هموروئید یا بواسیر ؛ علائم بواسیر و دلایل به وجود آمدن آن چیست؟

هموروئید (HEM-uh-roids)، یا همان بواسیر رگ ها در مقعد شما متورم می شود شبیه به وریدهای واریسی است. هموروئید علت های زیادی دارد، هرچند اغلب علت آن ناشناخته است. آنها ممکن است ناشی از تنش در طی حرکات روده یا افزایش فشار روی این رگها در دوران بارداری باشد. هموروئیدها ممکن است در داخل مقعد(هموروئیدهای داخلی) واقع شوند یا ممکن است زیر پوست در اطراف مقعد(هموروئید خارجی) ایجاد شوند.

بواسیر بسیار شایع است. تقریبا سه نفر از چهار بزرگسالان آن را تجربه کرده باشند. گاهی اوقات علائم ایجاد نمی کنند، اما در برخی موارد باعث خارش، ناراحتی و خونریزی می شوند.

گاهی اوقات ممکن است یک لخته در یک بواسیر ایجاد شود. این ها خطرناک نیستند، اما می توانند بسیار دردناک باشند و گاهی اوقات نیاز به  تخلیه و جراحی دارند.

خوشبختانه گزینه های بسیار موثری برای درمان هموروئید ها در دسترس هستند. بسیاری از افراد می توانند از علائم تسکین دهنده با درمان های خانگی و تغییر شیوه زندگی استفاده نمایند.

علائم

نشانه های این بیماری ممکن است شامل موارد زیر باشد:

خونریزی بدون درد در طی حرکات روده – ممکن است مقادیر کمی از خون قرمز روشن را در توالت مشاهده کنید
خارش یا سوزش در منطقه مقعد
درد یا ناراحتی
تورم در اطراف مقعد
توده ای در نزدیکی مقعد که ممکن است حساس یا دردناک باشد

علائم هموروئید معمولا به محل بستگی دارد

هموروئید داخلی:  این نوع در داخل مقعد رخ می دهد. شما معمولا نمیتوانید این هموروئید را ببینید یا احساس کنید و به ندرت ناراحتی ایجاد می کنید. اما فشار دادن یا سوزش در هنگام عبور مدفوع می تواند به سطح آسیب برساند و باعث خونریزی شود و یا فشار دادن می توانند باعث درد شود.

هموروئید خارجی. این نوع زیر پوست در اطراف مقعد شما است. هنگام تحریک، هموروئید خارجی می تواند خارش یا خونریزی داشته باشد.

چه زمانی به دیدن یک دکتر برویم؟

خونریزی در طی حرکات روده شایع ترین علامت هموروئید است. پزشک شما می تواند یک معاینه فیزیکی انجام دهد و سایر آزمایش ها را برای تأیید هموروئید انجام دهد.

همچنین با پزشک خود صحبت کنید اگر می دانید که هموروئیدی دارید و باعث درد، خونریزی مکرر یا بیش از حد می شود و یا با داروهای خانگی بهبود نمی یابد.

فرض کنید خونریزی مقعدی ناشی از هموروئید است، به خصوص اگر بیش از ۴۰ سال داشته باشید. خونریزی مقعد ممکن است با سایر بیماری ها، از جمله سرطان کولورکتال و سرطان مقعد رخ دهد. اگر خونریزی همراه با تغییرات مشخصی در روده دارید یا اگر مدفوعتان تغییر رنگ یا انسجام داشته باشد، با پزشک خود مشورت کنید. این نوع مدفوع می تواند خونریزی گسترده ای را در جاهای دیگر در دستگاه گوارش شما نشان دهد.

اگر مقدار زیادی خونریزی مقعدی، سرگیجه یا ضعف دارید، به اورژانس مراجعه کنید.

علل

رگها در اطراف مقعد شما تمایل به کشش تحت فشار دارند و ممکن است برآمدگی و یا تورم داشته باشند. رگهای متورم (هموروئیدها) می توانند از فشار افزایش یافته در مقعد به علت های زیر باشند:

تنش در طی حرکات روده
برای مدت زمان طولانی در توالت نشستن
اسهال مزمن یا یبوست
چاقی
بارداری
مقاربت مقعدی
رژیم کم فیبر
هموروئیدها به احتمال زیاد در پیری رخ می دهد، زیرا بافت هایی که از رگ ها در مقعد شما پشتیبانی می کنند می توانند تضعیف و کشیده شوند.

عوارض جانبی

عوارض هموروئید بسیار نادر هستند اما شامل موارد زیر می شوند:

کم خونی به ندرت، خونریزی مزمن ناشی از هموروئیدها ممکن است باعث کم خونی شود که در آن شما به اندازه کافی سلول های قرمز خون سالم برای حمل اکسیژن به سلول های خود ندارید.

جلوگیری

بهترین راه برای جلوگیری از هموروئید این است که مدفوع خود را نرم نگه دارید، به طوری که به راحتی خارج شود. برای جلوگیری از هموروئید و کاهش علائم هموروئید، این نکات را دنبال کنید:

خوردن غذاهای با فیبر بالا مثل خوردن میوه ها، سبزیجات و دانه های بیشتر. انجام این کار باعث تسریع مدفوع می شود و حجم آن را افزایش می دهد که به شما کمک می کند تا از تنش هایی که باعث ایجاد هموروئید می شود جلوگیری کنید.
به مقدار زیاد مایعات بنوشید. هر روز شش تا هشت لیوان آب و مایعات دیگر (به جای الکل) بنوشید تا مدفوع را نرم نگه دارید.
مکمل های فیبر را در نظر بگیرید. اکثر مردم به مقدار کافی از فیبر استفاده نمی کنند – ۲۵ گرم در روز برای زنان و ۳۸ گرم در روز برای مردان – در رژیم غذایی خود بایستی استفاده کنند.

اگر از مکمل های فیبر استفاده می کنید، حداقل هشت لیوان آب یا مایعات دیگر هر روز بخورید. در غیر این صورت، مکمل ها می توانند باعث یبوست یا یبوست شوند.

ورزش کنید. برای کمک به جلوگیری از یبوست و کاهش فشار روی رگ ها، فعال باشید، که می تواند با مدت طولانی ایستادن یا نشستن رخ دهد. ورزش همچنین می تواند به شما در از دست دادن وزن بیش از حد کمک کند که ممکن است باعث ایجاد هموروئید شما شود.

اجتناب از نشستن بیش از حد طولانی، به ویژه در توالت، می تواند فشار روی رگ ها در مقعد را افزایش دهد.

 

منبع: www.mayoclinic.org

ارسال شده در تاریخ 6 فوریه 2018 توسط آلما میر با موضوع بارداری , درمان , سلامتی | 1,592 بازدید

هموروئید یا بواسیر ؛ علائم بواسیر و دلایل به وجود آمدن آن چیست؟
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است