چه موقع عمل سزارین انجام می شود؟ اقدامات قبلی و نحوه ی انجام عمل سزارین

معمولاً عمل سزارین در شرایطی اتفاق می‌افتد که امکان تولد نوزاد به‌صورت طبیعی وجود ندارد. در ادامه به‌صورت مفصل این شرایط را برایتان شرح می‌دهیم. و با اقدامات قبل از سزارین و در حین عمل آشنا می‌شویم.

عمل سزارین

عمل سزارین چیست؟

به دنیا آوردن کودک به‌وسیله‌ی عمل جراحی را سزارین می‌گویند. در بعضی از موارد سزارین از قبل برنامه‌ریزی می‌شود، اما گاهی به‌صورت اورژانسی اتفاق می‌افتد. مثلاً ممکن است مادر یا فرزند در شرایط خطرناکی باشند.

با توجه به مطالعات، در آمریکا در سال ۲۰۱۵ ، ۳۲ درصد زنان آمریکایی بچه‌ی خود را به‌وسیله‌ی سزارین به دنیا آوردند.

چرا عمل سزارین اتفاق می‌افتد؟

اگر مادر و جنین دریکی از شرایط زیر باشند، با توجه به تشخیص پزشک عمل سزارین به او پیشنهاد می‌شود:
• مادر پیش‌ازاین بیش از یک‌بار عمل سزارین را تجربه کرده باشد، زایمان طبیعی خطرناک است و ممکن است موجب آسیب‌ رحم شود. اگر مادری قبلاً فقط یک عمل سزارین داشته و آن‌هم از نوع برش افقی رحم ، برای زایمان طبیعی مشکلی ندارد.
• قبلاً مادر عمل‌های دیگری روی رحم خود تجربه کرده باشد،عمل‌هایی مثل جراحی فی بروم رحم
• مادر چند قله باردار باشد. (البته با توجه به شرایط جنین و مادر دوقلوها را هم می‌شود طبیعی به دنیا آورد)
• بچه‌های تپل و سنگین بهتر است به‌صورت سزارین به دنیا بیایند.
• اگر مادر در زایمان‌های قبلی خود با مشکل خاصی روبه‌رو شده باشد.
• بچه در رحم برعکس یا نامتعارف قرارگرفته باشد.
• جفت سرراهی مانع از طبیعی متولد شدن نوزاد شود.
• مادر دچار انسداد دهانه‌ی رحم شده باشد (مثلاً وجود فیبروئید‌ها موجب این مشکل شده باشد)
• نقص یا مشکلی همچون اختلال طناب عصبی باز در جنین
• مادر مبتلابه ویروس اچ آی وی باشد.
سزارین پیش‌بینی‌نشده چه موقع لازم می‌شود؟
گاهی قرار است نوزاد به‌طور طبیعی متولد شود اما ناگهان پزشک تصمیم به عمل سزارین می‌گیرد. دلیل این اتفاق می‌تواند موارد زیر باشد:
• اگر مادر دچار بیماری‌هایی مانند تب‌خال دستگاه تناسلی شود، طبیعی به دنیا آوردن خطرناک بوده و سزارین ممکن است مانع از آلوده شدن نوزاد شود.
• اگر گردن رحم مادر بزرگ نشود یا کودک در کانال رحم حرکت نکند یا روش‌های دیگر جوابگو نباشند، سزارین انجام می‌شود.
سزارین اورژانسی چه موقع لازم می‌شود؟
موارد زیر می‌توانند باعث این کار شوند:
• اگر ضربان قلب نوزاد به‌صورت غیرطبیعی و خطرناک باشد.
• اگر برای جنین فروافتادگی بند ناف اتفاق بیفتد. در این حالت امکان دارد که اکسیژن نوزاد قطع شود.
• اگر مشکل دکولمان جفت (جدا شدن ناگهانی جفت از رحم) اتفاق بیفتد.
• اگر مادری قبلاً عمل سزارین داشته و قصد دارد نوزاد بعدی را به شکل زایمان طبیعی به دنیا بیاورد و در حین زایمان امکان آسیب‌دیدگی شدید رحم ایجاد شود.

اقدامات قبل از عمل سزارین :

• اولین اقدام دکتر شرایط را برای مادر توضیح می‌دهد و علت سزارین را برای او بازگو می‌کند بعدازآن فرمی به مادر داده می‌شود که باید آن را پر کند. اگر مشاور ماما باشد، مادر به یک جراح معرفی می‌شود تا تصمیم نهایی گرفته شود.
• متخصص بی‌هوشی در این شرایط اقدامات لازم را انجام می‌دهد. البته امروزه کمتر نیازی به بیهوشی کامل وجود دارد، در حالت عادی معمولاً از بی‌حسی استفاده می‌شود و دارو‌های دیگری هم تجویز می‌شود تا مادر در زمان تولد نوزادش هوشیار باشد.
• در زمان عمل، لوله‌ای وارد مجاری ادرار می‌شود تا ادرار را خارج کند،و بعد از اقدامات لازم مادر به اتاق عمل فرستاده می‌شود.
• برای پیشگیری از تهوع، نوعی مایع ضد اسید به مادر داده می‌شود.
• آنتی‌بیوتیک‌های وریدی به مادر تزریق می‌شود تا امکان ابتلای او به عفونت‌ها را کاهش دهد.
• در حین عمل، صفحه‌ای رو‌به‌روی صورت مادر قرار می‌گیرد تا او قادر به دیدن فرایند جراحی نباشد.

عمل سزارین چگونه انجام می‌شود؟

عمل سزارین این‌گونه است که بعد از بی‌حسی یا بیهوشی، جراح برشی افقی در ناحیه‌ی شکم ایجاد می‌کند و با برش لایه‌های زیرین، به رحم می‌رسد.

وقتی پزشک به عضله‌های شکم می‌رسد، آن‌ها را کنار می‌زند تا به رحم برسد. به‌طورمعمول برش رحم، به‌صورت افقی و در قسمت زیرین آن اتفاق می‌افتد. اما شاید در شرایط ویژه، مانند زمان‌هایی که نوزاد هنوز بالغ نشده است، این برش به‌صورت عمودی زده می‌شود.
سپس پزشک نوزاد را خارج می‌کند و بند نافش را می‌برد، سپس مادر می‌تواند چند لحظه فرزندش را ببیند. سپس نوزاد معاینه شده و دکتر رحم و شکم مادر را بخیه می‌زند. بعدازآن اینکه پرستار لباس‌های نوزاد را پوشاند، کودک را به پدر تحویل می‌دهد و مادر می‌تواند فرزندش را ببیند.
منبع: babycenter

ارسال شده در تاریخ 26 فوریه 2018 توسط آلما میر با موضوع دسته‌بندی نشده | 951 بازدید

چه موقع عمل سزارین انجام می شود؟ اقدامات قبلی و نحوه ی انجام عمل سزارین
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است