زایمان طبیعی پس از سزارین : مزایا، خطرات و احتیاط های لازم برای زایمان

آیا زایمان طبیعی پس از سزارین  امکان پذیر است ؟ زنانی که سزارین کرده اند اغلب فکر می کنند که زایمان طبیعی برای حاملگی بعدی آنها مناسب نیست.  اما زایمان طبیعی پس از سزارین ممکن است بدون هیچ عوارضی، تحت شرایط خاصی انجام شود.

اگر به دانستن بیشتر درباره زایمان طبیعی پس از سزارین (VBAC) علاقمند هستید،این مطلب را بخوانید.

 

زایمان طبیعی پس از سزارین

 

زایمان طبیعی پس از سزارین (VBAC) چیست ؟

اگر قبلا تحویل زایمان به روش سزارین داشته اید، اما بعد از آن زایمان طبیعی داشتید، پس از زایمان سزارین به عنوان VBAC یا تولد واژینال خوانده می شود.

زایمان طبیعی پس از سزارین بستگی به سلامت مادر و کودک دارد. اگر حاملگی شما بدون هیچ مشکلی پیشرفت کند، پزشک ممکن است به شما اجازه زایمان طبیعی را بدهد. اگر می خواهید زایمان طبیعی پس از سزارین داشته باشید، پزشکان به طور مداوم شما را پایش می کنند.

 

عواملی که باعث می شود شما یک نامزد خوب برای زایمان طبیعی پس از سزارین VBAC باشید عبارتند از :

 • سن پایین مادر
  VBAC قبلی
  سفید پوست بودن
  شاخص توده بدنی (BMI) کمتر از ۳۰ کیلوگرم / (m2)
  کاهش وزن در زنان دارای اضافه وزن یا چاق قبل از اولین سزارین
  شروع خود به خودی درد بارداری در کمتر از ۴۱ هفته
  انقباض گردن رحم بالاتر از ۴ سانتیمتر در هنگام پذیرش
  وزن تولد کمتر از ۴ کیلوگرم
  یک برش عرضی کم

 

زایمان طبیعی پس از سزارین

 

چه عواملی باعث کاهش احتمال انجام زایمان طبیعی پس از سزارین  شما می شود؟

 • پارگی رحم
  myomectomy
  برش کلاسیک در سزارین قبلی
  placenta previa و accreta جفت پایین
  کودک با وزن بالا (بیش از ۱۰ پوند)
  بارداری که بیش از ۴۰ هفته بارداری طول میکشد.
  هر شرایط پزشکی مانند بیماری ریه یا نقص قلب.
  فاصله کوتاه بین دو حاملگی (۱۸ ماه یا کمتر).
  شیوع هرپس تناسلی .
  افزایش سن مادر .
  پره اکلامپسی.
  افزایش وزن نوزاد .
  چاقی  مادر.

 

زایمان طبیعی پس از سزارین

 

مزایای زایمان طبیعی پس از سزارین چیست ؟

مزایای زایمان طبیعی پس از سزارین VBAC عبارتند از :

 • زمان بازیابی سریع از کار و زایمان
 • مدت زمان کمتری را در بیمارستان ماندن
 • احتمال ترومبوز ورید عمقی کاهش می یابد
 • نوزادان با میکروبیولوژیک روده متولد می شوند که در مقابل بیماری های آلرژیک حفاظت بیشتری ایجاد میشود
 • درد کمتر شکم پس از زایمان
 • خطر ابتلا به مشکلات تنفسی در نوزادان در زایمان واژینال کمتر است.
 • نیاز به داروهای تسکین درد کمتر است
 • مادر و نوزاد می توانند به زودی پس از تولد تماس پوست به پوست داشته باشند
 • کودک می تواند به سرعت از شیر ​​مادر پس از تولد تغذیه کند.
 • کمبود عوارض در حاملگی های آینده
 • مادران قادر به مراقبت از نوزادان خود را  پس از زایمان هستند

 

زایمان طبیعی پس از سزارین

 

ریسک داشتن یک زایمان طبیعی پس از سزارین چیست؟

خطر اصلی مرتبط با زایمان طبیعی پس از سزارین ، پارگی زخم رحم شما است، اگرچه شانس آن  بسیار کم است. در موارد بسیار نادر، پارگی رحم می تواند منجر به خونریزی شدید شود که ممکن است نیاز به انتقال خون یا هیسترکتومی (حذف رحم) باشد. یکی دیگر از خطرات زایمان طبیعی پس از سزارین، مداخله زایمان واژینال است که می تواند به اپیزیوتومی منجر شود.

علاوه بر این، اگر زایمان ادامه یابد یا کودک ناراحت شود، سزارین اورژانسی برای جلوگیری از ریسک زندگی مادر و نوزاد انجام خواهد شد. 

اگر چه بسیار نادر است ،اما  زایمان طبیعی پس از سزارین گاهی اوقات باعث آسیب مغزی یا مرگ و میر جنین می شود .

 

 

مترجم یک دکتر

منبع : .momjunction.com

 

 

 

 

ارسال شده در تاریخ 20 اکتبر 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع بارداری , زنان و زایمان | 1,633 بازدید

زایمان طبیعی پس از سزارین : مزایا، خطرات و احتیاط های لازم برای زایمان
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است