سردرد میگرنی علل، علائم ، درمان و راه های جلوگیری از میگرن

میگرن چیست ؟

میگرن سردرد دردناکی است. سردرد میگرنی درد یک طرفه از سر است و می تواند به کل سر و یا بالعکس گسترش یابد، به طوری که درد می تواند از کل سر به سمت یکی حرکت کند. میگرن اغلب در زنان نسبت به مردان به دلیل استرس زیاد بیشتر دیده می شود. سردرد میگرنی ممکن است به علت سابقه خانوادگی باشد.

با دنبال کردن یک شیوه زندگی سالم و شناسایی عوامل میگرنی درمان می شود. شما باید سعی کنید حملات میگرنی را به راحتی شناسایی کرده و از آنها دور بمانید. میگرن به علت چراغ های روشن، صدای بلند، سوسو نورها، تغییر دما، بوی قوی، بعضی از بوهای عطر یا عوامل زیر ایجاد شود :

مثل خستگی، انقباض ورزش.

قرار گرفتن در معرض سیگار

از دست دادن آب بدن

بعضی از عوامل هورمونی مانند نوسانات چرخه قاعدگی، قرص های پیشگیری از یائسگی و قرص های پیشگیری از بارداری.

میگرن به علت آلرژی و واکنش های آلرژیک است.

برخی از استرس های هیجانی، اضطراب، هیجان، تنش و افسردگی.

تغییر در الگوهای خواب یا برخی از خواب های نامنظم

قند خون پایین

استفاده از قرصهای ضد بارداری، درمان جایگزینی هورمون و قرص خواب.

سردرد به علت تنش

سردرد میگرنی علل، علائم ، درمان و راه های جلوگیری از میگرن

علائم میگرن

باید علائم سردرد میگرن را بررسی و شناسایی کنید تا سریعا درمان شوند. مراقبت از اقدامات احتیاطی لازم جهت کاهش حملات سردرد میگرنی کمک می کند. شما می توانید آن را با سردرد خفیف تا سردرد شدید میگرن متوجه شوید. اما، همه میگرن ها یکسان نیستند، ممکن است علائم خاص و معمولی برای شناسایی میگرن وجود داشته باشد.

درد های میگرنی یک درد شدید در یک طرف سر و می تواند به کل سر و یا برعکس گسترش یابد.

این بیماری ممکن است به دلیل گرایش غذایی باشد.

افسردگی نیز ممکن است یکی از عوامل آن باشد .

خستگی و سطوح انرژی پایین

میگرن به دلیل فعالیت بدنی

بیش فعالی و نشانه سفتی گردن

عدم توانایی انجام فعالیت های منظم به علت درد

خمیازه مکرر یکی از نشانه های میگرن است

شما ممکن است احساس بدی، تحریک پذیری و بدنی داشته باشید.

میگرن به علت افزایش حساسیت به نور و صدا است. علامت را می توان با بی قرار بودن در یک اتاق تاریک درمان کرد.

برخی از علائم دیگر مانند عرق کردن، تغییرات دما، درد شکم و اسهال.

 

علل میگرن

علل میگرن شامل برخی از عوامل کمک کننده است که می تواند این وضعیت را ایجاد کند. این تغییرات شامل تغییردر مواد شیمیایی مغز، مانند کاهش سطح سروتونین می شود. عوامل مرتبط با میگرن به دنبال آن هستند.

 

سر درد های میگرنی به علت چراغ های رنگی روشن است

افراط در آب و هوا یا ممکن است به علت گرمای شدید باشد

با توجه به تغییر فشار فشار

نوسانات استروژن در زمان قاعدگی، تغییرات هورمونی، یائسگی یا بارداری

نوشیدنی های کافئین مانند نوشیدنی الکل

غذاها مانند سیر کردن پنیر، غذاهای شور و یا فرآوری شده

درمان خانگی برای سردرد

مصرف غذاهای حاوی مواد افزودنی مانند آسپارتام یا گلوتامات مونونوسیدیم.

خوردن غذاهای حاوی تیرامین افزودنی، مانند محصولات سویا، لوبیا فووا، ماهی دودی، شراب کینگتی، پنیر های سالم و سوسیس.

 

عوامل خطر میگرن

سردردهای میگرنی دارای عوامل خطر خاصی هستند که سردردهای ناشی از داروها به وجود می آیند. این یکی دیگر از علائم میگرن است. برخی از سردردهای میگرنی به مدت طولانی باقی می مانند که می توانند در هر ۳ تا ۱۵ روز یا حتی یک ماه اتفاق بیافتند. مصرف داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی در دوزهای بالا یا برای مدت زمان طولانی می تواند به درد معده یا خونریزی زخم ها منجر شود. داروهای تجویزی میگرن ممکن است خطر سندرم سروتونین را افزایش دهد. این دارو شامل استامینوفن، ایبوپروفن یا ناپروکسن سدیم است. میگرن منجر به برخی از نشانه های تهدید کننده زندگی مانند توهم، تهوع، استفراغ، تبسم، اسهال می شود.

 

چگونه میگرن تشخیص داده می شود؟

درد میگرنی را می توان با گوش دادن به علائم بیمار با یک معاینه فیزیکی تشخیص داد. بنابراین، علل مختلفی از درد میگرنی وجود دارد، ممکن است علل دیگری وجود داشته باشد که علت بالقوه است که می تواند براساس علائم بیمار درمان شود. سردرد میگرنی می تواند با انجام اسکن تصویری مانند CT یا MRI مشخص شود. نحوه خلاص شدن از اضطراب و استرس میگرنی با داروها درمان می شود. برخی از داروهای خانگی دیگر برای سردرد های میگرنی وجود دارد. تغییر سبک زندگی یک عامل مهمی است که به کاهش درد های میگرنی کمک می کند.

باید خواب کافی داشته باشید

نشستن و یا در یک اتاق تاریک دراز بکشید

ترک بیش از حد فکر و کاهش استرس

به آرامی پوست و یا معابد خود را ماساژ دهید

نوشیدن مقدار زیادی آب برای کاهش سردرد

قرار دادن یک پارچه سرد بر روی پیشانی یا پشت گردن خود

اجتناب از غذاهایی که باعث تشدید آن می شوند

تمرینات منظم ورزشی

پیشگیری از بیماری

شما باید مراقب باشید، اگر مکررا از این درد رنج می برید پزشک ممکن است داروها را برای کاهش حملات میگرنی و فرکانس که برای جلوگیری از سردرد مفید باشد کاهش می دهد. داروهایی مانند تیمولول، دیوالپروک سدیم، پروپرانولول و توپیرامات، اما داروهایی وجود دارد که برای کاهش فشارخون طراحی شده اند و می توانند از تشنج جلوگیری کنند.

 

بیشتر بخوانید :

روش های درمان میگرن ؛ چطور از شر سردردهای میگرنی خلاص شویم

ارسال شده در تاریخ 22 آوریل 2018 توسط نسرین ولی خانی با موضوع درمان , سلامتی | 1,087 بازدید

سردرد میگرنی علل، علائم ، درمان و راه های جلوگیری از میگرن
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است