دسته‌بندی نشده

بیماری اکلامپسی چیست؟ علت و علائم خطر ساز برای ابتلا به بیماری اکلامپسی چیست؟

بیماری اکلامپسی یک بیماری جدی پزشکی است که زنان را در دوران بارداری تحت تاثیر قرار میدهد. این بیماری که در اواخر دوران بارداری و  به دنبال پره اکلامپسی است , موجب فشارخون بالا و تشنج در دوران بارداری میشود و هنگامی که فشارخون در مادر افزایش یابد موجب کاهش خون رسانی به جنین میشود و باعث میشود به اندازه کافی به جنین خون و اکسیژن نرسد.

بهتر است بدانید هر سال 2000 تا 3000 زن باردار مبتلا به این بیماری میشوند و زنانی که برای اولین بار دوران بارداری را تجربه میکنند بیشتر در معرض ابتلا به اکلامپسی قرار میگیرند.

درمان بیماری اکلامپسی ضروری میباشد زیرا در صورتی که درمان نشود میتواند مرگبار باشد( اکلامپسی عامل 14درصد از مرگ و میر زنان باردار است). همچنین باید بگوییم که اکلامپسی , مرحله نهایی پره اکلامپسی است و نیازمند توجه و مراقبت های فوری پزشکی است اغلب موارد در اوایل بارداری تشخیص داده میشوند و موجب میشوند پره اکلامپسی به  بیماری اکلامپسی تبدیل نشود.

 

علائم بیماری اکلامپسی چیست؟

زنان مبتلا به بیماری اکلامپسی تورم در اندام هایشان احساس میکنند و به علت ایجاد مایع در ریه هایشان تنفس در آنها با دشواری روبه رو میشود. یکی دیگر از علائم بیماری اکلامپسی سردرد در زنان باردار میباشد که احتمالا ناشی از فشارخون بالا میباشد.

بیماری اکلامپسی

 

دیگر علائم بیماری اکلامپسی عبارتند از:

  • تشنج
  • مشکلات دید
  • درد شکمی به ویژه در قسمت فوقانی سمت راست شکم
  • تهوع و استفراغ
  • کاهش ادرار

هنگامی که علائم  بیماری پره اکلامپسی یا اکلامپسی را مشاهده کردید و سپس این بیماری توسط پزشک تایید شد ,  مراقبت هایی از شما انجام خواهد گرفت.

در دفعات منظم و قبل از زایمان پزشک از شما میخواهد تا آزمایش خون و ادرار انجام دهید. هدف پزشک از این آزمایشات این میباشد که پروتئین در ادرار , فشارخون بالا و عملکرد کبد را مورد بررسی قرار دهد. به عنوان مثال هنگامی که سطح بالایی از پروتئین در ادرار شما وجود داشته باشد میتواند عملکرد کلیه ها را کاهش دهد به همین دلیل انجام این آزمایشات ضروری میباشند.

 

بیماری اکلامپسی

 

به نظر شما کدام زنان بیشتر در معرض ابتلا به بیماری اکلامپسی قرار میگیرند؟ و یا به عبارتی عوامل خطرساز برای ابتلا به بیماری اکلامپسی چیست؟

 

در جواب این پرسش باید بگوییم که بیماری اکلامپسی از سن , وزن , سابقه خانوادگی و مواردی دیگر تاثیر میپذیرد که به آنها اشاره خواهیم کرد.

سن: زنانی که در سن بالای 35 سال باردار میشوند بیشتر خطر ابتلا به بیماری اکلامپسی را دارند.

تاریخ بارداری: در بیشتر موارد بیماری اکلامپسی در بارداری های اول به وجود می آید.

فشارخون بالا: زنانی که فشارخون بالایی دارند نسبت به دیگر زنان امکان ابتلا به بیماری اکلامپسی در آنها افزایش می یابد.

سایر شرایط پزشکی: زنانی که بیماری لوپوس دارند و یا مبتلا به دیابت بارداری و یا بیماری های کلیوی هستند مراقبت های بیشتری باید داشته باشند زیرا این موارد بر ایجاد بیماری اکلامپسی تاثیر مثبت میگذارند.

 

بیماری اکلامپسی

 

خطرات پره اکلامپسی و اکلامپسی برای جنین چیست؟

نوزادانی که مادران مبتلا به پره اکلامپسی و یا اکلامپسی دارند بیشتر در معرض مشکلات مربوط به سلامت در دراز مدت هستند که این مشکلات عبارتند از: تولد زودرس , اختلال دریادگیری , فلج مغزی , صرع , ناشنوایی و نابینایی. همچنین این نوزادان پس از تولد ممکن است برای مدت طولانی بستری شوند. این نوزادان ممکن است در آینده به علت رشد ضعیف در رحم , مبتلا به دیابت , نارسایی احتقانی قلب و فشارخون بالا شوند.

بیماری اکلامپسی

 

 

چگونه بیماری اکلامپسی را درمان کنیم؟

بسته به شدت علائم , پزشک ممکن است تغییراتی در رژیم غذایی , استراحت و یا دارو برای کاهش فشارخون و جلوگیری از تشنج را تجویز کند.

همانطور که گفتیم یکی از علائم  اکلامپسی تشنج میباشد که در این هنگام مادر باید در بیمارستان بستری شود تا علاوه بر جلوگیری از تشنج , فشارخون بالا کنترل شود.

سولفات منیزیم نیز ممکن است برای درمان تشنج فعال و جلوگیری از تشنج های بالا تجویز شود. داروهای ضدفشارخون میتوانند به کاهش فشارخون کمک کنند.

هدف کلی از درمان بیماری اکلامپسی این است که مادران باردار یک بارداری سالم داشته باشند و کودکی سالم و شاد را به دنیا آورند.

 

 

 

منبع:

medicalnewstoday.com

nichd.nih.gov

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا