احساس ادرار بعد از ادرار کردن در زنان و مردان به چه علت است

شرایط مختلفی وجود دارد که باعث ایجاد احساس ادرار بعد از ادرار کردن می شوند. دانستن علل احساس پر شدن مثانه بعد از ادرار کردن مهم است تا درمان مناسب شروع شود.

مثانه یکی از اعضای مهم سیستم ادراری است . در لگن، پشت و بالای استخوان شکم قرار دارد. ادرار در کلیه ها تولید می شود، که از طریق یک جفت لوله به مثانه منتقل می شود که مسئول اتصال همه این اندام ها است. مثانه مسئول ذخیره ادرار تولید شده در بدن است و بعد از گرفتن سیگنال مغز از ادرار خالی می شود. ادرار ذخیره شده از طریق مثانه عبور می کند و از خروجی مثانه خارج می شود.

 

احساس ادرار بعد از ادرار کردن

علت احساس ادرار بعد از ادرار کردن چیست؟

احساس پریشانی بعد از ادرار ممکن است به دلایل مختلفی ایجاد شود. شایع ترین عوامل ایجاد کننده پری مثانه بعد از ادرار عبارتند از:

تحریک در دیواره مثانه.
التهاب و عفونت
فشار مثانه از ارگان های دیگر مانند روده، رحم که مثانه را احاطه کرده اند. شرایطی که اندام های اطراف مثانه را تحت تأثیر قرار می دهند، می توانند باعث پیدایش این احساس شوند.
اگر مثانه به طور کامل تخلیه نشود و مقدار ادرار هنوز در مثانه وجود داشته باشد . میتواند منجر به احساس ادرار بعد از ادرار کردن شود.

 

 

عفونت و التهاب :

عفونت در دستگاه ادراری یک علت شایع احساس ادرار بعد از ادرار کردن در مردان و زنان است. عفونت دستگاه ادراری باعث التهاب می شود که ممکن است منجر به تورم  مثانه یا دیواره آن شود و از این طریق باعث احساس فشار یا پر شدن حتی پس از ادرار می شود. عفونت ممکن است با علائم مانند افزایش دفع ادرار، نشت ادرار و سوزش با ادرار همراه باشد. با این حال، این عفونت ها می توانند به راحتی با آنتی بیوتیک های تجویزی درمان شوند.

 

احساس ادرار بعد از ادرار کردن

اختلالات عضلانی :

مثانه بیش از حد فعال شایع ترین بیماری پزشکی است که بر بیش از میلیون ها نفر از مردم در سراسر جهان تاثیر می گذارد. انقباضات مثانه معمولا باعث ایجاد احساس فشار در مثانه می شوند. بی اختیاری یا نشت ادرار علائم شایع این بیماری است.

سایر شرایط پزشکی که ممکن است با مثانه بیش از حد فعال مرتبط باشد عبارتند از:

آسیب نخاعی.
سکته مغزی .
بیماری پارکینسون.
دیابت .
عفونت های دستگاه ادراری .

داروهایی موجود است که می تواند این بیماری را درمان کند و اسپاسم عضلات مثانه را کاهش دهد. تمرینات آموزشی مثانه، بیوفیدبک و ورزش کگل نیز می تواند چنین وضعیتی را درمان کند.

 

علل دیگر احساس ادرار بعد از ادرار کردن عبارتند از:

عفونت در مجرای ادرار
بزرگ شدن پروستات  و سرطان پروستات در مردان.
سنگ در مثانه
آسیب به مثانه

احساس ادرار بعد از ادرار کردن

 

 احساس ادرار بعد از ادرار کردن :

علاوه بر علل فوق، علت این حالت در زنان ممکن است شامل موارد زیر نیز باشد:

التهاب رحمی
تومور خوش خیم تخمدان، رحم یا مثانه.
عفونت در مهبل (واژن) .
پرولاپس مثانه

برای ارزیابی علل احساس ادرار بعد از ادرار کردن مهم است که به پزشک مراجعه کنید تا بتوانید درمان مناسب را انجام دهید.

 

 

مترجم یک دکتر

منبع : epainassist.com

 

 

 

 

ارسال شده در تاریخ 4 اکتبر 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع درمان , سلامتی | 996 بازدید

احساس ادرار بعد از ادرار کردن در زنان و مردان به چه علت است
5 از 100 رای

مطالب مرتبط

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است