دوره نفاس ( بعد از زایمان ) / نفاس چیست و مدت آن چقدر طول می کشد

دوره نفاس یا Puerperium  به ۶ الی ۸ هفته بعد از خروج جفت گفته می شــود.  در این دوره کم کم شــاهد بازگشــت رحم به وضعیت طبیعی می باشیم.

 

دوره نفاس چیست

 

تغییرات دوره نفاس معمولا به صورت زیر اتفاق میافتد:

 • بلافاصله بعد از زایمان جفت، سایز رحم تقریبا نصف می شود.
 •  یک هفته بعد از زایمان، رحم در مابین ناف و سمفیز پوبیس قرار می گیرد.
 • دو هفته بعد از زایمان رحم دیگر از طریق شکم قابل لمس نخواهد بود و کامالا به یک عضو لگنی تبدیل می شود.

 زمان مجاز برای  ترخیص مادران تازه زایمان نموده از بیمارستان :

 • در همان ۴۸-۲۴ اول

طبق ادعای دنفورث، ترخیص زودهنگام مادران تازه زایمان نموده، دارای فواید زیادی میباشد من جمله:

 •  برگشت سریعتر به محیط خانواده
 • مواجه کمتر با عفونت های بیمارستانی

خطرات احتمالی ترخیص زودهنگام مادران :

 •  حمایت کمتر جهت شیردهی نوزاد
 • عدم مراقبت لازم از نوزاد و نیاز به بستری شدن دوباره ی نوزاد

 ترشحات واژینال ( لوشی ) در مادران تازه زایمان نموده، در دوران نفاس معمولا به صورت زیر می باشد:

 •  ترشحات کامال خونی با نام لوشیا روبرا به مدت ۳ الی ۴ روز
 •  ترشحات قهوه ای رنگ با نام لوشیا سروزا به مدت ۱۰ الی ۱۲ روز
 •  ترشحات سفید حجم کلی لوشیا چیزی حدود ۲۵۰ میلیلیتر می باشد.
 • مایل به زرد با نام لوشیا آلبا به مدت چندین هفته

به علت افزایش ریسک عفونت در بانواناستفاده از تامپون های واژینال در دوران نفاس اصلا  و ابدا توصیه نمی گردد.

توصیه های لازم به مادران در دوره نفاس :

 • توصیه به استراحت تا حد نیاز و افزایش تدریجی فعالیت
 • مادران می توانند رژیم معمولی داشته باشند و برای تولید شیر کافی بایستی کاملا هیدراته باشند.
 •  تب بیش از ۳۸ درجه بایستی مورد توجه قرار گیرد. چراکه میتواند نشانه ی اولیه ماستیت، اندومتریت و یا عفونت پرینه باشد.
 •  توصیه می شود به منظور کاهش خطر عفونت، نزدیکی جنسی تا دو هفته بعد از زایمان یا قطع کامل خونریزی به تعویق بیفتد.

 روش پیشگیری مناسب:

روش های ضد بارداری پروژســترونی بهترین روش پیشگیری در دوران بارداری می باشند. اما از مهمترین روش های فوق میتوانیم به موارد زیر اشاره داشته باشیم:

حتما دقت کنید، تا ۶ هفته بعد از زایمان مجاز به کارگذاری IUD نخواهید بود . یعنی تا زمان جمع شدن رحم.

 

ارسال شده در تاریخ 4 جولای 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع بارداری , زنان و زایمان | 1,114 بازدید

دوره نفاس ( بعد از زایمان ) / نفاس چیست و مدت آن چقدر طول می کشد
5 از 100 رای

مطالب مرتبط

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است