عطسه / علت عطسه و چگونگی توقف عطسه بسیار سریع و آسان

عطسه مکانیسم بدن است که شما به سختی می توانید کنترل کنید. این پدیده فیزیولوژیکی طبیعی است. عطسه  همچنین به حساسیت سلول عصبی در هر فرد بستگی دارد.  افرادی که دارای عطسه مداوم هستند باید در زمان تشخیص و درمان تخصصی به کلینیک مراجعه کنند.

عطسه مداوم می تواند نشانه ای از رینیت آلرژیک باشد.

 

عطسه .

علل شایع عبارتند از :

نشانه های مشترک :

اگر به علت برخی شرایط پزشکی عطسه کنید، ممکن است برخی از علائم زیر را تجربه کنید:

۱/ اگر آلرژی فصلی داشته باشید، علائمی که احتمالا از این وضعیت بدست می آورید عبارتند از: ثابت شدن عطسه، احتقان بینی، آبریزش بینی و چشم. برخی از علائم شدید ممکن است شامل عفونت، بی خوابی، و مشکل در  تمرکز باشد. اگر این علائم حل نشده باشد بیمار بیشتر در معرض آسم قرار دارد .

۲/ علاوه بر این، ممکن است بعضی از علائم مانند (آبریزش بینی که باعث ایجاد گرفتگی بینی می شود)، خارش بینی و چشم (این شایع ترین علامت اولیه ی سرماخوردگی است) و درد در سر  نیز وجود داشته باشد.

۳/ برخی از علائم مانند گلودرد، وزوز گوش، بوی بد دهان ، ناراحتی و خستگی نیز ممکن است بروز کند.

 

جلوگیری از عطسه مکرر :

وقتی متوجه شدید که شروع به عطسه کردن می کنید، می توانید روش های زیر را برای جلوگیری از این موارد استفاده کنید:

۱/ فشار دادن بینی :  بینی بالا را بکشید . این می تواند دردناک باشد، اما شما می توانید با کشیدن غضروف بینی خود، جلوگیری کنید.

۲/ لب فوقانی را بکشید: با انگشت شست و انگشت  لب خود را به بالا بکشید و به سمت سوراخ بینی فشار دهید.

۳/ استفاده از زبان: زبان را در پشت دو دندان جلو فشار دهید. سعی کنید زبان خود را به دندان های خود فشار دهید تا زمانی که دیگر احساس نیاز به عطسه نکنید.

۴/ روی یک نقطه در زیر بینی را فشار دهید: با استفاده از انگشت اشاره (انگشت خود را زیر چشم نگه دارید)، روی غضروف بینی فشار دهید. این عمل یکی از اعصاب را که باعث عطسه شدن می شود، محکم می کند. در نتیجه، عطسه به سرعت ناپدید می شود.

۵/  بر گوش ضربه بزنید: لبه گوش را بچرخانید.

 

بیشتر بخوانید تا سالم بمانید :

درمان آلرژی با طب سنتی

آلرژی شدید / تشخیص و درمان آلرژی شدید را در اینجا بخوانید.

ارسال شده در تاریخ 5 آگوست 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع داروها , درمان , سلامتی | 858 بازدید

عطسه / علت عطسه و چگونگی توقف عطسه بسیار سریع و آسان
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است