روش های تقویت سیستم ایمنی بدن

سیستم ایمنی بدن یکی از مهمترین بخش های بدن انسان است که می تواند برای زنده ماندن به ما کمک کند. در این مقاله روش های تقویت سیستم ایمنی بدن را با راهکارهای مفید و ساده بررسی می کنید.

تقویت سیستم ایمنی بدن

سیستم ایمنی بدن بخشی از بدن است که می تواند عوامل مخرب را از عوامل داخلی تشخیص دهد. در این سیستم امکان بروز خطا نیز وجود دارد تا در اثر آن بیماری های خود ایمنی شکل گیرند.

راهکارهای بسیار مناسب و مفید برای تقویت سیستم ایمنی بدن وجود دارد که در ادامه به آن ها می پردازیم.

 

روش های تقویت سیستم ایمنی بدن

دوش آب سرد

در زمانی که بدن سالم و قوی دارید و نه در زمان سرماخوردگی، حتما دوش آب سرد بگیرید. این کار به بدن کمک می کند تا مقاوم تر شده و در برابر سرما عکس العمل مناسب نشان دهد.

افرادی که در هوای سرد و مکان های سردتر زندگی می کنند بدن های مقام تری دارند. طی یک تحقیق نشان داده شده که تی با قرار دادن ناگهانی بدن در آب سرد به مدت چند ثانیه نیز می توان آن را مقاوم کرد.

مدیتیشن، تمرکز و آرامش

افکار مثبت،مدیتیشن و ترکز و آرامش می تواند هرمون های بدن را به ترشح نوعی ماده برای تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کند. این حالت می تواند به صورت پایدار بدن را مقاوم سازی کند.

اگر بتوانید استرس روانی را کاهش دهید به سیستم ایمنی بدن کمک کرده اید. محققان دانشگاه ایالتی اوهایو Ohio State University گزارش داده اند که اثر منفی استرس بر سیستم ایمنی بدن با قطع ارتباط بین سیستم غدد درون ریز یا سیستم هورمونی و سیستم عصبی و سیستم ایمنی روی بدن تاثیر می گذارد.

 

آب قلم یا عصاره استخوان

آب قلم یکی از بهترین منابع برای تقویت سیستم ایمنی بدن است چرا که نه تنها دارای فسفر کلسیم و منیزم است بلکه برای تقویت استخوان ها نیز بسیار موثر واقع خواهد شد. این عصاره همچنین حاوی اسید آمینه های مفید برای هضم غذاست و به بهبود عملکرد کلیه هم کمک می کند. یکی دیگر از مزایای آن افزایش کلاژن و در نتیجه صاف شدن پوست و کمک به کاهش چین و چروک آن است.

 

غذای غنی شده

غذاهای غنی شده یکی از منابع اصلی تامین باکتری های مفید برای سیستم بدن هستند. مواد شیمیایی جدید و بی مصرفی که در غذاها وجود دارند از ارش غذایی آن ها می کاهد و بدن را بیش از پیش نامقاوم می کند. یکی از خوراکی های تخمیر شده مورد علاقه من ترشی کلم رنده شده sauerkraut است. همچنین ترشی سیر و سبزیجاتی هم که در خانه درست می کنم را بسیار دوست دارم.

نگه داشتن سیستم ایمنی بدن در بهترین حالت به روده های شما کمک می کند تا سالم بمانند و مصرف پروبیوتیکی که در این خوراکی ها وجود دارد بهترین روش برای این کار است.

مصرف سیر

اگر سیر بخورید می توانید توانایی خود را برای مقابله با بیماری هایی از قبیل سرماخوردگی و آنفلوآنزا افزایش دهید. بر اساس مطالعات با مصرف عصاره سیر عملکرد سلول های T (سلول‌های سیستم ایمنی بدن )را در مقابله با ویروس ها بهبود می بخشید.

خواب کافی

به نظر می رسد خواب کافی راهی ساده برای حمایت از سیستم ایمنی شماست ولی گاهی اوقات سخت تر از چیزی است که فکرش را می کنید یا گاهی فکر می کنید خوابی کافی داشته اید ولی این طور نباشد. خب سه روش وجود دارد که می توانید با اجرای آن ها کیفیت خوابتان را واقعا افزایش دهید: موارد ۶,۷ و ۸ را بخوانید.

  در هنگام خواب کاملا همه جا تاریک باشد

هر فردی برای خوابیدن نیاز به سطح مطلوبی از *ملاتونین melatonin دارد. قبل از خواب قرار گرفتن در معرض نورهای روشن، مانند صفحه نمایش کامپیوتر و یا حتی داشتن چراغ خواب روشن هنگام خواب، توانایی بدن برای تولید ملاتونین را کاهش می دهد.اتاق خواب شما باید تا حد ممکن تاریک باشد، نه تنها برای خواب بلکه برای بهداشت عمومی تان. بنیاد ملی خواب گزارش داده است که مطالعه ای در دانشگاه ایالتی اوهایو اخیرا نشان داده است که چرخه نور غیر طبیعی برای سلامت شما تاثیر منفی داشته و حتی ممکن است موجب افسردگی شود. مطالعه دیگری نشان داد که خوابید در تاریکی در مقایسه با انواع نور ها، اندازه تومور و رشد تومور سرطان سینه در موش های صحرایی را کاهش داده است.

حمام منیزیم قبل از خواب

یک راه عالی برای بهبود خواب حمام رفتن با فلس های منیزیم Magnesium Flakes یا نمک اپسوم  Epsom است. منیزیم یک عنصر مهم است زیرا به تنظیم واکنش های بیش از ۳۰۰ آنزیم در بدن کمک می کند. بسیاری از افراد کمبود منیزیم دارند و استرس هم باعث کاهش منیزیم می شود. اگر منیزیم کافی دریافت نمی کنید ممکن است در یک چرخه معیوب گرفتار شوید. استرس شما سطح منیزیم تان را کاهش داده و کمبود منیزیم باعث افزایش استرس و اضطراب خواهد شد.

پاداش – نه تنها منیزیم به آرام شدن شما کمک می کند بلکه برای قلب و سلامت رگ های خونی و غلظت طبیعی خون هم مفید است. محققان متوجه شده اند که منیزیم دریافتی برای جلوگیری از حملات قلبی و سکته مغزی و دیابت مفید است و اخیرا مشخص شده حتی در پیشگیری از سرطان لوزالمعده هم موثر است.
بنابراین حمام در وان منیزیم در شب یک راه عالی برای بهبود سلامت کلی بدن و تقویت سیستم ایمنی شماست.

بیشتر بخوانید:

راهکارهایی ساده برای تقویت مغز بدون محدودیت زمانی و مکانی

ورزش کگل ؛ تقویت عضلات کف لگن تنها با چند دقیقه ورزش در روز

راهکارهای تقویت سیستم ایمنی بدن ؛ چه کارهایی را نباید انجام دهیم

 

منبع: everydayhealth

ارسال شده در تاریخ 7 آوریل 2018 توسط آلما میر با موضوع تغذیه , درمان | 876 بازدید

روش های تقویت سیستم ایمنی بدن
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است