علل و علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک چیست و چگونه درمان میشود؟

سندرم تخمدان پلی کیستیک یک بیماری هورمونی پیچیده میباشد و ۱۲ تا ۱۸ درصد از زنان را در سنین باروری (دوره ی نوجوانی تا یائسگی) تحت تاثیر قرار میدهد. تقریبا ۷۰درصد از زنانی که به سندرم تخمدان پلی کیستیک مبتلا هستند از آن بی خبر هستند.

سندرم تخمدان پلی کیستیک

علت سندرم تخمدان پلی کیستیک چیست؟

عوامل ژنتیکی و محیطی در ایجاد سندروم تخمدان پلی کیستیک , موثر هستند. افرادی که یکی از اعضای خانواده آنها مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک میباشد مراقبت بیشتری باید داشته باشند. همچنین بهتر است بدانید  تخمدان پلی کیستیک در افرادی که اضافه وزن دارند رشد قابل توجهی می یابد.

 

علائم سندروم تخمدان پلی کیستیک چیست؟

علائم و نشانه های سندروم تخمدان پلی کیستیک در اشخاص متفاوت میباشند. اما علائم شایع عبارتند از:

 • قاعدگی نامنظم
 • آمنوره (قطع قاعدگی)
 • رشد مو در صورت یا بدن(یا هردو)
 • ایجاد آکنه بر روی پوست
 • ریزش موی سر
 • کاهش باروری(مشکل در هنگام بارداری)
 • تغییرات خلق و خوی از جمله اضطراب و افسردگی
 • چاقی
 • آپنه خواب

دقت داشته باشید که حتما نباید برای ابتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک تمام این علائم را داشته باشید , بلکه ممکن است فقط برخی از علائم گفته شده را تجربه کنید.

سندرم تخمدان پلی کیستیک

 

عوارض جانبی سندروم تخمدان پلی کیستیک چیست؟

 • ناباروری
 • دیابت بارداری یا فشارخون بالا ناشی از بارداری
 • زایمان زودرس
 • استاتو هپاتیت غیر الکلی (التهابی شدید کبدی میباشد که ناشی از تجمع چربی در کبد است)
 • سندرم متابولیک (مجموعه ای از شرایط مانند فشارخون بالا , افزایش قند خون و …)
 • دیابت نوع۲
 • آپنه خواب
 • افسردگی و اضطراب
 • خونریزی رحمی غیرطبیعی
 • سرطان رحم
 • چاقی با سندروم تخمدان پلی کیستیک ارتباط دارد و میتواند عوارض این بیماری را وخیم تر کند.

 

سندرم تخمدان پلی کیستیک

 

سندرم تخمدان پلی کیستیک چگونه تشخیص داده میشود؟

احتمال دارد متخصص زنان , سابقه ی پزشکی شما را از جمله دوره های قاعدگی و تغییرات وزنتان را مورد بررسی قرار دهد. معاینه فیزیکی شامل بررسی علائمی مانند رشد بیش از حد مو در صورت و قسمت هایی از بدن و مقاومت به انسولین و ایجاد آکنه میباشد.

 

پس از آن ممکن است پزشک به از روش های زیر برای تشخیص سندروم تخمدان پلی کیستیک کمک بگیرد:

معاینه لگن: متخصص زنان , به صورت بصری و دستی اندام های تناسلی شما را مورد بررسی قرار میدهد.

آزمایش خون: آزمایش خون برای تجزیه و تحلیل سطوح هورمون ها مورد استفاده قرار میگیرد.

سونوگرافی: پزشک شما ظاهر تخمدان و ضخامت پوشش رحم را مورد بررسی قرار میدهد و یک دستگاه پرسر و صدا(مبدل) را درون واژن قرار میدهد(سونوگرافی ترانس واژینال). این مبدل , امواج صوتی را به صورت تصویر بر روی صفحه نمایش کامپیوتر منتقل میکند.

تشخیص زودهنگام سندروم تخمدان پلی کیستیک , مهم میباشد زیرا مانع از پیشرفت این بیماری میشود و باعث میشود این بیماری به نحو موثرتری درمان شود.

 

سندرم تخمدان پلی کیستیک

 

چگونه سندرم تخمدان پلی کیستیک را درمان کنیم؟

سندروم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) به مدیریت دراز مدت نیاز دارد. بسته به نشانه ها و علائمی که تجربه میکنید , مدیریت PCOS میتواند شامل موارد زیر باشد:

افزایش سطح فعالیت بدنی و داشتن یک رژیم غذایی سالم هر دو میتوانند به مدیریت سندروم تخمدان پلی کیستیک کمک کنند.
علاوه بر این تحقیقات نشان داده اند که , کاهش ۵ تا ۱۰درصد از وزن میتواند در درمان سندروم تخمدان پلی کیستیک موثر باشد.

درمان های پزشکی برای بهبود سندروم تخمدان پلی کیستیک عبارتند از:

قرص های ضد بارداری خوراکی: اگر شما از دوره های نامنظم و سنگین رنج میبرید ,قرص های ضدبارداری خوراکی اغلب ممکن است تجویز شوند.

اسپیرونولاکتون: این ممکن است برای کاهش رشد بیش از حد مو در صورت و قسمت هایی از بدن و کاهش مشکلات هورمونی مورد استفاده قرار میگیرد.

شما ممکن است برای درمان سندروم تخمدان پلی کیستیک به متخصص زنان مراجعه کنید در اینجا چندین اطلاعات برای کمک به آماده شدن برای ملاقات با متخصص وجود دارد که به آنها میپردازیم:

 

سندرم تخمدان پلی کیستیک

 

آنچه شما میتوانید انجام دهید عبارتند از:

▪️لیستی از علائمی که تجربه کرده اید را به همراه داشته باشید.

▪️فهرستی از تمام داروها , ویتامین ها و مکمل هایی که استفاده میکنید را تهیه کنید و به متخصص نشان دهید.

▪️تاریخ دوره های قاعدگی خود را یادداشت کنید تا پزشک به بررسی آنها بپردازد.

 

در اینجا چند سوال وجود دارد که شما میتوانید از متخصص بپرسید:

▪️چگونه به بهترین شکل میتوانم سندروم تخمدان پلی کیستیک را مدیریت کنم؟

▪️کدام موادغذایی به کاهش علائم سندروم تخمدان پلی کیستیک کمک میکنند؟

▪️کدام موادغذایی باعث تشدید علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک میشوند؟

▪️چگونه با وجود داشتن بیماری سندرم پلی کیستیک , باروری خود را افزایش دهم؟

▪️چه آزمایش هایی را برای تشخیص سندرم تخمدان

منبع:
betterhealth.vic.gov.au

mayoclinic.org

ارسال شده در تاریخ 3 نوامبر 2018 توسط آلما میر با موضوع درمان , زنان و زایمان | 859 بازدید

علل و علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک چیست و چگونه درمان میشود؟
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است