عفونت خون چیست ؟ علائم، علل، درمان و عوامل خطر سپسیس

عفونت خون یا سپسیس علامتی به نام سپتیکمی یک عارضه تهدید کننده حیات است که به دلیل پاسخ بدن شما به عفونت ایجاد می شود. اگر چه سیستم ایمنی بدن شما را از عفونت محافظت می کند، ممکن است گاهی اوقات در پاسخ به عفونت ناتوان باشد. سپسیس هنگامی که مواد شیمیایی که توسط سیستم ایمنی بدن برای از بین بردن عفونت منتشر شده است، در حال افزایش است، باعث ایجاد التهاب در بدن شما می شود. این وضعیت می تواند عواقب تهدید کننده زندگی را به همراه داشته باشد.

 

عفونت خون

 

عفونت خون ممکن است علائم و نشانه های مختلفی داشته باشد که به شدت بیماری بستگی دارد.

 

علائم و نشانه های عفونت خون :

عفونت خون یا سپسیس می تواند حتی در حالی که شما در حال بهبودی از یک بیماری هستید رخ می دهد. سه مرحله اصلی سپسیس وجود دارد:

سپسیس – عارضه ای است که موجب التهاب در بدن شما می شود.
سپسیس شدید – این بیماری تشدید می شود و منجر به نارسایی اندام می شود.
شوک سپتیک –  با فشار خون بسیار پایین همراه است.

عفونت خون

علائم سپسیس :

 • تب بالا (معمولا ۱۰۱ درجه فارنهایت)
  ضربان قلب بالاتر از ۹۰ ضربه در دقیقه
  نرخ تنفس بالاتر از ۲۰ در هر دقیقه
  یک عفونت احتمالی یا تایید شده

علائم سپسیس شدید :

 • تغییر رنگ پوست
  کاهش ادرار
  تغییر در توانایی تفکر
  کاهش تعداد پلاکتها
  مشکلات تنفسی
  عملکرد غیر طبیعی قلب
  ضعف و سرگیجه

علائم شوک سپتیک شبیه به سپسیس شدید، همراه با افت فشار خون است.

عفونت خون

 

علل و عوامل خطر :

 • عفونت شکمی
  ذات الریه
  عفونت کلیه
  عفونت های خونی

موارد زیر عوامل متعددی است که می تواند خطر ابتلا به سپسیس را افزایش دهد:

 • افزایش سن
  مقاومت آنتی بیوتیکی
  ایمنی ضعیف

نوزادان دارای ایمنی ضعیف هستند و در معرض خطر بیشتر این بیماری هستند. در واقع، سپسیس یکی از علل اصلی مرگ و میر در نوزادان است.

 

به عنوان یک عارضه مرگبار، به محض اینکه متوجه شدید هر یک از علائم سپسیس را دارید باید درمان شود.

 

عفونت خون

 

درمان سپسیس :

درمان سپسیس، بسته به محل و علت عفونت اولیه، اندام ها و میزان آسیب ها متفاوت است.

اگر علائم اولیه سپسیس را داشته باشید، معمولا برای تشخیص و درمان به بیمارستان مراجعه می کنید. سپسیس شدید و شوک سپتیک، موارد اضطراری پزشکی هستند.

مدیریت سپسیس پس از پذیرش به بیمارستان معمولا شامل سه تست است. که باید توسط یک تیم پزشکی آغاز شود.

 

درمان شامل موارد زیر است:

دادن  آنتی بیوتیک ها
دادن مایعات به صورت داخل وریدی
اکسیژن تراپی

اگر  منبع عفونت شناسایی شود، مانند  آبسه  یا زخم های آلوده، این نیز باید مورد درمان قرار گیرد.

 

 

مترجم یک دکتر

منبع :nhs.uk

stylecraze.com

 

 

ارسال شده در تاریخ 25 سپتامبر 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع درمان , سلامتی | 1,666 بازدید

عفونت خون چیست ؟ علائم، علل، درمان و عوامل خطر سپسیس
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است