درد تخمک گذاری چیست؟

بعضی از زنان زمان تخمک گذاری، درد ناگهانی و شدیدی را تجربه می کنند. درد تخمک گذاری به عنوان متیل اشمز شناخته می شود.

تخمک گذاری زمانی اتفاق می افتد که یک فولیکول در یک تخمدان آزاد میشود و تخمک را آزاد میکند. در نهایت تخمک از طریق لوله فالوپ به رحم میرسد.

 

درد تخمک گذاری

 

بیشتر محققان معتقدند درد تخمک گذاری به علت تورم یا پاره شدن فولیکول است.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۳ در ۵۵ زن نشان داد که ۳۵ درصد احساس درد در وسط چرخه خود را دارند و ۱۶٫۶ درصد آنها درد در یک طرف بدن را تجربه می کنند.

پزشکان نمی دانند چرا برخی افراد درد تخمک گذاری را تجربه می کنند .

 

علائم درد تخمک گذاری :

درد تخمک گذاری می تواند درد های شدید در یک طرف لگن ایجاد کند.
درد لگن رایج است. بررسی در سال ۲۰۱۴ نشان داد که بین ۵٫۷٪ تا ۲۶٫۶٪ زنان در سراسر جهان درد مزمن لگنی دارند.

تفاوت بین درد تخمک گذاری و انواع دیگر درد را می توان به سختی بیان کرد، به خصوص اگر افراد چرخه قاعدگی خود را پیگیری نکنند یا ندانند که تخمک گذاری اتفاق می افتد.

برخی علائم درد تخمک گذاری عبارتند از:

درد ناگهانی، نه دردی که چند روز یا چند ساعت بدتر می شود.
درد که در وسط یک چرخه ظاهر می شود.
درد فقط در یک طرف بدن است.
درد ممکن است تیز یا کسل کننده باشد و ممکن است مانند احساس گرفتگی باشد. درد معمولا به خودی خود رخ می دهد.

 

درد تخمک گذاری

 

نشانه هایی که ممکن است درد به چیزی غیر از تخمک گذاری مربوط شود عبارتند از:

درد در هر دو طرف بدن
درد که به طور پیوسته بدتر می شود
درد که چند روز طول می کشد
درد با خونریزی واژینال
درد پس از آسیب دیدگی
تورم یا نفخ
استفراغ، تهوع و یا اسهال
ادرار دردناک

 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید ؟

اگر نتوانستید تفاوت درد تخمک گذاری و درد لگن را تشخیص دهید به پزشک مراجعه کنید.

درد شدید است، با عملکرد روزانه تداخل دارد یا در طول زمان بدتر شده است.
درد در یک زمان غیر از وسط چرخه یا چند روز طول می کشد.
درد در کنار خونریزی شدید رخ می دهد.
علائم دیگر وجود دارد مانند ادرار دردناک و تب.

به اورژانس بروید اگر :

درد غیر قابل تحمل است
درد در زنانی که باردار هستند یا ممکن است باردار باشند، رخ دهد.
درد ناشی از ضربه به معده، حمله جنسی یا سایر آسیب های احتمالی به اندام های لگن باشد.

 

درد تخمک گذاری

 

درمانهای خانگی درد تخمک گذاری :

اعمال حرارت برای مدت کوتاهی ممکن است به کاهش درد تخمک گذاری کمک کند.

درد تخمک گذاری معمولا خفیف است و نیازی به درمان ندارد. کسانی که درد شدید دارند می توانند یکی از داروهای خانگی زیر را امتحان کنند:

مصرف داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID)، مانند ایبوپروفن، در زمان بروز اولین علامت درد تخمک گذاری.

زنانی که چرخه خود را تشریح می کنند ممکن است قادر به پیش بینی روز تخمک گذاری باشند و ممکن است قبل از شروع درد، مصرف NSAID را مد نظر قرار دهند.

کشش های ملایم می تواند به کاهش تنش عضلانی کمک کند که درد را تشدید می کند.

یک کیسه پد گرم را به مدت ۲۰ دقیقه در منطقه دردناک بگذارید.

این درمان های خفیف برای افرادی که هیچ گونه مسائل و نگرانی های بهداشتی ندارند مناسب است. هرکسی در هر شکلی که دردش به دلایل متیل اشمز نیست، باید با دکتر صحبت کند.

 

درد تخمک گذاری

 

درد تخمک گذاری شایع است و نشانه ای از یک مشکل خاص نیست. مراجعه به دکتر می تواند به تشخیص علت کمک کند، علاوه بر ارائه اطمینان به کسانی که نگرانی هایی دارند درد تخمک گذاری ممکن است یک مشکل جدی را نشان دهد.

 

مترجم یک دکتر

منبع : .medicalnewstoday.com

ارسال شده در تاریخ 12 نوامبر 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع درمان , زنان و زایمان , سلامتی | 776 بازدید

درد تخمک گذاری چیست؟
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است