درد شکم / از علت تا عوامل ایجاد درد شکم و درمان آن را در اینجا بخوانید.

اکثر مردم ناراحتی یا درد شکم را در زندگی خود تجربه می کنند. درد شکم معمولا در قسمت تنه زیر دنده ها و بالای لگن و کشاله ران احساس می شود و می تواند در شدت از درد خفیف با حالت تهوع تا شدید و غیر قابل کنترل باشد. افراد مبتلا به درد شکمی اغلب  احساس تهوع و یا سرگیجه هم دارند.

درد زمانی رخ می دهد که اختلال عملکرد طبیعی اندام ها و بافت ها ، از جمله معده، روده کوچک، روده بزرگ، کبد، کیسه صفرا ، طحال و پانکراس وجود دارد . شایعترین نوع درد شکم مشکل معده است که در طول زندگی ما اتفاق می افتد. در حالی که درد شکم طبیعی نیست، لزوما جدی هم نیست و اغلب خود به خود از بین میرود.

 

علت درد شکم

 

اولین گام برای مقابله با درد شکم مشخص کردن علت آن است. به عنوان مثال، پرخوری یا خوردن مواد غذایی گاز دار موجب سوزش، درد معده و درد شکم می شوند.

با مصرف غذاهای غنی از فیبر و افزایش مصرف آب می توانید از ناراحتی ناشی از یبوست جلوگیری کنید. برخی از زنان با شروع دوره های ماهانه خود، گرفتگی و درد شدید را تجربه می کنند. آرامش خود را حفظ کنید و تمرین تنفس عمیق را انجام دهید. زیرا باعث تسکین درد می شود.

اگر تغییر سبک زندگی درد شکم را برطرف نکرد، گام بعدی این است که داروهای ضد درد، مسهل ها یا آنتی اسیدها را استفاده کنید. مراقب باشید از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند آسپرین ، ایبوپروفن و ناپروکسن اجتناب کنید زیرا این داروها باعث ناراحتی معده می شوند.

 

علل درد شکم :

دلایل زیادی برای درد شکمی وجود دارد. درجه ناراحتی  و محل درد اغلب علت آن را نشان می دهد.

درد شکمی می تواند ناشی از التهاب باشد (به عنوان مثال آپاندیسیت ، دیورتیکولیت ، کولیت)، انسداد اندام یا کشش (مثلا انسداد روده، انسداد مجرای صفراوی توسط سنگ ها ، تورم کبد با هپاتیت) یا از دست دادن خون (به عنوان مثال، کولیت ایسکمیک).

برخی داروهای تجویزی بدون نسخه و مکملهای غذایی باعث درد شکم می شوند. داروها می توانند  باعث درد و اسهال و باعث یبوست شوند.

 

برخی از علل درد شکم عبارتند از:

 • سوء هاضمه
  یبوست
  ویروس معده
  گرفتگی های قاعدگی
  سندرم روده تحریک پذیر (IBS)
  مسمومیت غذایی
  آلرژی غذایی
  گاز روده
  عدم تحمل لاکتوز
  زخم ها
  بیماری التهابی لگن
  فتق
  سنگ کلیه
  آندومتریوز
  بیماری کرون یا کولیت زخمی
  عفونت دستگاه ادراری (UTI)
  بیماری ریفلاکس معده (GERD)
  آپاندیسیت
  دیورتیکولیت
  سرطان (پانکراس، معده )

 

درد شکم

علائم :

علائم که معمولا با درد شکمی رخ می دهد شامل درد پشت، درد قفسه سینه، یبوست، اسهال، تب، تهوع، استفراغ، سرفه و مشکل تنفس است. ویژگی های درد ، محل درد در ناحیه شکمی و ارتباط آن با خوردن، استفراغ، یبوست یا اسهال، همه عوامل مرتبط با علائم است.

علائم مرتبط با درد شکم عبارتند از:

 • تب
  استفراغ
  هر نشانه ای از کم آبی
  ناتوانی در عبور مدفوع، به خصوص اگر شما استفراغ کنید
  ادرار مکرر
  درد ناشی از آسیب به شکم است
  دردی که بیش از چند ساعت طول می کشد
  پف کردن
  سوء هاضمه
  ناراحتی در سمت چپ یا راست بالا؛ وسط؛ یا پایین شکم چپ یا راست پایین
  یبوست
  اسهال
  GERD (بیماری ریفلاکس معده)
  سوزش سر دل
  ناراحتی قفسه سینه
  ناراحتی لگن
  از دست دادن اشتها

نشانه های جدی تر عبارتند از:

 • درد شدید
  مدفوع خونی
  تهوع و استفراغ مداوم
  کاهش وزن ناخواسته
  پوستی که زرد رنگ است
  تندرس شدید هنگام شکم
  تورم شدید

 

درد شکم .

 

تشخیص :

علت درد شکم بر اساس ویژگی های آن، معاینه فیزیکی و آزمایش تشخیص داده می شود. پزشک شما احتمالا از شما یک سری سوال از ویژگی های درد، الگوهای و تداوم درد میپرسد و اینکه آیا شما در معرض شرایط فیزیکی یا روانی دیگری هستید که می تواند موجب درد شکم شما شود.

تشخیص درد شکم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • معاینه فیزیکی
  انجام آزمایشات – شمارش کامل خون (CBC)، آنزیم های کبدی، آنزیم های پانکراس (آمیلاز و لیپاز)، بارداری و آزمایش های ادرار
  عکس برداری ساده از شکم
  رادیوگرافی
  سونوگرافی
  توموگرافی کامپیوتری (CT) شکمی (شامل تمام اندام ها و روده ها)
  تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)
  باریم اشعه ایکس
  آندوسکوپی
  کولونوسکوپی یا سیگموئیدوسکوپی انعطاف پذیر

 

درمان درد شکم

درمان ها :

درمان درد شکم بستگی به علت آن دارد. برای درمان ممکن است از داروهای ضد التهابی، تا آنتی بیوتیک ها برای عفونت، تغییرات در رفتار شخصی برای درد شکمی ناشی از مواد غذایی یا نوشیدنی های خاص استفاده شود. در بعضی موارد، مانند آپاندیسیت و فتق، آزمایش های تشخیصی مانند تجزیه و تحلیل نمونه های خون، ادرار و مدفوع، سیتی اسکن و آندوسکوپی ممکن است لازم باشد تا تشخیص خاصی را رد یا تایید کرده و ممکن است لازم باشد جراحی انجام شود.

 

 

 

منبع : everydayhealth.com

ارسال شده در تاریخ 10 سپتامبر 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع درمان , سلامتی | 844 بازدید

درد شکم / از علت تا عوامل ایجاد درد شکم و درمان آن را در اینجا بخوانید.
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است