بی اختیاری مدفوع چیست ؟ آیا درمانی برای بی اختیاری مدفوع وجود دارد؟

بی اختیاری مدفوع، عدم توانایی کنترل حرکات روده است. این باعث می شود که مدفوع (دفع مدفوع) از مقعد در زمان های غیر منتظره نشت کند. این در زنان و در سالمندان هر دو جنس رایج است.

 

بی اختیاری مدفوع

بسیاری از افراد مبتلا به بی اختیاری مدفوع شرمنده اند که در مورد این مشکل با پزشک خود صحبت کنند. آنها فکر می کنند هیچ چیز نمی تواند به آنها کمک کند. با این حال، بسیاری از درمان های موثر برای بی اختیاری مدفوع در دسترس هست.

 

علل :

عملکرد بافت توسط ۳ مورد کنترل می شود: فشار اسفنکتر مقعد، حساسیت رکتوم و ظرفیت ذخیره سازی رکتال.

اسفنکتر مقعد عضله ای است که برای جلوگیری از خروج مدفوع از رکتوم قرارداد. این عضله در نگهداری مدفوع حیاتی است. پس از اینکه یک فرد احساس کرد که مدفوع  دارد، مجرای رکتوم می تواند مدتی آن را کنترل کند تا مدفوع کند. این ظرفیت ذخیره سازی رکتال است.

فرد نیز باید به اندازه کافی حساس باشد تا متوجه احساس رکتوم شود و در مورد آن اقدام کند. او همچنین باید بتواند به یک توالت برود. اگر چیزی با هر یک از این عوامل اشتباه باشد، بی اختیاری مدفوع ممکن است رخ دهد.

آسیب عضلانی در اکثر موارد بی اختیاری مدفوع اتفاق می افتد. در زنان این آسیب معمولا در طول زایمان رخ می دهد. به خصوص ممکن است در یک تحویل دشوار که با استفاده از فورسپس یا اپیزیوتومی اتفاق می افتد

آسیب عضله همچنین می تواند در طی عمل جراحی رکتوم، مانند جراحی هموروئید رخ دهد. این ممکن است در افراد مبتلا به بیماری التهابی روده یا یک آبسه مستقیم وجود داشته باشد.

آسیب عصبی که عضله مقعد را کنترل می کند یا تنظیم حساسیت رکتوم نیز یک علت شایع بی اختیاری مدفوع است.

 

 

تشخیص :

علاوه بر معاینه فیزیکی، ممکن است پزشک شما آزمایش های دیگری مانند انسداد انحرافی را انجام دهد که فشارهای مقدماتی، انعطاف پذیری مجدد رکتوم و احساس رکتوم را آزمایش می کند. این آزمایشات می تواند علت بی اختیاری شما را دقیقا مشخص کند.

 

 

درمان بی اختیاری مدفوع :

خوشبختانه درمان مؤثر برای بی اختیاری مدفوع در دسترس است، بنابراین مهم است که با پزشک خود در مورد آن صحبت کنید. تلاش برای خود درمانی معمولا ناموفق است.

درمان بی اختیاری مدفوع متفاوت است و بستگی به علت مشکل شما دارد. پزشک شما ممکن است یک یا چند درمان زیر را توصیه کند:

تغذیه: پیشگیری از اسهال و یبوست معمولا در کنترل بی اختیاری بسیار مفید است. تغییرات در رژیم غذایی شما مانند تعدیل مقدار فیبر خورده، نوشیدن مایعات بیشتر یا تغییر میزان غذائی که می خورید، اغلب ممکن است از اسهال و یبوست جلوگیری کند.

پزشکی: پزشک شما ممکن است داروهای ضد بارداری، داروهای ضد اسهال یا تسکین دهنده مدفوع را تجویز کند.

آموزش بافت: ایجاد الگوی حرکت منظم روده می تواند بسیار مفید باشد. این ممکن است شامل رفتن به حمام در زمان های خاصی از روز مانند غذا خوردن یا درمان با نام زیست شناسی انارکال باشد. این روش، انقباضات اسفنکتر شما را اندازه گیری می کند در حالی که شما تمرین های ویژه ای را به نام Kegel تمرین می کنید. آموزش Biofeedback می تواند عضلات اسفنکتر شما را تقویت کند و به شما کنترل بیشتری بر حرکات روده را بدهد.

جراحی: چند روش مختلف جراحی می تواند بی اختیاری مدفوع را درمان کند. اغلب این جراحی ها تعمیر یا جایگزین عضلات اسفنکتر می شود.

 

 

مترجم یک دکتر 

منبع : familydoctor.org

ارسال شده در تاریخ 14 سپتامبر 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع درمان , سلامتی | 858 بازدید

بی اختیاری مدفوع چیست ؟ آیا درمانی برای بی اختیاری مدفوع وجود دارد؟
5 از 100 رای

مطالب مرتبط

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است