درباره عفونت های دستگاه ادراری چه می دانید

عفونت های دستگاه ادراری ناشی از میکروب هایی نظیر باکتری هستند که در دستگاه ادراری رشد میکنند. آنها می توانند کلیه ها، مثانه و لوله هایی که بین آنها عمل می کنند را تحت تاثیر قرار دهد.

آنها یکی از رایج ترین انواع عفونت هستند و هر ساله حدود ۸/۱ میلیون را تحت تاثیر قرار میدهند .

دستگاه ادراری را می توان به دستگاه ادراری فوقانی و دستگاه ادراری پایین تقسیم کرد. دستگاه ادراری فوقانی شامل کلیه ها و کبد می شود و دستگاه ادراری پایین تر از مثانه و مجرای ادرار تشکیل شده است.

 

عفونت های دستگاه ادراری

 

حقایق سریع در مورد عفونت های دستگاه ادراری :

در اینجا برخی از نکات کلیدی در مورد عفونت ادراری وجود دارد.

زنان در معرض خطر بیش از ۵۰ درصد عفونت های دستگاه ادراری (UTI) هستند.
علائم معمول عبارتند از میل شدید و مکرر به ادرار کردن و احساس درد و سوزش هنگام ادرار کردن.
UTI معمولا بر اساس علائم و آزمایش نمونه ای از ادرار تشخیص داده می شود.
UTIs می تواند با ۲ تا ۳ روز درمان درمان شود.
عصاره قره قاط  UTI را درمان نمی کند، اما ممکن است به کاهش خطر UTI مجدد کمک کند.

 

علل عفونت های دستگاه ادراری :

اکثر عفونت های دستگاه ادراری (UTIs) بوسیله  باکتری اشرشیا کولای ( E. coli ) ایجاد می شود که معمولا در سیستم گوارش یافت می شود. باکتری های کلامیدیا و مایکوپلاسما می توانند مثانه را آلوده کنند.

UTIs نام های مختلفی دارد. مثلا:

عفونت مثانه به نام سیستیت نامیده می شود .
عفونت مجاری ادراری به نام اورتریت نامیده می شود.
عفونت کلیه است پیلونفریت نامیده می شود.

عفونت های دستگاه ادراری

 

عوامل خطر عفونت های دستگاه ادراری :

بیش از ۵۰ درصد از تمام زنان حداقل یک UTI را در طول عمر خود تجربه می کنند و ۲۰ تا ۳۰ درصد مبتلا به UTI های عود کننده هستند.

زنان باردار بیشتر احتمال دارد که UTI را تجربه کنند. این به این دلیل است که تغییرات در بدن در دوران بارداری که بر دستگاه ادراری تأثیر می گذارد.

UTI در دوران بارداری می تواند برای سلامتی مادران و نوزادان خطرناک باشد، اکثر زنان باردار برای حضور ادرار باکتریها آزمایش می شوند، حتی اگر علائم وجود نداشته و با آنتی بیوتیک ها برای جلوگیری از گسترش آن درمان شوند .

افراد دارای سن و جنس می توانند UTI را توسعه دهند. با این حال، برخی افراد بیشتر از دیگران در معرض خطر هستند. عوامل زیر می توانند احتمال ابتلا به UTI را افزایش دهند :

مقاربت جنسی، به خصوص داشتن شرکای متعدد
دیابت
بهداشت شخصی ضعیف
مشکلات تخلیه مثانه
داشتن کاتتر ادراری
بی اختیاری روده
جریان ادرار مسدود شده
سنگ کلیه
برخی از روش های پیشگیری از بارداری
یائسگی
روش های مربوط به دستگاه ادراری
سرکوب سیستم ایمنی بدن
استفاده سنگین از آنتی بیوتیک ها، که می تواند فلور طبیعی روده و دستگاه ادراری را مختل کند.

 

علائم عفونت های دستگاه ادراری :

علائم UTI ممکن است بستگی به سن، جنس، حضور یک کاتتر و اینکه چه بخشی از دستگاه ادراری آلوده شده است.

علائم عادی عفونت های دستگاه ادراری عبارتند از:

میل شدید و مکرر به ادرار کردن
ابری، خونین و بوی شدید ادرار
درد و یا احساس سوزش هنگام ادرار کردن
تهوع و استفراغ
درد عضلات و درد شکمی
افراد مبتلا به کاتتر ممکن است فقط علائم تب را تجربه کنند ، و تشخیص مشکل تر است.

 

عفونت های دستگاه ادراری

 

جلوگیری از عفونت های دستگاه ادراری :

اقدامات متعددی وجود دارد که می تواند برای کاهش خطر ابتلا به بیماری های عفونی مورد استفاده قرار گیرد:

آب زیادی مصرف کنید و اغلب ادرار کنید.
اجتناب از مایعات مانند الکل و کافئین که می تواند مثانه را تحریک کند.
کمی بعد از رابطه جنسی ادرار کنید.
بعد از ادرار کردن و حرکت روده از جلو و عقب بشوید.
منطقه تناسلی را تمیز نگه دارید.
پد های بهداشتی و یا فنجان قاعدگی برای تامپون ها ترجیح داده می شود.
اجتناب از استفاده از دیافراگم برای کنترل زایمان.
اجتناب از استفاده از محصولات معطر در ناحیه تناسلی.
لباس زیر پنبه ای بپوشید.

عفونت های دستگاه ادراری

 

درمان عفونت های دستگاه تناسلی :

UTI ها به طور معمول توسط باکتری ایجاد می شود، بیشتر آنها با آنتی بیوتیک ها درمان می شوند.

نوع دارو و طول درمان بستگی به علائم و تاریخ پزشکی فرد دارد.

دوره کامل درمان باید برای UTI ها کامل شود تا اطمینان حاصل شود که عفونت کاملا واضح و خطر بروز مقاومت آنتی بیوتیکی را کاهش دهد. علائم UTI ممکن است قبل از اینکه عفونت به طور کامل از بین رود، ناپدید شوند.

خوردن بسیاری از مایعات و اغلب ادرار کردن همیشه برای افرادی که UTI دارند توصیه می شود زیرا کمک می کند تا باکتری ها را از بین ببرند. انواع مختلف داروهای کاهش درد ممکن است  تجویز شود. استفاده از پد گرم به پشت و یا شکم همچنین می تواند کمک کند.

برای درمان عفونت های دستگاه ادراری که به علت مشکلات داخل سیستم ادراری ایجاد می شود، موضوع اصلی باید پیدا شود و اصلاح شود. اگر درمان نشود، این عفونت ها می توانند منجر به آسیب کلیه شوند.

 

مترجم یک دکتر

منبع : medicalnewstoday.com

ارسال شده در تاریخ 11 نوامبر 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع داروها , درمان , سلامتی | 742 بازدید

درباره عفونت های دستگاه ادراری چه می دانید
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است