افراد بلغمی مزاج | غذاهای سازگار و مضر برای بلغمی مزاج ها

مشخصات افراد بلغمی مزاج شامل پوست سفید و رنگ پریده , چاق و پف آلود , سفیدی زبان , تمایل به غذای گرم و شیرین , گوارشی ضعیف , بی حوصلگی در کارهای گروهی , مستعد سوءهاضمه , نرمی و سردی پوست , اعتماد به نفس پایین , عرق سرد , زود خسته شدن , کندی در حرکات , با سرما خوب نیستند.

افراد بلغمی مزاج .

علائم غلبه بلغم غیر طبیعی:

سفیدی رنگ رخسار , سفیدی موی سر , زبان باردار و مرطوب و سفید , آروغ زدن , ترش کردن , جاری شدن آب دهان , میل زیاد به خواب , بیماری بیش از حد ( به ویژه سرماخوردگی) , بی حالی , ترش شدن دهان , به وجود آمدن لک سفید در پوست , کوفتگی بدن , تمایل کم به آب و ترشی , تمایل شیرینی و گرمی , شکم بزرگ , نفخ معده , ناسازگاری با غذاهای سرد , تنبلی , محافظه‌کار , میل جنسی ضعیف

اصلاح افراد بلغمی مزاج :

افراد بلغمی مزاج چون کبد سرد و گوارش گرم دارند , بایستی خوراکی های گرم را با مصلح آن استفاده نمایند که دچار گرمی نشوند , یا اینکه بهتر است با غذاهای خود , سماق , خرفه , آبلیمو یا سرکه که سرد است استفاده کنند. هم چنین به جای استفاده از زنجبیل می‌توانند از آبغوره استفاده کنند.

 

غذاهایی که این مزاج را اصلاح می‌کنند عبارتند از:

شربت سکنجبین , سوپ جو , آش آبغوره , بورانی اسفناج , سوپ قارچ , هم چنین خوراکی های سرد از جمله : کاسنی , آبغوره , آبلیمو , سماق , نان جو , برنج با سبوس , انار ترش , سرکه , کلم قمری و غیره.

به عنوان یک قانون کلی برای درمان بیماران بلغمی مزاج , باید گفت که این افراد چون کبد سرد و گوارش گرم دارند بایستی برای تعادل مزاج , خوراکی های گرم را با مصلح آن استفاده کنند.

باید متذکر شویم که افراد بلغمی مزاج , از خوراکی های سرد بدون نگرانی می توانند استفاده کنند از جمله : سرکه , آبلیمو , آبغوره , اسفناج , قارچ , کدو , برنج , جو , گوجه فرنگی , کاسنی , سیب زمینی , سماق , هندوانه , نان جو و غیره.

همچنین افراد بلغمی مزاج برای اصلاح مزاج خود باید روزانه یک لیوان شربت سکنجبین استفاده کنند.

 

افراد بلغمی مزاج .

 

طرز تهیه شربت سکنجبین برای افراد بلغمی مزاج :

دو لیوان عرق کاسنی را با یک لیوان سرکه طبیعی انگور خانگی مخلوط کنید. سپس آن را روی حرارت ملایم بگذارید , وقتی که به جوش آمد آن را از روی حرارت بردارید , پس از سرد شدن یک لیوان عسل به آن اضافه کرده و حل کنید.
در زمان مصرف یک سوم لیوان شربت سکنجبین و بقیه دیگر آن را از آب پر کنید و روزی یک لیوان با معده خالی میل کنید.
مطلب مهم آخر اینکه همیشه , عسل را زمانی به مایع اضافه کنید که تقریباً سرد شده باشد و دیگر اینکه مقدار آن را کم یا زیاد نکنید چون برای کسی که گوارش سرد دارد اگر عسل آن کمتر از حد معمول باشد فرد دچار سردی میشود , لذا توصیه میشود که طبق دستور العمل عمل کنید.

غذاهایی که برای افراد بلغمی مزاج مضر است :

این افراد باید از خوردن شیرینی , چای سیاه و انواع غذاهای گوشتی پرهیز کنند , هم چنین مصرف خوراکی های سرد در زمستان از جمله : پیاز , گوجه فرنگی و کاهو بدون مصلح آن زیان بخش است.

 

 

 

ارسال شده در تاریخ 27 جولای 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع تغذیه , سلامتی , طب سنتی | 4,051 بازدید

افراد بلغمی مزاج | غذاهای سازگار و مضر برای بلغمی مزاج ها
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است