سنگ صفرا | باید و نباید هایی که در رابطه با سنگ صفرا باید بدانید.

دردِ سنگ صفرا از سمت راست بالای شکم شروع می شود و خود را تا بخش پایینی قسمت راست قفسه سینه بالا می کشد و گاهی به شانه می‌رسد و به پشت گسترش می یابد. درد ناشی از سنگ صفرا می تواند از دقیقه ها تا ساعت ها و گاهی همراه با تهوع و استفراغ ادامه یابد.

کیسه صفرا گلابی شکل است و زیر جگر قرار دارد. پر از زردآب است , که برای کمک به هضم غذا به درون معده فوران می کند.
نود درصد سنگ های صفراوی وقتی تشکیل می شود که کیسه صفرا از کلسترول اشباع و مواد درون آن تبدیل به دانه های ریز و درشت سخت شود. این سنگ ها در ۸۰ درصد موارد بدون ضرر هستند و انسان اغلب متوجه آنها نمی‌شود.

اما گاهی اوقات زمانی که کیسه صفرا منقبض میشود تا صفرا را بیرون بریزد یک سنگ بیرون می آید و مجرایی را که به جگر و روده کوچک منتهی میشود مسدود میکند. این زمانی است که درد بروز می‌کند. زمانی که سنگ از مجرا عبور می کند درد پایان می‌گیرد. یا ممکن است مشکلاتی پیش آید , از جمله تورم کیسه صفرا , که می‌تواند بسیار جدی شده و منجر به جراحی و درآوردن کیسه و سنگ شود. سنگ صفرا با افزایش سن , به ویژه در زنان سه برابر مردان , تشکیل میشود ارثی است.

بعضی از افراد بیشتر از دیگران مستعد ابتلا به سنگ صفرا هستند. اما رژیم غذایی میتواند وضعیت آنها را به طور چشمگیری تغییر دهد. آنچه ما می خوریم می‌تواند با افزایش یا کاهش میزان اشباع کیسه صفرا از کلسترول , امکان تشکیل سنگ را افزایش یا کاهش دهد. برخی از خوراکی ها نیز می توانند موجب انحلال کلسترول شوند. همچنین رژیم غذایی می‌تواند انقباضاتی را تنظیم کند که از طریق آنها سنگ به درون مجرا وارد شود و درد زیادی را به وجود آورد.

 

 سنگ صفرا .

پادزهر های گیاهی برای سنگ صفرا :

یکی از شیوه های مناسب جلوگیری از سنگ کیسه صفرا و نیز دردهای ناشی از آن خوردن سبزیجات بیشتر است. دوستدارن سبزیجات , و البته گیاهخواران , کمتر دچار سنگ صفرا می‌شوند. زنانی که آجیل , لوبیا , عدس , نخود , باقلا و پرتقال بیشتر می خورند مقاومت ویژه ای در برابر این نوع سنگ پیدا می کنند.

 

شکر زیاد_الیاف کم , عادت زیان آوری است:

مراقبت عادت غذایی امروزه که پر از خوراکی های شیرین و فاقد مواد فیبری است باشید. پژوهشگران توصیه می‌کنند که افراد مستعد سنگ صفرا از خوردن شکر و شیرینی بپرهیزند و غلات کامل و میوه جات و سبزیجات را مصرف کنند.

 

دردسر قهوه:

اگر میدانید که سنگ صفرا دارید مراقب قهوه باشید. نوشیدن تنها نصف فنجان قهوه معمولی یا حتی بدون کافئین کیسه ی صفرا را دچار انقباض میکند.
پیداست که ماده ناشناخته قهوه , هورمون کوله سیستوکینین روده را تحریک می کند و انقباضات ناشی از آن به علت صرفا کافئین نیست.

 

صبحانه ضروری است:

نخوردن طولانی مدت و خالی نگه داشتن طولانی مدت معده به تولید سنگ صفرا کمک می کند. آن شمار از زنانی که در طول شب به مدت ۱۴ ساعت یا بیشتر چیزی نمی خورند و یا از صرف صبحانه خودداری می‌کنند بیشترین درصد ابتلا به سنگ صفرا را دارند.

 سنگ صفرا .

چه نکاتی را رعایت کنیم تا به سنگ صفرا مبتلا نشویم؟

✔ سبزیجات زیاد , به ویژه بُنشن.

✔شکر کم.

✔روزه دراز مدت میتواند زیان آور باشد و حتما صبحانه باید خورده شود.

✔اگر اضافه وزن دارید به تدریج وزن خود را کم کنید . کاهش سریع وزن سنگ ساز است.

✔خوراکی هایی مانند سویا و روغن زیتون از تولید سنگ صفرا جلوگیری میکنند.

ارسال شده در تاریخ 2 آگوست 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع داروها , درمان , سلامتی | 929 بازدید

سنگ صفرا | باید و نباید هایی که در رابطه با سنگ صفرا باید بدانید.
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است