زخم معده چیست ؛ با راه های تشخیص و درمان زخم معده اشنا شوید

زخم معده که از این بیماری با اصطلاح اولسر پپتیک (زخم دستگاه گوارش) نیز یاد میکنند،زخمی است که در قسمت داخلی داخل معده ایجاد می شود. هرگاه تعادل بین اسید معده و سد دفاعی مخاط معده بر هم می خورد، زخم معده ایجاد می شود. ترشح بیش از حد اسید معده به هر دلیلی می تواند منجر به ایجاد زخم گوارشی شود.زخم های گوارشی در هر سنی می توانند بروز کنند.

زخم معده چیست ؛ با راه های تشخیص و درمان زخم معده اشنا شوید

علل

شایعترین باکتری ایجاد کننده زخم معده، هلیکوباکترپیلوری می باشد. این باکتری در عفونتهای انسانی بسیار شایع است

سایر عوامل مهم زخم معده عبارتند از استفاده بیش از حد از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs)، رژیم غذایی نامناسب و سیگار کشیدن .

زخم های مکرر معده به این معنی است که شما در حال حاضر یک مورد زخم معده دارید. طبق گزارش انجمن گوارش و متابولیسم آمریکا ، این بیماری هر سال حدود چهار میلیون آمریکایی را مبتلا میکند و شایعترین نوع بیماری معده است. اگر درمان نشود،می تواند منجر به خونریزی یا حتی سوراخ در معده یا روده شود.

علایم

زخم‌ معده  گاهی  هیچ علامتی ندارد و معمولاً خونریزی معده اولین علامت زخم معده میباشد. از دیگر علایم آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

درد شکم شایعترین علامت زخم معده است .

این درد معمولاً در ناحیه میانی بالای شکم،احساس میشود.

این درد سوزشی و تیز میباشد . معمولا چند ساعت پس از صرف غذا و زمان خالی بودن معده وغالباً شب هنگام و ساعات اولیه صبح بروز میکند و میتواند تا چند ساعت نیز ادامه داشته باشد .غذا خوردن، مصرف ضد اسید (آنتی اسید) یا استفراغ می‌تواند باعث تسکین درد شود.

حالت تهوع ،استفراغ ، کاهش اشتها وکاهش وزن ، وجود خون قرمز تیره در مدفوع ، استفراغ خونی ، کاهش وزن ناگهانی ، از دست دادن اشتها ، گرسنگی بدون دلیل ، بالا آوردن خون، که با رنگ قرمز یا سیاه میباشد نیز از علامت های دیگر زخم معده میباشند

علایم اضطراری :

اگر هر کدام از این علائم را دارید، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید:

درد شدید، ناگهانی و مداوم معده.

مدفوع خونی یا سیاه.

استفراغ خونریزی یا استفراغ که مانند قهوه است.

راه های تشخیص زخم معده

آزمایش های تصویری تشخیصی عکس‌برداری گوارشی فوقانی (UGI)  و یا آندوسکوپی باید انجام شود . آندوسکوپی روش معمولی است که برای تشخیص زخم معده استفاده می‌شود . آزمایش خون و آزمایش تنفس نیز برای تشخیص هلیکوباکترپیلوری به‌کار می‌روند . آزمایش نمونه بافت نیز بعد از آندوسکوپی برای شناسایی باکتری‌ها انجام میشود.

 

درمان زخم معده

زخم معده با توجه به دلیل بروز آن درمان می‌شود تا موجب خونریزی معده نشود. روش‌های درمانی عبارت‌اند از:

درمان شامل سه گروه آنتی بیوتیک ها ، سرکوب کننده های اسید معده و محافظ های معده است. رژیمهای آنتی بیوتیک توصیه شده برای بیماران ممکن است در مناطق مختلف جهان متفاوت باشند زیرا مناطق مختلف در برابر برخی آنتی بیوتیک ها مقاومت می کنند.

استفاده از تنها یک دارو برای درمان زخم معده توصیه نمی شود. درمان اثربخش اثبات شده، درمان دوره ای ۲ هفته ای به نام درمان سه گانه است. این شامل مصرف دو آنتی بیوتیک برای کشتن باکتری ها و یا یک سرکوب کننده اسید یا محافظ معده می باشد. درمان دو هفته علائم زخم را کاهش می دهد، باکتری ها را می کشد و از عود مجدد زخم در بیش از ۹۰ درصد بیماران جلوگیری می کند.

متأسفانه بدن برخی بیماران ممکن است به این درمان پاسخ مثبتی ندهد . همچنین، آنتی بیوتیک های مورد استفاده در درمان ممکن است عوارض جانبی مانند خفگی، تهوع، استفراغ، اسهال ، مدفوع تیره، طعم فلزی در دهان، سرگیجه، سردرد و عفونت های مخمر در زنان را ایجاد کنند (اکثر عوارض جانبی را می توان با قطع دارو درمان کرد)

 

بیشتر بخوانید : 

زخم معده خود را با روش های خانگی درمان کنید

ارسال شده در تاریخ 23 آوریل 2018 توسط نسرین ولی خانی با موضوع درمان , سلامتی | 2,231 بازدید

زخم معده چیست ؛ با راه های تشخیص و درمان زخم معده اشنا شوید
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است