سندرم سوزش دهان |توصیه هایی برای افرادی که سندرم سوزش دهان دارند

سندرم سوزش دهان (BMS) یک اختلال پیچیده است که باعث به وجود آمدن سوزش در دهان میشود.
ممکن است تمام مناطق دهان را تحت تأثیر قرار دهد و یا اینکه فقط یک یا چند ناحیه از دهان را مانند: زبان , لب ها , لثه ها و یا گلو را تحت تأثیر قرار دهد.

 

سندرم سوزش دهان.

 

بیماری هایی مانند دیابت , آلرژی , خشکی دهان , عفونت های مخمر , ریفلاکس اسید و برخی مشکلات تیروئید باعث به وجود آمدن سندرم سوزش دهان میشوند.

این بیماری باعث به وجود آمدن مشکلاتی مانند افسردگی , اختلال در غذاخوردن , اضطراب و یا تحریک پذیری میشود.

علائم سندرم سوزش دهان چیست؟

▪️خشکی دهان
▪️احساس تشنگی زیاد
▪️احساس طعم فلز پس از مسواک زدن
▪️سوزش و یا حساس شدن چند ناحیه در دهان

 

توصیه هایی برای افرادی که سندرم سوزش دهان دارند:

۱/ ویتامین B12 استفاده کنید:

یکی از عواملی که باعث به وجود آمدن سندرم سوزش دهان میشود کمبود ویتامینB12میباشد. در صورتی که علائم سندرم سوزش دهان را دارید از ویتامین های B12غافل نشوید.

شما علاوه بر اینکه‌ میتوانید از مکمل های ویتامین B12 استفاده کنید , اضافه کردن غذاهای غنی از ویتامین B12 مانند: ماهی آزاد , ماهی ساردین , ماهی تن , بوقلمون , شیر خام به شما توصیه میشود.

 

سندرم سوزش دهان

 

۲/ غذاهای سرشار از آهن میل کنید:

علاوه بر کمبود ویتامینB12 , کمبود آهن نیز یکی از دلایل سندرم سوزش دهان میباشد.

در حالی که مکمل های آهن در دسترس میباشند توصیه میکنیم با افزایش مصرف مواد غنی از آهن , آهن دریافتی خود را افزایش دهید.

گزینه های برتری که غنی از آهن میباشند عبارتند از:

عدس , اسفناج , گوشت گاو تغذیه شده با چمن , شکلات تیره , پسته , کشمش.

۳/ دهانتان را شست و شو دهید:

سندرم سوزش دهان علاوه بر اینکه باعث به وجود آمدن درد در دهان میشود , دهان را خشک نیز میکند.

خشکی دهان میتواند باعث پوسیدگی دندان , بوی بد دهان و سایر مشکات شود.

سعی کنید برای جلوگیری از خشکی دهان دهانتان را با شست و شو مرطوب نگه دارید.

 

۴/ عسل نوش جان کنید:

در صورتی که از سوزش ناشی از سندرم سوزش دهان رنج میبرید , نصف قاشق چایخوری عسل محلی را در دهان خود قرار دهید تا به طور موقت احساس سوزش از بین برود.

 

سندرم سوزش دهان

۵/ استرس را از خود دور کنید:

در صورتی که استرس زیادی به شما وارد شود بیماری سندرم سوزش دهان شدت می یابد. شما باید علاوه بر دوری از استرس , تمرین های منظم هوازی از جمله یوگا و مدیتیشن را انجام دهید تا استرس از شما دور بماند.

منبع:
draxe.com

 

ارسال شده در تاریخ 4 سپتامبر 2018 توسط آلما میر با موضوع سلامتی , طب سنتی , گیاهان دارویی | 804 بازدید

سندرم سوزش دهان |توصیه هایی برای افرادی که سندرم سوزش دهان دارند
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است