کولیک نوزاد ؛ بررسی ماهیت این مشکل و نشانه های آن

کولیک نوزاد به گریه ی غیرقابل کنترل نوزادان سالم گفته می شود.

در صورتی که کودک شما زیر ۵ ماه سن دارد و سه روز متوالی به مدت سه ساعت گریه کند و این اتفاق بیش از سه هفته به طول انجامد می گوییم که نوزاد کولیک دارد . کولیک بیماری نیست و در کودک شما هیچ آسیبی در درازمدت ایجاد نمی کند، اما برای بچه ها و والدین آن ها این شرایط بسیار دشوار است .

علائم کولیک نوزاد چیست؟

کولیک اغلب در نوزادانی که ۲ الی ۳ هفته از تولدشان می گذرد ، دیده می شود .
نوزادان معمولا زمانی که نیاز به تعویض پوشک ، غذا خوردن و یا خواب دارند گریه می کنند . گاهی اوقات این گریه به علت ترس از چیزی نیز می باشد . اما کودکی که کولیک دارد اغلب در یک زمان خاصی در روز شروع به گریه کردن می کند . این زمان معمولا هنگام عصر و شب می باشد . شدت گریه در این زمان نیز بیش تر از حالت عادی است و به طور ناگهانی قطع و مجددا آغاز می شود. در برخی موارد نیز ممکن است کودک علائم نفخ معده را نیز داشته باشد زیرا اغلب نوزادان هنگام گریه و فریاد میزان زیادی هوا را به داخل می کشند . از دیگر علائم تشخیص کولیک نوزاد می توان به مشت کردن دست ، کشیدن مکرر پاها و همچنین دفع گاز به طور متوالی اشاره کرد .

کولیک نوزاد ؛ بررسی ماهیت این مشکل و نشانه های آن

کولیک نوزاد چه مدت زمانی به طول می انجامد ؟

خوشبختانه نور امیدی برای این مشکل به چشم می خورد .

اوج شدت این بیماری ۶ هفته می باشد و نهایت بین ۳ الی ۴ ماه بهبود می یابد .

در حدود ۸۰ الی ۹۰ درصد نوزادان پیش از ۴ ماهگی به این مشکل دچار می شوند. درصد باقی مانده از نوزادان ممکن است پس از ۴ ماهگی درگیر این مشکل شوند.

 

آیا پس از مشاهده ی علائم کولیک باید نوزاد را نزد پزشک ببریم؟

بله ، بهتر است که با پزشک خود در رابطه با گریه های کودک مشورت کنید .

پزشک علت گریه را بررسی خواهد کرد زیرا ممکن است این گریه ها علت هایی مثل مشکلات روده و یا عفونت های ادراری داشته باشد . سپس وضعیت تغذیه و رشد کودک مورد وارسی قرار می گیرد. هم چنین پزشک پس از تشخیص کولیک به شما بهترین راه برای گذراندن این مدت را معرفی خواهد کرد .

آیا حساسیت های غذایی ممکن است علت ایجاد کولیک شود ؟

یکی از مواردی که باید توسط پزشک مورد بررسی قرار گیرد این است که کودک به پروتئین شیر گاو حساسیت دارد یا خیر . اگر چه این حساسیت منجر به کولیک در نوزاد نمی شود اما ممکن است دل درد هایی در کودک به وجود آورد که نشانه هایی شبیه به کولیک داشته باشد .

در صورتی که نوزاد از شیر مادر تغذیه می کند ، باید ابتدا رژیم غذایی مادر را مورد بررسی قرار داد. زیرا ممکن است کودک به ماده ای که مادر آن را مصرف کرده است حساسیت و آلرژی داشته باشد .
مواد غذایی مختلفی ممکن است سبب حساسیت کودک شود اما عمده ی آن ها : گندم ، شکلات ، میوه ، کافئین ، تخم مرغ و برخی آجیل ها می باشند . در صورتی که کودک شما حساسیت داشته باشد باید با قطع مصرف آن ماده ی غذایی روند بهبود کودک را ارزیابی کرد .

 

منبع : Babycenter

ارسال شده در تاریخ 3 مارس 2018 توسط نسرین ولی خانی با موضوع درمان , سلامتی | 1,976 بازدید

کولیک نوزاد ؛ بررسی ماهیت این مشکل و نشانه های آن
5 از 100 رای

مطالب مرتبط

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است