سندرم قبل از قاعدگی / اقداماتی ساده جهت پیشگیری از سندرم قبل از قاعدگی

از هر ۳ خانم , یک نفر در هنگام نزدیک شدن به زمان پریود , علائم سندرم قبل از قاعدگی را که به طور اختصار پی ام اس PMS گفته میشود را تجربه میکند. از هر ۲۰ خانم , یک نفر دارای چنان علائم شدیدی است که جلوی فعالیت روزمره اش را میگیرد.

بر سر علت ایجاد سندرم قبل از قاعدگی بحث های زیادی وجود دارد اما تصور میشود که این وضعیت به خاطر هورمون های جنسی استروژن و پروژسترون قبل از قاعدگی ایجاد میشود. استرس , مصرف نوشابه های کافئین دار مثل قهوه یا نوشابه های کولا ممکن است باعث بدتر شدن وضعیت شود. خانم هایی که خویشاوندان نزدیک آنها به این مشکل دچار هستند بیشتر احتمال دارد که آنها به این وضعیت مبتلا شوند , با این حال هنوز هیچ عامل ژنتیکی خاصی در این مورد شناسایی نشده است.

 

سندرم قبل از قاعدگی .

علائم سندروم قبل از قاعدگی :

علائم و مشکلات سندروم قبل از قاعدگی در خانم های مختلف , متفاوت میباشد و در بعضی خانم ها نیز در هر ماه این علائم فرق میکنند. علائم سندرم قبل از قاعدگی عبارتند از:

✔️حساس شدن و یا دردناک شدن پستان ها

✔️احساس ورم کردن که به علت احتباس(جمع شدن)آب در بدن ایجاد میشود.

✔️تغییرات خلقی شامل تحریک پذیری , زودرنجی , افسردگی , اضطراب و خستگی بیش از حد.

✔️اختلال در تمرکز حواس و مشکل شدن تصمیم گیری ها

✔️بروز انواع سردردها (مثل میگرن)

✔️کمر درد و سفت شدن عضلات

✔️به هم خوردن الگوی طبیعی خواب

✔️میل شدید به خوردن غذاهای غیر معمول( ویار )

در مواردی ممکن است تهوع , استفراغ , عرق سرد , سرگیجه و گُر گرفتگی دیده شود.

درمان سندروم قبل از قاعدگی :

تشخیص سندروم قبل از قاعدگی (PMS) معمولا به آسانی داده میشود چون زمان وقوع آنها مشخص میباشد. اقدامات مختلفی هستند که شما میتوانید با انجام آنها از این مشکل پیشگیری نمایید. اگر با انجام این اقدامات , مشکل شما برطرف نشد و یا اینکه علائم شما خیلی شدید هستند , باید برای رفع آنها به پزشک مراجعه نمایید. مصرف داروهای مسکن مثل ایبوپروفن میتوانند به تسکین سردردها و یا سفتی عضلات کمک کنند. اگر شما دچار تغییرات خُلقی شده اید , پزشک ممکن است برای شما داروهای ضدافسردگی تجویز نماید. داروهای ادرار آور (مُدر) ممکن است به برطرف شدن احتباس آب در بدن کمک نماید. همچنین پزشک شما ممکن است برایتان هورمون پروژسترون تجویز نماید.

 

سندرم قبل از قاعدگی .

اقدامات ساده ای که میتوانید با انجام آنها از سندرم قبل از قاعدگی پیشگیری کنید عبارتند از:

✔️تا آنجا که ممکن است آرام و ریلکس باشید و از هر گونه استرسی پرهیز نمایید.

✔️سعی کنید که از تمرینات ورزشی سبک و آرام بخش مثل یوگا استفاده نمایید.

✔️حمام گرم بگیرید.

✔️تعداد وعده های غذایی تان را بیشتر کنید اما در هر وعده مقدار کمی غذا بخورید. رژیم غذایی شما باید به اندازه کافی کربوهیدرات و فیبر داشته باشد.

✔️سعی کنید کمتر از نمک در غذایتان استفاده کنید.

✔️از مصرف مقادیر زیاد شکلات پرهیز نمایید.

✔️از مصرف زیاد نوشابه های کولادار , قهوه , چای خودداری نمایید.

✔️مصرف داروهای ویتامین B6 در این موارد مفید میباشد.

ارسال شده در تاریخ 4 آگوست 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع داروها , درمان , زنان و زایمان | 991 بازدید

سندرم قبل از قاعدگی / اقداماتی ساده جهت پیشگیری از سندرم قبل از قاعدگی
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است