رژیم گیاه خواری / چگونه برنامه غذایی گیاه خواری را شروع کنیم؟

وقتی به تدریج برنامه غذایی را به رژیم گیاه خواری تغییر می‌دهیم باید بدانیم چه موادی باید مصرف کنیم تا پروتئین و دیگر مواد مورد نیاز بدن , تأمین شود. دانه های سویا نسبت به گوشت , پروتئین بیشتری دارد. مردمان چین و ملل شرق , قرن هاست که از سویا استفاده میکنند زیرا حدود ۴۰ درصد دانه های سویا را پروتئین خالص تشکیل می دهد , یعنی میزان پروتئین آن دو برابر گوشت و چهار برابر تخم ‌مرغ , گندم و دیگر غلات است.

غذاهای گیاهی دیگری نیز هستند که درصد پروتئین آنها زیاد است مانند حبوبات , دانه های آفتابگردان , خشکبار و غیره. اگر غذای گیاهی متنوع مصرف کنید بی شک پروتئین و دیگر مواد غذایی مورد نیاز بدن شما تأمین می‌شود. اغلب مردم , غذاهای طبیعی و گیاهی را در مقایسه با رژیم‌های دیگر بی مزه و یکنواخت میشمارند , ولی این مطلب ناشی از آن است که ما تصور صحیح و مهارت کافی در تهیه آن نداریم.

 

رژیم گیاه خواری .

 

فواید رژیم گیاه خوری :

✔پیشگیری از یبوست

✔کاهش خطر بیماری های قلبی

✔پیشگیری از چاقی

✔کاهش فشار خون

✔جلوگیری از پوکی استخوان

✔پیشگیری از ناتوانی جنسی

✔پیشگیری از انواع بیماری ها از جمله: آلزایمر , انواع بیماری های پوستی , التهاب روده , پیشگیری از بیماری های دستگاه گوارش از جمله : ترش کردن معده , نفخ کردن , اختلال تیروئید , سنگ کلیه

 

چگونه رژیم گیاه خواری را شروع کنیم؟

یک راه این است که به تدریج انواع گوشت را از رژیم غذایی خود حذف کنیم. مثلا ماه اول , خوردن گوشت قرمز را کنار بگذاریم اما به خوردن گوشت مرغ و ماهی ادامه دهیم .در ماه دوم , خوردن گوشت مرغ را کنار بگذاریم و برای مدتی گوشت ماهی بخوریم و بالاخره در ماه سوم , گوشت ماهی را نیز از رژیم غذایی حذف کرده و به جای آن از انواع فرآورده‌های گیاهی استفاده کنیم.

اما راه دوم این است که اگر واقعا در مورد رژیم گیاه خواری متقاعد شده و اراده ای قوی داریم یک دفعه رژیم غذایی را تغییر داده و خوردن گوشت را کنار بگذاریم.البته بعد از مدتی که سموم کاملا از بدن خارج شوند میل شما به خوردن گوشت از بین میرود.

در مورد مصرف لبنیات نیز باید بگوییم که خوردن زیاد لبنیات بلغم زا بوده و مخاط زیادی تولید میکند. به همین خاطر اکثر گیاه خواران به غیر از گوشت از خوردن تخم مرغ و لبنیات نیز امتناع می ورزند.

در جواب کسانی که میگویند: « آیا رژیم غذایی گیاهی می تواند تمام مواد مغذی لازم را بدن برساند؟» باید گفت: رژیم غذایی گیاهی از هر نظر , کامل است و برای داشتن یک زندگی ایده آل و سالم بهترین روش تغذیه است.

از طرفی , رژیم غذایی گیاهی , نسبت به سایر رژیم های غذایی از تنوع بیشتری برخوردار بوده و برای سلامت جسم و روان بهترین روش است.

منبع : راز شفا/ احمد مختاری نیا

 

بیشتر بخوانید تا سالم بمانید :

با این رژیم غدایی پشت سرطان را به خاک بمالید!

بهترین روش‌های کاهش وزن بدون گرفتن رژیم غذایی چیست؟

ارسال شده در تاریخ 25 جولای 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع تغذیه , سلامتی , گیاهان دارویی | 783 بازدید

رژیم گیاه خواری / چگونه برنامه غذایی گیاه خواری را شروع کنیم؟
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است