انسولین رگولار / موارد مصرف انسولین رگولار،عوارض جانبی

انسولین یک هورمون است که توسط بدن ساخته می شود.انسولین سطح گلوکز خون را پایین می آورد. انسولین رگولار شکل کوتاه اثرانسولین است.انسولین رگولار در درمان دیابت بکار می رود.

 

 

موارد مصرف انسولین رگولار 

 

 • انسولین رگولار  به انگلیسی: Insulin_regular
 • نام های تجاری: Humulin_R, Novolin_R
 • مصرف در بارداری:B
 • طبقه بندی فارماکولوژیک: انسولین،سریع الاثر
 • اشکال دارویی: ویال تزریقی ۱۰۰IU/ml

 

موارد مصرف انسولین رگولار :

 • دیابت ملیتوس: بیماران دیابتی که در روز به انسولین نیاز دارند.
 • ریکاوری اندام cadaveric
 • دیابت بارداری
 • وضعیت هایپر اسمولار هایپر گلایسمی
 • کتواسیدوز دیابتیک(Off_label)

 

مکانیسم اثر:

انسولین با استفاده از گیرنده های اختصاصی موجود روی غشاء بر روی بافت های هدف برای تنظیم متابولیسم کربوهیدرات، پروتئین و چربی عمل می کند.

 

اندام های هدف برای انسولین عبارتند از:

 • کبد
 • ماهیچه اسکلتی
 • بافت چربی.

 

انسولین سنتز گلیکوژن کبدی را تحریک می کند. هم چنین سنتز کبدی اسیدهای چرب را افزایش می دهد. که به عنوان لیپوپروتئین ها به داخل گردش خون آزاد می شود. اثرات اسکلتی عضلانی انسولین شامل افزایش سنتز پروتئین و افزایش سنتز گلیکوژن است. در داخل بافت چربی، انسولین، پردازش لیپوپروتئین های گردش خون را تحریک می کند و اسیدهای چرب آزاد را تولید می نماید.

سنتز تری گلیسیریدها و ذخیره سازی آنها در بافت چربی را تسهیل می کند. همچنین به طور مستقیم هیدرولیز تری گلیسیرید را مهار می کند. علاوه بر این، انسولین جذب سلولی اسیدهای آمینه را تحریک می کند و نفوذ پذیری سلولی را به چندین یون، از جمله پتاسیم، منیزیم و فسفات افزایش می دهد. با فعال شدن پمپ Na/K ATPase انسولین باعث افزایش حرکات داخل سلولی پتاسیم می شود.

 

عوارض جانبی:

 • قلبی عروقی: ادم محیطی
 • درماتولوژی: اریتما در محل تزریق، خارش در محل تزریق
 • غدد درون ریز و متابولیک: هیپوگلیسمی، هیپوکالمی، افزایش وزن
 • آنافیلاکسی،تهیپرتروفی در محل تزریق، لیپوآتروفی در محل تزریق

تداخل دارویی:

 • آلفا لیپوئیک اسید: ممکن است اثر هیپوگلیسمی آنتی دیابتیک ها را افزایش دهد.
 • آندروژن (به جز دانازول): ممکن است اثر هیپوگلیسمی عوامل کاهش دهنده قند خون را افزایش دهد.
 • بتابلاکرها: ممکن است اثر هیپوگلیسمی انسولین را افزایش

ارسال شده در تاریخ 21 ژوئن 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع داروها , درمان , سلامتی | 1,038 بازدید

انسولین رگولار / موارد مصرف انسولین رگولار،عوارض جانبی
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است