سرماخوردگی و زکام ، درمان زکام و سرماخوردگی با استفاده از طب سنتی

سرماخوردگی و زکام از بیماری های واگیردار و مسری است. در اثر سرماخوردگی و استنشاق بخار و هوای الوده به میکروب کوریزا به وجود می آید.

 

درمان سرماخوردگی و زکام

 

 

درمان گیاهی سرماخوردگی و زکام :

آویشن :

 • تمام بدن را تقویت می کند. آویشن تازه و خشک را در عفونت های ریوی و زکام مصرف می کنند.

 

پیاز:

 • دو ورقه نازک پیاز را ببرید. هرکدام از آن ها را در گازی پیچیده و در سوراخ های بینی بگذارید. تا پنج دقیقه آنجا بماند. با دهان بسته از راه بینی تنفس کنید.

 

انجیر :

 • برای نرم کردن سینه و روده بسیار مفید است. ۴۰ تا ۱۲۰ گرم انجیر خشک را در یک لیتر آب بجوشانید. میل کنید.

 

خرما :

 • مزه شیرین خرما و خاصیت دفع خلط آن زیاد است. به همین جهت آن را در یک لیتر آب می جوشانند. جوشانده ان را برای گلودرد میل می کنند.

 

ذرت :

 • شربت ذرت برای معالجه زکام و رفع گرفتگی صدا بسیار مفید است.

 

خیار :

 • برای سرماخوردگی در تابستان تجویز می شود. هر روز یک دانه خیار بخورید و از نشستن در آفتاب غفلت نکنید.

 

ریحان :

 • عصاره ریحان با شیر برای درمان مفید است.

 

برگ مو :

 • دو تا سه فنجان دم کرده برگ مو در روز برای درمان میل کنید.

 

سرکه :

 • سرکه را در گلاب بجوشانید. بخور دهید. برای گرفتگی بینی و زکام بسیار مفید است.

 

روغن مرزن جوش :

 • تا ۵ روز روزی یک قطره از روغن مرزنجوش را در بینی بچکانید.

 

روغن بنفشه بادام:

 • این روغن باید روزی پنج تا هفت بار در بینی چکانده شود.

 

سیاه دانه :

 • سیاه دانه را در روغن زیتون بو دهید. به قدر سه یا چهار قطره روغن نامبرده را در بینی بچکانید.

 

کرفس :

 • کرفس را با آب لیمو و پیاز خام به صورت سالاد مصرف کنید. درمان موثری برای بیماری خواهد بود.

 

لیمو :

 • لیمو را برش برش کنید. در یک لیتر آب جوش مدت دو ساعت بخیسانید. بعد آن را صاف کنید. با شکر شیرین کرده میل کنید.

 

 

ارسال شده در تاریخ 2 جولای 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع درمان , سلامتی , طب سنتی , گیاهان دارویی | 1,000 بازدید

سرماخوردگی و زکام ، درمان زکام و سرماخوردگی با استفاده از طب سنتی
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است