سلولیت در دوران بارداری – علل، درمان و پیشگیری از سلولیت

اگر باردار هستید، آماده تغییرات فیزیکی بدن باشید. البته وزن شما افزایش می یابد، اما افزایش وزن در طول بارداری رایج است. با این حال، افزایش وزن می تواندعلت سلولیت در دوران بارداری باشد . در این مطلب با علل ، درمان و پیشگیری از سلولیت آشنا شوید.

 

سلولیت در دوران بارداری .

سلولیت چیست؟

اگر شما در مقابل یک آینه بایستید ، متوجه خواهید شد که بخشهای خاصی از بدن شما دارای چربی های اضافی هستند. قسمت های اصلی بدن که در آن ذخایر چربی وجود دارد شامل لب ها، باسن ها، ران ها، شکم، سینه ها و زانوها می باشد. این ذخایر چربی  گاهی اوقات می تواند باعث کشش و فرو ریختن پوست باشد،که سلولیت نامیده میشود.

 

چه عواملی باعث سلولیت در دوران بارداری می شود؟

دلایل افزایش سلولیت در دوران بارداری متفاوت است و ممکن است شامل انتخاب شیوه زندگی ضعیف و همچنین عوامل متعددی در بدن باشد.

۱٫ شیوه زندگی :

انجام تمرینات پایه در دوران بارداری ضروری است و برای سلامت خود و نوزادتان نیز مفید است. در این مرحله ضروری است که رژیم غذایی مناسبی داشته باشید. با این وجود، عدم انجام تمام این موارد باعث می شود سلولیت به سرعت در بدن شما ایجاد شود.

 

۲٫ حفظ آب :

در طول بارداری، بدن زن دارای گرایش بالایی برای ذخیره حجم بیش از حد مایعات بدن است. این به حفظ آب در مناطق مختلف بدن منجر می شود. این امر به طور غیر مستقیم یکی از علل های سلولیت است.

 

سلولیت در دوران بارداری .

۳٫ اثر استروژن :

سطوح بالای استروژن در دوران بارداری شایع می باشد. سطوح بالای استروژن بر قدرت لیگامان و عضلات تاثیر می گذارد و موجب تضعیف آنها می شود . همراه با ذخیره چربی، این امر سبب تشکیل بخش های سلولیتی می شود.

 

۴٫  نوسان هورمون ها :

تغییرات هورمونی در دوران بارداری شایع است. در طی دوران بارداری، دو نوع هورمون پرولاکتین و انسولین بیشتر است که منجر به ایجاد سلولیت می شود.

 

۵٫ افزایش وزن :

افزایش وزن سالم   در زنان باردار با گذشت زمان انتظار می رود. اما افزایش وزن بیش از حد در دوران بارداری یا حتی افزایش وزن که بیشتر از مقدار معمول است، شانس ابتلا به سلولیت را در سالهای بعد افزایش می دهد.

 

 از بین بردن سلولیت بطور طبیعی هنگام بارداری :

  • یک راه طبیعی برای مراقبت از سلولیت وجود دارد. که نسبت به سایر تکنیک های درمان بسیار ایمن می باشد. این اقدامات را می توان در خانه انجام داد تا  از سلولیت در دوران بارداری خلاص شد.
  • یکی از بهترین روش ها ورزش است. این بهترین و مطمئن ترین راه است. با این حال، معمولا توصیه می شود زنان باردار تمرین شدید انجام ندهند.
  • داشتن رژیم غذایی سالم نیز می تواند در طول بارداری از سلولیت جلوگیری کند.

در اینجا چند راهنمایی برای جلوگیری از سلولیت در دوران بارداری وجود دارد:

  1. در حین بارداری سعی کنید و از خوردن چای یا قهوه جلوگیری کنید . در عوض، چای سبز را انتخاب کنید تا از افزایش وزن زیاد و تشکیل سلولیت جلوگیری کنید.
  2. وجود اسیدهای چرب امگا ۳ در بدن به طور موثر باعث حذف سلولیت می شود. اسیدهای چرب امگا ۳ را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. شما می توانید  دانه های کتان را در وعده های غذایی خود بگنجانید.
  3. ویتامین ها باید در مقادیر مناسب مصرف شوند،
  4. احتباس آب یکی دیگر از مشکلاتی است که باعث می شود سلولیت بدتر شود. خوردن مقدار زیادی سبزیجات ، انواع توت ها و غذاهای دریایی می تواند شانس این اتفاقات را کاهش دهد.

 

بیشتر بخوانید تا سالم بمانید :

از بین بردن سلولیت های پشت پا و باسن

نوشیدنی آناناس و زنجبیل برای کاهش سلولیت

 

منبع : parenting.firstcry.com

 

ارسال شده در تاریخ 14 آگوست 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع بارداری , پوست و مو , تغذیه , درمان , زنان و زایمان | 873 بازدید

سلولیت در دوران بارداری – علل، درمان و پیشگیری از سلولیت
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است