعی اندازه کبد رخ دهد. درد شکمی ممکن است بسته به تورم کبد شدید یا ملایم باشد.

 

علایم نارسایی کبد

 

خستگی :

با پیشرفت نارسایی کبد، ممکن است دچار خستگی شدید شوید. اگر به طور مرتب احساس خستگی می کنید حتی بدون انجام کار زیاد،ممکن است یک نشانه مطمئن از بدتر شدن وضعیت کبد شما باشد. این وضعیت به تدریج تشدید می شود .

 

علایم نارسایی کبد

 

سوء هاضمه :

کبد نقش مهمی در هضم غذا دارد. هنگامی که کبد شروع به نارسایی می کند، بر روند گوارش که باعث سوء هاضمه می شود، تاثیر می گذارد.

 

علایم نارسایی کبد

 

ناهنجاری های قند خون :

مشکلات قند خون زمانی رخ می دهد که کبد قادر به کمک به پانکراس در متابولیسم کربوهیدرات ها نیست.

 

 

مترجم یک دکتر

منبع :.natural-homeremedies.com

ارسال شده در تاریخ 12 اکتبر 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع سلامتی | 848 بازدید

علایم نارسایی کبد را بشناسید تا زود این بیماری را تشخیص دهید
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است