دوپامین ، چند راهکار طبیعی برای افزایش سطح دوپامین در خون

دوپامین یک انتقال دهنده عصبی است که توسط نورون ها (سلول های عصبی) منتشر می شود تا سیگنال ها را به دیگر سلول های عصبی  ارسال کند. بسیاری از مناطق مغز dopamine تولید می کنند.  مهمترین وظیفه دوپامین در مغز، کنترل رفتار مبتنی بر پاداش است.

اکثر انواع پاداش ها، مانند تجربیات جدید یا پیشرفت، می توانند سطح dopamine را در مغز افزایش دهند. علاوه بر این، بیشتر مواد مخدر اعتیادآور و اعتیاد رفتاری می تواند دوپامین را افزایش دهد .

علاوه بر این، dopamine دارای بسیاری از نقش های مهم دیگر  از جمله جنبش، حافظه، توجه، یادگیری،خواب و روحیه نیز است.

اختلالات سیستم dopamine باعث ابتلا به بیماری پارکینسون ، اسکیزوفرنی ، سندرم پاهای بیقرار و اختلال بیش فعالی کمبود توجه می شود.

 دوپامین

رژیم غذایی مناسب برای افزایش دوپامین  :

 

 1. رژیم غذایی غنی از پروتئین برای تیروزین و فنیل آلانین
 2. غذای دریایی
 3. بسیاری از سبزیجات
 4. روغن زیتون و آوکادوو
 5. چای سبز
 6. غذاهای حیوانی یا غذاهای غنی از کلسترول و همچنین آهن
 7. ادویه جات و ترشی جات مانند زردچوبه و پونه کوهی
 8. موز
 9. رژیم کم شکر

شیوه زندگی برای افزایش دوپامین :

قرار گرفتن در نور زیاد :

 • نور زیاد می تواند خلق و خوی ما را بهبود بخشد. این ممکن است تا حدی ناشی از ترشح دوپامین باشد.
 • یک مطالعه نشان می دهد که نور ممکن استdopamine را افزایش دهد و بنابراین خلق و خوی را در زنان مبتلا به اختلال خلقی فصلی بهبود می بخشد .

مدیتیشن :

 •  مدیتیشن ترشح دوپامین را افزایش می دهد.
 • با این حال به نظر می رسد  که این امری گذرا است مگر اینکه مدیتیشن مرتبا انجام شود.

 یوگا :

 • ۳ ماه تمرین یوگا باعث افزایش سطح dopamine در مردان  می شود.
 •  یوگا ممکن است در جلوگیری از انحطاط وابسته به سن کمک کننده باشد .

لمس کردن :

 • لمس فیزیکی دلپذیر می تواند ترشح dopamine را افزایش دهد.

 

 

بیشتر بخوانید :

دلایلی برای داشتن رابطه جنسی بیشتر

علائم تغییرات هورمونی در زنان

ارسال شده در تاریخ 19 جولای 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع درمان , روانشناسی , سلامتی | 842 بازدید

دوپامین ، چند راهکار طبیعی برای افزایش سطح دوپامین در خون
5 از 100 رای

مطالب مرتبط

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است