علل و علائم‌ بیماری اسکوربوت چیست و چگونه این بیماری را درمان کنیم؟

بیماری اسکوربوت یک بیماری ناشی از کمبود ویتامینC میباشد. این بیماری هر چند در جوامع مدرن غیر معمول میباشد اما هنوز هم افرادی وجود دارند که به علت رژیم غذایی فاقد ویتامینC در معرض این بیماری قرار میگیرند.

بدن انسان ها قادر به تولید ویتامینC نمی باشد و به طور متوسط اگر ۴ هفته هیچ گونه ویتامین Cتوسط بدن جذب نشود بیماری اسکوربوت به وجود می آید.

بیماری اسکوربوت

 

ویتامینC برای بسیاری از فرایندهای بدن مهم است. از جمله:

▪تشکیل کلاژن:

نقش اصلی کلاژن تقویت پوست میباشد و همچنین بدن برای بهبود زخم ها به کلاژن وابسته است.

▪عملکرد آنتی اُکسیدانی:

رادیکال های آزاد باعث آسیب رساندن به غشاهای سلولی میشوند. آنتی اکسیدان ها اثرات منفی رادیکال های آزاد را از بین میبرند , ویتامینC یک از قوی ترین آنتی اکسیدان ها میباشد.

▪جذب آهن:

ویتامینC به جذب آهن کمک میکند.

▪مبارزه با عفونت:

سیستم ایمنی بدن به خصوص سلول هایی به نام لنفوسیت ها برای عملکرد مناسب نیاز به ویتامینC دارند.

 

منابع ویتامینC عبارتند از:

۱/ برخی میوه ها:

میوه هایی از قبیل پرتقال , لیمو , گریپ فروت , انبه , کیوی , گوجه فرنگی و توت فرنگی

۲/ سبزیجات:

سبزیجات به ویژه کلم بروکلی و اسفناج

دقت داشته باشید که مصرف مقادیر بالای ویتامینC ممکن است مضر باشد. هرگز بیشتر از دوز توصیه شده از مکمل ویتامینC استفاده نکنید.

بیماری اسکوربوت.

 

مصرف مقادیر بالای ویتامینC میتواند مشکلات زیر را به همراه داشته باشد:

 • تهوع
 • گرفتگی شکم
 • اسهال

 

علائم اولیه بیماری اسکوربوت چیست؟

▪خستگی

▪از دست دادن اشتها

▪حالت تهوع

▪اسهال

▪تب

▪احساس درد در عضلات و مفاصل

▪خونریزی کوچک در اطراف فولیکول های مو

 

علائم و نشانه های اسکوربوت شدید شامل موارد زیر است:

▪خونریزی لثه ها

▪تحریک پذیری

▪کبود شدن پوست به راحتی

 

عوامل مختلفی وجود دارند که میتوانند خطر ابتلا به بیماری اسکوربوت را افزایش دهند. این موارد عبارتند از:

 • افراد مبتلا به بیماری های گوارشی شدید مانند بیماری کرون یا کولیت اولسراتیو
 • نوزادان و کودکانی که به میزان کافی ویتامینC دریافت نمی کنند.
 • افرادی که از سیگار و الکل استفاده میکنند.

 

بیماری اسکوربوت

بیماری اسکوربوت چگونه تشخیص داده میشود؟

 • معاینات جسمی
 • تاریخچه پزشکی
 • سوالات دقیق در رابطه با عادات غذایی
 • آزمایش خون برای بررسی ویتامینC و سطح آهن
 • اشعهX از مفاصل از جمله زانو و مچ دست

 

بیماری اسکوربوت

 

بیماری اسکوربوت چگونه درمان میشود؟

درمان بیماری اسکوربوت نسبتا آسان است زیرا نیاز به افزایش مصرف روزانه ویتامینC دارد. اکثر افراد مبتلا به بیماری اسکوربوت در عرض ۴۸ ساعت احساس بهبود میکنند و در عرض ۲ هفته به طور کامل بهبود می یابند. پزشک ممکن است مکمل های ویتامینC (حداقل ۲۵۰میلی گرم در روز) را برای شما تجویز کند.

گاهی شما به متخصص تغذیه معرفی میشوید تا از پیشنهادات او استفاده کنید.

منبع:

betterhealth.vic.gov.au

nhs.uk

ارسال شده در تاریخ 14 اکتبر 2018 توسط آلما میر با موضوع درمان , سلامتی | 983 بازدید

علل و علائم‌ بیماری اسکوربوت چیست و چگونه این بیماری را درمان کنیم؟
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است