سندرم کاوازاکی/ هر آنچه باید درمان سندرم کاوازاکی بدانید.

سندرم کاوازاکی یا بیماری کاوازاکی (به انگلیسی: Kawasaki syndrome) شایع‌ترین واسکولیت دوران کودکی است .بیشتر در کودکان کمتر از ۵ سال بروز می‌کند. شیوع بیماری بین ۳-۸/۰درصد می‌باشد. نسبت مونث به مذکر ۳۷/۱ است.

 

سندرم کاوازاکی و درمان

 

سندرم کاوازاکی شایع‌ترین واسکولیت دوران کودکی است . بیماری کاوازاکی بیماری است که باعث التهاب عروق خونی درسراسر بدن می‌شود.  بعضی ازکودکان مبتلا به بیماری کاوازاکی، بدون درمان خود بخود بهترمی شوند، درحالی که ٪۲۵-۱۵ دچارصدمه به عروق کرونرمی گردند.  دربیماری کاوازاکی بسیاری ازعروق دچار آسیب می‌شوند. اما عروق کرونربیشترصدمه می‌بینند که باعث شده بیماری کاوازاکی یکی ازعلل عمدهٔ بیماری قلبی دردوران کودکی (بعد ازتولد) باشد.

تشخیص سندرم کاوازاکی :

  •  تشخیص بیماری کلینیکی است.
  • نشانه اصلی این بیماری تب بدون منشا مشخص است.
  • این تب حداقل باید ۵ روز طول کشیده باشد و به درمان‌های آنتی بیوتیک معمول پاسخ نداده باشد.

 

وجود حداقل ۴ نشانه از نشانه‌های زیر برای تشخیص بیماری علاوه بر تب لازم است: 

۱⃣ پر خونی دوطرفه ملتحمه
۲⃣ لب‌های قرمزخشک و شقاق دار با اروفارنکس پرخون یازبان توت فرنگی
۳⃣ راش پوستی غیر وزیکولی لنف
۴⃣ آدنوپاتی غیر چرکی گردنی
۵⃣ قرمزی
۶⃣ ادم
۷⃣ پوسته ریزی انگشتان و سطوح کف دست و پا

گاهی کاوازاکی با بیماری‌های دیگری اشتباه گرفته می‌شود که درمان‌های متفاوتی دارند. مهم‌ترین عارضه بیماری کاوازاکی التهاب شریان‌هایی است که خون را به قلب می‌رسانند. پی‌آمد این عارضه آنوریسم (ورم شدید موضعی دیواره‌ی شریان) است که منجر به بروز بیماری‌های قلبی در آینده می‌شود. ناراحتی قلبی در ۲۵ % از کودکانی دیده می‌شود که درمان مناسب دریافت نکرده‌اند.

علت سندرم کاوازاکی:

علت این بیماری ناشناخته‌است.

  • گرچه عوامل عفونی
  • عوامل محیطی
  • قرار گرفتن در تنگنا و فشار عصبی و ترس فرار کردن از موقعیت های تنش زا
  • توکسین‌ها و سوپرآنتی‌ژن‌ها ممکن است نقش داشته باشند.

درمان سندرم کاوازاکی :

  • تزریق ایمونوگلوبین وریدی (IVIG)
  • تجویز آسپرین
  • تحت نظر گرفتن از نظر مشکلات قلبی

عوارض سندرم کاوازاکی:

مهم‌ترین عارضه درگیری عروق کرونر  قلب است .

 

 

ارسال شده در تاریخ 11 ژوئن 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع داروها , درمان , سلامتی | 1,073 بازدید

سندرم کاوازاکی/ هر آنچه باید درمان سندرم کاوازاکی بدانید.
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است